Zachorowania i śmiertelność na koronawirusa w Polsce: płeć ma znaczenie [NOWE DANE]
W Polsce przybywa zakażeń koronawirusem, rośnie też liczba ofiar śmiertelnych. Wg najnowszych danych GIS kobiety częściej chorują na Covid-19, a najbardziej zagrożone są osoby starsze. Co ciekawe, tylko w jednej grupie wiekowej nie było jeszcze żadnego przypadku zakażenia!
W Polsce koronawirusem zakaziło się już prawie 8 tys. Polaków, zmarło niemal 300 osób. GIS podał nowe dane na temat zachorowalności na Covid-19 w naszym kraju – wiadomo, gdzie jest najwięcej zakażeń, kto najczęściej się zaraża i jaka grupa wiekowa jest najbardziej narażona na śmierć z powodu choroby Covid-19.
Koronawirusem najczęściej zarażają się kobiety
Z danych GIS wynika, że jeśli chodzi o zarażenia wirusem SARS-CoV-2 płeć ma znaczenie. Aż 55,2% wszystkich potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce dotyczyło kobiet (stan na 11 kwietnia 2020). Mężczyźni zakażają się rzadziej (44,8%), ale za to zdecydowanie częściej umierają – to aż 57,9% przypadków zgonów z powodu koronawirusa.
Najwięcej zakażań odnotowano dotychczas w województwie mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim.
Kto umiera na koronawirusa?
Choroba Covid-19 doprowadziła do tej pory do śmierci ok. 6% zakażonych pacjentów na świecie. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, co potwierdzają także dane GIS z Polski: najwyższa śmiertelność występuje w grupie osób w wieku 70-79 lat (33%), 80-89 lat (29,5%) i 60-69 lat (19,9%). Dobra wiadomość jest taka, że zmarło tylko 2,7% osób w wieku 30-39 lat. A żadna z ofiar śmiertelnych w Polsce nie miała mniej niż 30 lat! To sytuacja odmienna od tej poza granicami naszego kraju, gdzie zdarzały się już przypadki śmiertelne z powodu koronawirusa wśród dzieci.
Co zwiększa ryzyko powikłań z powodu koronawirusa?
Badania nie są jednoznaczne, a naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego u różnych osób objawy Covid-19 wyglądają inaczej, a choroba przebiega łagodnie lub ciężko. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że koronawirus najbardziej zagraża starszym i pacjentom z przewlekłymi chorobami. Ryzyko powikłań i śmierci z powodu koronawirusa zwiększają:
- choroby serca
- choroby układu krążenia
- schorzenia układu oddechowego
- nadciśnienie
- cukrzyca
- nowotwory
- obniżona odporność
Źródło: gis.gov.pl
Zobacz też:
- Koronawirus u dzieci: sprawdź, jak przebiega zakażenie
- Koronawirus w Polsce: czy kobiety w ciąży są bardziej zagrożone?
- Jak nosić maseczkę? Źle nałożona może grozić zakażeniem koronawirusem