Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ile dać na komunię
Fotolia
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?

Ile dać na komunię? To pytanie, które zadaje sobie niemal każdy zaproszony na tę uroczystość gość. Ile włożyć do koperty na komunię, a ile pieniędzy przeznaczyć na prezent? Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa oraz zasobność portfela gości? Wyjaśniamy, ile dać na komunię w 2023 roku, zwłaszcza jeśli jesteś chrzestną lub chrzestnym.

Ile się daje na komunię – to temat, który odżywa każdego roku, gdy trwają uroczystości komunijne. W maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z tej okazji. Warto wiedzieć, że cały ten biznes komunijny jest wart około 3 miliardów złotych! Ta suma robi wrażenie.

Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, ale także na prezenty i pieniądze, które dostają dzieci. Jakie sumy wkłada się do koperty? Sprawdź, ile wypada dać na komunię w 2023 roku.

Ile pieniędzy dać na komunię?

Ile powinniśmy wydać na prezent komunijny lub włożyć do koperty? Tak naprawdę tyle, ile uważamy za stosowne oraz tyle, by nie nadwyrężyć naszego budżetu domowego. Kwotę, którą chcemy ofiarować, należy również dostosować do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością lub urażeni zbyt skromnym podarunkiem. Zawsze można również podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko idące do komunii.

Wartość „talerzyka” wyznacznikiem wartości prezentu

Dobra zasada, która się sprawdza (choć przez niektórych jest krytykowana), to prezent lub gotówka równa mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu). Zatem ile wart jest w tym roku „talerzyk”? W najtańszych restauracjach jest to koszt nie mniejszy niż 100 zł, w bardziej ekskluzywnych lokalach koszt komunijnego posiłku dla jednej osoby wynosi nawet 400 zł. Jeśli na komunię wybiera się para, wartość prezentu od niej powinna wynosić mniej więcej wartość dwóch „talerzyków”.

Oczywiście wiele zależy od zasobności portfela gości i relacji panujących w rodzinie. Ubożsi krewni, których sytuacja finansowa znana jest majętnym rodzicom zapraszającym na komunię, nie muszą brać pożyczki, aby prezentem „spłacić” wartość komunijnego posiłku. W ich przypadku naprawdę wystarczy prezent na miarę ich finansowych możliwości. Jeżeli natomiast wiadomo, że oczekiwania zapraszających są wysokie, a zaproszona rodzina nie może pozwolić sobie na duży wydatek na prezent, lepiej ograniczyć liczbę członków rodziny biorących udział w uroczystości, np. do jednej i „spłacić” prezentem tylko jeden posiłek.

Ile dają goście na komunię? 

Ile się daje na komunię w 2023 roku? Kwota zazwyczaj zależy od stopnia pokrewieństwa, a także od tego, czy pieniądze są prezentem od rodziców chrzestnych dziecka.

Najczęściej z okazji komunii rodzice dają dziecku do koperty około 500 zł. Średnio na prezent na komunię Polacy przeznaczają 300-500 zł. Niewielka liczba ludzi deklaruje, że z okazji pierwszej komunii daje do koperty powyżej 1000 zł.

Ile na komunię od chrzestnej/chrzestnego?

Chrzestni zazwyczaj dają najwięcej pieniędzy. Kwota, którą wkładają do koperty, zaczyna się od 500 zł, a często sięga nawet 1500 zł. Znaczenie ma oczywiście zamożność chrzestnych, ale też zwyczaje panujące w konkretnej rodzinie, oraz to, czy dziecko poza pieniędzmi dostanie jeszcze jakiś prezent (wtedy ta kwota jest niższa).
 

Ile na komunię od dziadków i bliskiej rodziny?

​Kwoty, które są wręczane dzieciom przez członków bliższej rodziny, zwykle oscylują w granicach 300-500 zł. Zazwyczaj na górne widełki tej kwoty decydują się dziadkowie, którzy chcą porozpieszczać ukochane wnuki. Jeżeli ktoś jednak jest w trudnej sytuacji finansowej – może dać mniejszą kwotę lub całkowicie zrezygnować z koperty, a zamiast tego wręczyć dziecku pamiątkę (np. Biblię lub pamiątkowy obrazek) i ładne życzenia na komunię lub dedykację na komunię.

Ile dają pozostali goście na komunię?

Dalsza rodzina i pozostali goście zazwyczaj dają na komunię ok. 100-200 zł, choć niektórzy decydują się włożyć do koperty nawet 300 zł. Jeśli kogoś nie stać, by dać minimalną kwotę z tych widełek – w takiej sytuacji może po prostu kupić skromny prezent dla dziecka.
 

Ile wydać na prezent komunijny?

Ile wypada wydać na prezent na komunię dla dziewczynki i dla chłopca? W internecie czytamy takie oto opinie:

  • Jestem matką chrzestną dziewczyny, która idzie w maju do komunii i jak do tej pory zakupiłam srebrny łańcuszek z Matką Bożą. Na odwrocie wygrawerowałam imię i datę komunii, może dokupię tablet. I to nie jest wyraz mojego skąpstwa, ale rozdzielenia świąt od ważnych życiowych przeżyć.

  • Mój syn nawet nie wie, że dostanie prezenty na komunię. Celowo nie robimy wielkiej imprezy, aby dziecku nie zamącić w głowie. Od małego uczymy go opierania się presjom zewnętrznym i wpajamy kierowanie własnym umysłem.

  • Zostałam zaproszona do siostrzenicy córki na komunię i tak zastanawiam się, czy dać 100 zł, czy 150 zł. Nie przesadzajmy, to tylko komunia!

  • Mnie stać, aby dać 5 tys. zł, ale chyba nie o to chodzi w komunii? Do koperty wkładam 200 zł i koniec. Dzieci też nie mają wygórowanych oczekiwań, bo wiedzą, że nie o prezenty chodzi.

  • Gościom zaproszonym na komunię mojej córki zapowiedziałam, że nie mają kupować prezentów. Mimo to je otrzymała, ale bardzo drobne i symboliczne. Podczas uroczystości było bardzo miło i goście nie byli przestraszeni zaproszeniem.

Dewocjonalia lub drobny prezent zamiast pieniędzy

Jeśli nie jesteś przekonana do dawania dziecku pieniędzy na komunię, warto pomyśleć o pamiątkowym upominku. Z okazji Pierwszej Komunii świetnie sprawdzą się dewocjonalia. Są to pamiątki na całe życie i można wybierać z różnych półek cenowych. Do najpopularniejszych należą łańcuszki i medaliki. Wiele osób decyduje się także na delikatne łańcuszki z inną zawieszką niż Matka Boża czy krzyżyk lub też kolczyki.
 


Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak