ile dać na komunię
Fotolia
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Ile dać na komunię? To pytanie, które zadaje sobie niemal każdy zaproszony na tę uroczystość gość. Ile włożyć do koperty na komunię, a ile pieniędzy przeznaczyć na prezent? Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa oraz zasobność portfela gości? Sprawdź, ile dać na komunię (zwłaszcza jeśli jesteś chrzestną lub chrzestnym!).

Ile się daje na komunię – to temat, który odżywa każdego roku przy okazji otrzymania zaproszenia na uroczystość związaną z pierwszą komunią świętą. W maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z tej okazji. Warto wiedzieć, że cały ten biznes komunijny – bo tak można go nazwać – jest wart około 3 miliardów złotych! Ta suma robi wrażenie.

Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, ale także na prezenty i pieniądze, które dostają dzieci. Jakie sumy wkłada się do koperty? Sprawdź, ile wypada dać na komunię.

TOP 10 prezentów komunijnych dla dziewczynki!

Ile pieniędzy dać na komunię?

Ile powinniśmy wydać na prezent komunijny lub włożyć do koperty? Tak naprawdę tyle, ile uważamy za stosowne oraz tyle, by nie nadwyrężyć naszego budżetu domowego. Kwotę, którą chcemy ofiarować, należy również dostosować do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością lub urażeni zbyt skromnym podarunkiem. Zawsze można również podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko idące do komunii.

Wartość „talerzyka” wyznacznikiem wartości prezentu

Dobra zasada, która się sprawdza (choć przez niektórych jest krytykowana), to prezent lub gotówka równa mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu). Zatem ile wart jest w tym roku „talerzyk”? W najtańszych restauracjach jest to koszt nie mniejszy niż 100 zł, w bardziej ekskluzywnych lokalach koszt komunijnego posiłku dla jednej osoby wynosi nawet 350 zł. Jeśli na komunię wybiera się para, wartość prezentu od niej powinna wynosić mniej więcej wartość dwóch „talerzyków”.

Oczywiście wiele zależy od zasobności portfela gości i relacji panujących w rodzinie. Ubożsi krewni, których sytuacja finansowa znana jest majętnym rodzicom zapraszającym na komunię, nie muszą brać pożyczki, aby prezentem „spłacić” wartość komunijnego posiłku. W ich przypadku naprawdę wystarczy prezent na miarę ich finansowych możliwości. Jeżeli natomiast wiadomo, że oczekiwania zapraszających są wysokie, a zaproszona rodzina nie może pozwolić sobie na duży wydatek na prezent, lepiej ograniczyć liczbę członków rodziny biorących udział w uroczystości, np. do jednej i „spłacić” prezentem tylko jeden posiłek.

Ile dają goście na komunię? 

Ile się daje na komunię? Kwota zazwyczaj zależy od stopnia pokrewieństwa, a także od tego, czy pieniądze są prezentem od rodziców chrzestnych dziecka.

Najczęściej z okazji komunii rodzice dają dziecku do koperty około 500 zł. Średnio na prezent na komunię Polacy przeznaczają 300-500 zł. Niewielka liczba ludzi deklaruje, że z okazji pierwszej komunii daje do koperty powyżej 1000 zł.

Ile na komunię od chrzestnej/chrzestnego?

Chrzestni zazwyczaj dają najwięcej pieniędzy. Kwota, którą wkładają do koperty, zaczyna się od 500 zł, a często sięga nawet 1500 zł. Znaczenie ma oczywiście zamożność chrzestnych, ale też zwyczaje panujące w konkretnej rodzinie, a także to, czy dziecko poza pieniędzmi dostanie jeszcze jakiś prezent (wtedy ta kwota jest niższa).
 

Ile na komunię od dziadków i bliskiej rodziny?

​Kwoty, które są wręczane dzieciom przez członków bliższej rodziny, zwykle oscylują w granicach 300-500 zł. Zazwyczaj na górne widełki tej kwoty decydują się dziadkowie, którzy chcą porozpieszczać ukochane wnuki. Jeżeli ktoś jednak jest w trudnej sytuacji finansowej – może dać mniejszą kwotę lub całkowicie zrezygnować z koperty, a zamiast tego wręczyć dziecku pamiątkę (np. Biblię lub pamiątkowy obrazek) i ładne życzenia na komunię.

Ile dają pozostali goście na komunię?

Dalsza rodzina i pozostali goście zazwyczaj dają na komunię ok. 100-200 zł, choć niektórzy decydują się włożyć do koperty nawet 300 zł. Jeśli kogoś nie stać, by dać minimalną kwotę z tych widełek – w takiej sytuacji może po prostu kupić skromny prezent dla dziecka!
 

Ile wydać na prezent komunijny?

Ile wypada wydać na prezent na komunię dla dziewczynki i dla chłopca? W Internecie – kopalni praktycznych inspiracji oraz ciekawych, ale i szczerych wypowiedzi – czytamy takie oto opinie:

  • Jestem matką chrzestną dziewczyny, która idzie w maju do komunii i jak do tej pory zakupiłam srebrny łańcuszek z Matką Bożą. Na odwrocie wygrawerowałam imię i datę komunii, może dokupię tablet. I to nie jest wyraz mojego skąpstwa, ale rozdzielenia świąt od ważnych życiowych przeżyć.

  • Mój syn nawet nie wie, że dostanie prezenty na komunię. Celowo nie robimy wielkiej imprezy, aby dziecku nie zamącić w głowie. Od małego uczymy go opierania się presjom zewnętrznym i wpajamy kierowanie własnym umysłem.

  • Zostałam zaproszona do siostrzenicy córki na komunię i tak zastanawiam się, czy dać 100 zł, czy 150 zł. Nie przesadzajmy, to tylko komunia!

  • Mnie stać, aby dać 5 tys. zł, ale chyba nie o to chodzi w komunii? Do koperty wkładam 200 zł i koniec. Dzieci też nie mają wygórowanych oczekiwań, bo wiedzą, że nie o prezenty chodzi.

  • Gościom zaproszonym na komunię mojej córki zapowiedziałam, że nie mają kupować prezentów. Mimo to je otrzymała, ale bardzo drobne i symboliczne. Podczas uroczystości było bardzo miło i goście nie byli przestraszeni zaproszeniem.

Dewocjonalia lub drobny prezent zamiast pieniędzy

Jeśli nie jesteś przekonana do dawania dziecku pieniędzy lub kwoty, jaką się wkłada do koperty, warto pomyśleć o pamiątkowym upominku. Z okazji Pierwszej Komunii świetnie sprawdzą się dewocjonalia. Są to pamiątki na całe życie i można wybierać z różnych półek cenowych. Do najpopularniejszych należą łańcuszki i medaliki. Wiele osób decyduje się także na delikatne łańcuszki z inną zawieszką niż Matka Boża czy krzyżyk lub też kolczyki.
 


Zobacz też:

6.jpg
materiały prasowe Sweet Home
Święta i uroczystości
Najpiękniejsze torty na chrzest i komunię
Torty nie pojawiają się na stole bez powodu. Torty towarzyszą najważniejszym uroczystościom – urodziny dziecka, chrzest, komunia. Zawsze musi być tort. Bez niego nie będzie magii!
komunijne szaleństwo
Adobe Stock
Prawdziwe historie
„To nie komunia, to biała histeria i targowisko próżności”
Mając ledwie dwadzieścia dwa lata zostałam ciotką honorową – matką chrzestną córeczki mojej przyjaciółki. Wzięłam sobie do serca ów zaszczytny obowiązek. Interesowałam się i uczestniczyłam. Kupowałam drobiazgi, zabierałam Julcię na spacery i nie przestałam, kiedy doczekałam się własnego potomstwa. Zrobiło się pod górkę, gdy wybuchła komunijna histeria. 

Osobiście wzięłam rozbrat z religią i kościołem katolickim – do tego stopnia, że nawet nie ochrzciłam syna. Tymczasem jako matka chrzestna byłam skazana na wysłuchiwanie kolejnych modlitw, recytowanych mi do słuchawki przez niespełna dziesięciolatkę, która guzik rozumie z tego, co deklamuje, ale deklamuje. Znosiłam to dzielnie, dyskretnie przewracając oczami. Komunia czy wybory Miss Universe? Kolejny punkt na komunijnej liście paranoi: strój. Mówimy o mszy, że przypomnę, a kwestia tego, w co ubierze się dziecko, urastała do rangi wyboru kreacji na ślub . Bo może inna alba, inny wianek, nie takie zupełnie płaskie buty… W co ubierze się matka dziecka było niemal tak samo ważną kwestią jak ubranie matki panny młodej. Ja też nie mogłam przyjść po prostu w czymś ładnym, eleganckim, o wygodzie już nie wspomnę, bo nikogo ona nie obchodziła. – Nie możesz być ubrana na jasno, bo się zlejesz z Julką na zdjęciach. Ale szafirowa kiecka też odpada, przecież będziesz dominować. Nie możesz mi przyćmić dziecka! Zrobiłam szybki przegląd szafy i w końcu znalazłam coś, co zyskało uznanie w oczach mojej przyjaciółki i nie było w kolorze zarezerwowanym przez nią samą, jej mamę, babcię ze strony ojca, inne ciotki… Nie rozumiałam tego. Góra dwugodzinna msza w kościele, a potem uroczysty obiad. Koniec. Czemu przypominało to wybory Miss Universe? Zredukowano mnie do straszaka i skarbonki A już zupełne szaleństwo objawiło się przy prezentach. Dotąd byłam po prostu ciotką, która miała trwać przy swojej córce chrzestnej. Z powodu komunijnej histerii zostałam sprowadzona do roli „prezentodawczyni”. – Julka, jak będziesz niegrzeczna, to ciocia nie kupi ci prezentu na komunię! Kiedy usłyszałam to pierwszy raz, zdębiałam. Nie wiedziałam, jak zareagować. Wydawało mi się oczywiste, że matka chrzestna...

Życzenia na komunię od chrzestnej i chrzestnego
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia na komunię od chrzestnej i chrzestnego [ORYGINALNE ŻYCZENIA]
Życzenia na komunię od chrzestnej lub chrzestnego są nie tylko pięknym uzupełnieniem uroczystości przyjęcia Eucharystii, ale także na długo pozostaną w pamięci dziecka. To wyjątkowa okazja, która wymaga odpowiedniej oprawy. Oto najpiękniejsze życzenia na pierwszą komunię świętą dla chrześniaka i chrześniaczki, które przygotowałyśmy specjalnie dla ciebie.

Rodzice chrzestni często zastanawiają się, jaki mądry prezent na komunię przygotować dla chrześniaczki lub chrześniaka. Warto pamiętać jednak, że sakrament Eucharystii to przede wszystkim przeżycie duchowe, a płynące prosto z serca życzenia na komunię od matki chrzestnej i ojca chrzestnego będą stanowić idealne uzupełnienie podarku. Zobacz najpiękniejsze propozycje życzeń na pierwszą komunię od matki chrzestnej i ojca chrzestnego. Życzenia komunijne od chrzestnej dla dziewczynki i chłopca W tym wyjątkowym dniu przyjęcia sakramentu Eucharystii życzę Ci niezliczonych łask bożych, abyś w życiu kierował (-a) się wiarą, uczciwością i miłością. Niech każdy dzień twojego życia będzie tak wyjątkowy jak dzień, w którym przyjąłeś (-ęłaś) do serca swego Pana Jezusa. *** Bądź szczęśliwy (-a) z Bogiem w sercu. *** Nie wstydź się Jezusa. On jest źródłem prawdziwej siły, wiary i miłości. *** Od tej chwili stałeś (-łaś) się dzieckiem pana Jezusa. Niech w twoim sercu na zawsze goszczą miłość i wiara, a Jezus w swojej dobroci będzie Cię wspierał i prowadził przez życie. *** Panie Jezu, pobłogosław (imię dziecka) i miej go (ją) zawsze w opiece. *** W dniu gdy przyjmujesz po raz pierwszy Komunię świętą, razem z Tobą przeżywamy Twoje spotkanie z Jezusem. Niech ten wyjątkowy dzień na zawsze zostanie w Twojej pamięci. Błogosławieństwa bożego, wszelkiej pomyślności i uśmiechu na buzi życzy matka chrzestna. Życzenia komunijne od chrzestnego dla dziewczynki i chłopca Niech łaski boże będą dla Ciebie obfite, a miłość w Jezusie nieustająca. *** Sakrament Pierwszej Komunii Świętej jest symbolem Jezusa w Twoim sercu, znakiem nieskończonego przymierza i wiary w miłość Boga. Niech Pan Bóg otoczy Cię łaską, a Jego słowo stanie się Twoim życiowym kierunkowskazem w trudnych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj