Ile się daje na komunię – to temat, który odżywa każdego roku, gdy trwają uroczystości komunijne. W maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z tej okazji. Warto wiedzieć, że cały biznes komunijny jest wart około 3 miliardów złotych! Ta suma robi wrażenie.

Reklama

Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, ale także na prezenty i pieniądze, które dostają dzieci. Jakie sumy wkłada się do koperty? Sprawdź, ile wypada dać na komunię w 2024 roku.

Spis treści:

Ile pieniędzy dać na komunię w 2024?

Ile powinniśmy wydać na prezent komunijny lub włożyć do koperty? Tak naprawdę tyle, ile uważamy za stosowne oraz tyle, by nie nadwyrężyć naszego budżetu domowego. Kwotę, którą chcemy ofiarować, należy również dostosować do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością lub urażeni zbyt skromnym podarunkiem. Zawsze można również podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko idące do komunii. Lub czy np. zbiera pieniądze na kupno wymarzonej rzeczy.

Wartość „talerzyka” wyznacznikiem wartości prezentu?

Dobra zasada, która się sprawdza (choć przez niektórych jest krytykowana), to prezent lub gotówka równa o wartości kwoty, którą organizatorzy wydają za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu). Zatem ile wart jest w tym roku „talerzyk”? W najtańszych restauracjach jest to koszt nie mniejszy niż 200 zł, w bardziej ekskluzywnych lokalach koszt komunijnego posiłku dla jednej osoby wynosi nawet 400 zł. Jeśli na komunię wybiera się para, wartość prezentu od niej powinna wynosić mniej więcej wartość dwóch „talerzyków”. Jeśli para pojawia się na przyjęciu w towarzystwie dwojga nastolatków, warto rozważyć pomnożenie kwoty za „talerzyk” razy cztery.

Zobacz także

Oczywiście wiele zależy od zasobności portfela gości i relacji panujących w rodzinie. Ubożsi krewni, których sytuacja finansowa znana jest majętnym rodzicom zapraszającym na komunię, nie muszą brać pożyczki, aby prezentem „spłacić” wartość komunijnego posiłku. W ich przypadku naprawdę wystarczy prezent na miarę ich finansowych możliwości. Jeżeli natomiast wiadomo, że oczekiwania zapraszających są wysokie, a zaproszona rodzina nie może pozwolić sobie na duży wydatek na prezent, lepiej ograniczyć liczbę członków rodziny biorących udział w uroczystości, np. do jednej i „spłacić” prezentem tylko jeden posiłek.

Ile na komunię daje chrzestny, chrzestna, rodzice, dziadkowie?

Ile się daje na komunię w 2024 roku? Kwota zazwyczaj zależy od stopnia pokrewieństwa, a także od tego, czy pieniądze są prezentem od rodziców chrzestnych dziecka.

Najczęściej z okazji komunii rodzice dają dziecku do koperty około 500 zł. Średnio na prezent na komunię Polacy przeznaczają 300-500 zł. Niewielka liczba ludzi deklaruje, że z okazji pierwszej komunii daje do koperty powyżej 1000 zł.

Ile na komunię od chrzestnej/chrzestnego?

Chrzestni zazwyczaj dają najwięcej pieniędzy. Kwota, którą wkładają do koperty, zaczyna się od 500 zł, a często sięga nawet 1500 zł. Znaczenie ma oczywiście sytuacja materialna chrzestnych, ale też zwyczaje panujące w konkretnej rodzinie, oraz to, czy dziecko poza pieniędzmi dostanie jeszcze jakiś prezent (wtedy ta kwota jest niższa). Zdarza się, że chrzestni, wiedząc, że w danym roku wypada komunia ich chrześnicy lub chrześniaka, przygotowują się do tego finansowo przez miesięcy poprzedzających uroczystość.

Ile na komunię od dziadków i bliskiej rodziny?

​Kwoty, które są wręczane dzieciom przez członków bliższej rodziny, zwykle oscylują w granicach 300-500 zł. Zazwyczaj na górne widełki tej kwoty decydują się dziadkowie, którzy chcą porozpieszczać ukochane wnuki. Jeżeli ktoś jednak jest w trudnej sytuacji finansowej – może dać mniejszą kwotę lub całkowicie zrezygnować z koperty, a zamiast tego wręczyć dziecku pamiątkę (np. Biblię lub pamiątkowy obrazek) i ładne życzenia na komunię lub dedykację na komunię.

Ile dają pozostali goście na komunię?

Dalsza rodzina i pozostali goście zazwyczaj dają na komunię od ok. 300-300 zł, choć niektórzy decydują się włożyć do koperty nawet 500 zł. Jeśli kogoś nie stać, by dać minimalną kwotę z tych widełek – w takiej sytuacji może po prostu kupić skromny prezent dla dziecka.

Ile wydać na prezent na komunię

Ile wypada wydać na prezent na komunię dla dziewczynki i dla chłopca? W internecie czytamy takie oto opinie:

  • Jestem chrzestną dziewczyny, która idzie w maju do komunii i jak do tej pory zakupiłam srebrny łańcuszek z Matką Bożą. Na odwrocie wygrawerowałam imię i datę komunii, może dokupię tablet. I to nie jest wyraz mojego skąpstwa, ale rozdzielenia świąt od ważnych życiowych przeżyć.
  • Mój syn nawet nie wie, że dostanie prezenty na komunię. Celowo nie robimy wielkiej imprezy, aby dziecku nie zamącić w głowie. Od małego uczymy go opierania się presjom zewnętrznym i wpajamy kierowanie własnym umysłem.
  • Mnie stać, aby dać 5 tys. zł, ale chyba nie o to chodzi w komunii? Do koperty wkładam 200 zł i koniec. Dzieci też nie mają wygórowanych oczekiwań, bo wiedzą, że nie o prezenty chodzi.
  • Zostałam zaproszona do siostrzenicy córki na komunię i tak zastanawiam się, czy dać 100 zł, czy 150 zł. Nie przesadzajmy, to tylko komunia!
  • Gościom zaproszonym na komunię mojej córki zapowiedziałam, że nie mają kupować prezentów. Mimo to je otrzymała, ale bardzo drobne i symboliczne. Podczas uroczystości było bardzo miło i goście nie byli przestraszeni zaproszeniem.

Dewocjonalia lub drobny prezent zamiast pieniędzy

Jeśli nie jesteś przekonana do dawania dziecku pieniędzy na komunię, warto pomyśleć o pamiątkowym upominku. Z okazji Pierwszej Komunii świetnie sprawdzą się dewocjonalia. Są to pamiątki na całe życie i można wybierać z różnych półek cenowych. Do najpopularniejszych należą łańcuszki i medaliki. Wiele osób decyduje się także na delikatne łańcuszki z inną zawieszką niż Matka Boża czy krzyżyk lub też kolczyki.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama