Szkoła nie może nakładać na nikogo kwarantanny, a jedynie podejmuje decyzję o tym, czy nauczanie odbywa się stacjonarnie, hybrydowo czy zdalnie. Szkoła przekazuje też uczniom i rodzicom informacje o tym, czy sanepid nałożył na uczniów i nauczycieli kwarantannę. O kręgu osób poddawanych kwarantannie decyduje inspektor sanitarny. Jak to wygląda w praktyce?

Reklama

Zasady kwarantanny w szkołach – krok po kroku

Poniżej opisujemy procedurę, jaką realizują szkoły i sanepid, gdy w szkole stwierdzony zostanie przypadek COVID-19. Tłumaczymy też, czy kwarantanna w szkole dla wszystkich dzieci oznacza to samo.

1. Wykrycie wirusa. Gdy u ucznia lub nauczyciela potwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem, szkoła zgłasza ten przypadek do sanepidu.

2. Śledztwo sanitarne. Służby sanitarne stwierdzają, kto miał bliski kontakt z zakażonym w ciągu 3 dni przed wystąpieniem objawów choroby lub uzyskaniem dodatniego testu na koronawirusa lub w ciągu 2 dni od pobrania wymazu.

3. Decyzja o kwarantannie. Osoby, które były narażone na taki kontakt, a nie zostały zaszczepione, są obejmowane kwarantanną. Szkoła informuje o tym rodziców i nauczycieli przez dziennik elektroniczny lub telefonicznie. W praktyce wygląda to tak, że cała klasa lub grupa uczniów (dzieci zaszczepione i niezaszczepione) zostaje wysłana na naukę zdalną lub organizowana jest nauka hybrydowa.

Zobacz także

4. Przebieg kwarantanny. Od tego momentu uczniowie i nauczyciele poddani kwarantannie (niezaszczepieni lub nie w pełni zaszczepieni) pozostają w domu do czasu aż minie 10 dni od ostatniego dnia, w którym mieli kontakt z chorym/zakażonym od poniedziałku 24.01.2022 kwarantanna ma być skrócona do 7 dni).

5. Zalecenia na kwarantannie. Uczeń i nauczyciel objęty kwarantanną (niezaszczepiony lub nie w pełni zaszczepiony) musi pozostawać w domu, nie powinien też mieć kontaktu z innymi domownikami. Zalecane jest też zainstalowanie aplikacji „moja kwarantanna”. Policja może kontrolować, czy osoby poddane kwarantannie, przestrzegają jej zasad.

Kto jest zwolniony z kwarantanny w szkole?

Decyzją Rady Medycznej uczniowie i nauczyciele w pełni zaszczepieni na COVID nie są poddawani kwarantannie, ale pozostają pod tzw. nadzorem epidemiologicznym. Oznacza to w praktyce, że jeśli zaszczepiony uczeń wraz z całą klasą lub grupą został wysłany do domu – „na kwarantannę” – nie musi w nim pozostawać przez czas jej trwania.

Służby sanitarne apelują jednak, aby zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że nawet zaszczepieni mogą przenosić koronawirusa. Z tego względu również uczniowie zaszczepieni, w których klasie zarządzono kwarantannę, przez cały czas jej trwania powinni unikać kontaktu z innymi osobami – zatem wyjście na spacer do parku jest w porządku, ale wyjście na zakupy do galerii handlowej jest zachowaniem ryzykownym, choć w przypadku zaszczepionych – niezakazanym.

Uwaga! Kwarantanna w szkołach przebiega inaczej niż w zakładach pracy. Tam nawet osoby zaszczepione poddawane są pełnej kwarantannie, czyli nie mogą wychodzić z domu!

Ile teraz trwa kwarantanna?

Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną do tej pory trwała 10 dni. Na konferencji prasowej (21.01.2022 r.) premier Mateusz Morawiecki ogłosił jednak, że ten okres zostanie skrócony do 7 dni. Krótsza kwarantanna ma obowiązywać od 24.01.2022. Nie wiadomo na razie, czy osoby, które rozpoczną kwarantannę przed tym terminem, będą przybywały na niej 10 dni czy 7.

„Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów” – powiedział szef rządu. Decyzja ta ma związek z rekordową liczbą osób przebywających na kwarantannie.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska już wcześniej zapowiadał podjęcie takich kroków, odnosząc się do czasu trwania kwarantanny w innych krajach, w których został on skrócony: „W krajach zachodnich skraca się kwarantannę do 5-6 dni, przeważnie jest tak, że po 5 dniach można podjąć pracę ” – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia.

„Kraje zachodnie robią to nie tylko ze względu na inny wariant koronawirusa, ale także dlatego, że tak wiele osób jest zakażonych, że gospodarki czy funkcjonowanie państw było zagrożone. Więc połączono dwa aspekty – aspekt medyczny i aspekt ekonomiczny” – zauważył.

Uwaga! Najnowsze doniesienia medyków brytyjskich, mówią o tym, że u 1 na 10 osób zakażonych, koronawirus może być aktywny i zakaźny nawet po upływie 10 dni kwarantanny. U niektórych osób może pozostawać aktywny nawet przez 68 dni! Autorem badania jest Merlin Davies, a sfinansowały je University of Exeter Medical School, the Royal Devon & Exeter NHS Foundation Trust oraz NIHR Exeter Clinical Research Facility.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama