Zakazane imiona w Polsce – co mówią przepisy USC i zalecenia Rady Języka Polskiego
Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie powinni nadawać dziecku. Sprawdź, jakie imiona znalazły się na liście „imion zakazanych” w Polsce.
- Joanna Biegaj
Choć nie istnieje oficjalna lista imion zakazanych, niektóre z nich są zdecydowanie niewskazane. W Polsce nie ma konkretnych przepisów, mówiących o tym, które imiona mogą być nadane, a które nie. Są ogólne zasady oraz wskazówki sformułowane przez Radę Języka Polskiego. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez urzędnika reprezentującego Urząd Stanu Cywilnego.
Ogólnie można powiedzieć, że zasady nadawania imion w naszym kraju są dość liberalne. Dowodem tego mogą być naprawdę dziwne imiona, wymyślane przez niektórych rodziców dla dzieci. Nie obowiązuje już dawne ograniczenie, które nakazywało, by imię jednoznacznie wskazywało płeć (powinno być jednak w powszechnym znaczeniu przypisane do konkretnej płci). Dozwolone jest także nadawanie imion zagranicznych. Mimo tej swobody nadal można jednak wybrać złe imię dla dziecka. Jakich imion rodzice nie powinni wybierać? Które mogą zostać zakwestionowane przez urzędnika w USC? Przedstawiamy listę tak zwanych „imion zakazanych” w Polsce.
Lista imion zakazanych w Polsce – Rada Języka Polskiego
Wybór imienia musi zostać zatwierdzony przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który bierze pod uwagę obowiązujące przepisy i zalecenia Rady Języka Polskiego. Jeśli urzędnik stwierdzi, że imię jest nieodpowiednie, może odmówić jego nadania dziecku.
Kilka lat temu Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie powinni nadawać dzieciom. Co ważne – nie są to jednak imiona zakazane, a jedynie niezalecane przez RJP.
Oto lista imion, których Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawać dzieciom:
- Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
- Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
- Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
- Dajana,
- Emaus, Ewan,
- Herrada,
- Jaila, Joshua, Julka,
- Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,
- Lester, Lilith, Lorina,
- Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
- Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
- Ole, Opieniek,
- Pacyfik, Pakita, Poziomka,
- Radek, Rener, Ricardo,
- Sofia,
- Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
- Una, Unka,
- Veronika, Victoria, Violeta i Violetta,
- Wilga, Wilk, William, Xymena.
W zaleceniach Rady Języka Polskiego określono, jakich imion rodzice powinni się wystrzegać:
- imion pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.
- imion pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta,
- imion o pisowni archaicznej.
Bardzo ważne jest, aby rodzice pamiętali, że konsekwencje ich decyzji związanej z wyborem imienia, dziecko będzie ponosiło przez całe życie. Imię dziecka będzie używane nie tylko w gronie rodziny i przyjaciół, ale także w sytuacjach i dokumentach oficjalnych. Szczegółowe zalecenia dla Urzędów Stanu Cywilnego znajdziecie na stronie Rady Języka Polskiego.
Sprawdź znaczenia imion i wybierz imię dla dziecka w naszej Księdze imion (kliknij w obrazek):
Nadawanie imion w Polsce – najważniejsze zasady
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady nadawania imion w Polsce, które z pewnością ułatwią przyszłym rodzicom tę bardzo ważną decyzję, jaką jest wybór imienia.
Zasady nadawania imion w Polsce:
- dziecko może posiadać maksymalnie dwa imiona,
- imię w akcie urodzenia musi być podane w pełnej formie (np. Joanna, a nie Asia, choć zdarzają się od tej zasady wyjątki),
- wybrane dla dziecka imię nie może być dla niego krzywdzące – zabronione są imiona ośmieszające lub nieprzyzwoite.
Zgadzacie się, że niektóre imiona nie powinny być nadawane dzieciom, bo odbiegają od norm języka polskiego? Jak mają na imię wasze maluchy?
Zobacz także: