Główny Inspektorat Sanitarny poinformował 11.04.2022 r. o wycofaniu przez Ferrero produktów marki Kinder wyprodukowanych przez belgijski zakład tej firmy. Powodem było potencjalne powiązanie z ogniskiem zatruć pokarmowych wywołanych Salmonella Typhimurium. Warto sprawdzić, czy nie mamy w domu tych słodyczy. Popularne małe jajko niespodzianka nadal będzie dostępne, jednak kilka innych produktów nie umili dzieciom czasu.

Reklama

Wycofane słodycze Kinder

Wycofaniu handlowemu podlegają wszystkie produkty marki Kinder wyprodukowane przez belgijski zakład firmy Ferrero z datą przydatności do spożycia pomiędzy 14 lipca 2022 a 18 września 2022 (niezależnie od numeru partii czy daty minimalnej trwałości). Proces wycofywania produktów z rynku monitorowany jest przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Marka Kinder – partie wycofane w Polsce w związku z salmonellą

Poniżej podajemy listę produktów z tego zakładu, które zostały wprowadzone na rynek polski:

  • Kinder Schoko-Bons 46 g, 125 g, 200 g – wszystkie daty minimalnej trwałości i wszystkie partie;
  • Kinder Niespodzianka Maxi 100 g – wszystkie daty minimalnej trwałości i wszystkie partie;
  • Kinder Maxi MIX z maskotką 133 g – wszystkie daty minimalnej trwałości i wszystkie partie;
  • Kinder Mini EGGS 100 g – wszystkie daty minimalnej trwałości i wszystkie partie.

Kolejne wycofane produkty Kinder

Po kilku dniach oddział Ferrero we Francji zdecydował się na wycofanie kolejnych produktów Kinder, produkowanych w fabryce w Arlon w Belgii. Są to:

  • cukierki Kinder Happy Moments (gramatury: 191g, 242g, 347g, 400g),
  • Kinder Schoko-Bons w czekoladzie mlecznej (125g, 150g, 200g,225g, 330g, 350g, 480g,500g) i białej (200g i 300g),
  • świąteczne jajka czekoladowe Kinder Surprise i Kinder Mini,
  • Kinder Mix (kilka smaków)
  • kalendarze adwentowe Kinder (431g, 133g, 184g, 311g, 234, 127g).

Nie należy spożywać powyższych produktów. Wszystkie inne produkty marki Kinder są bezpieczne. Kinder Joy i inne nie zostały wycofane w Polsce.

Zobacz także

Francuski oddział Ferrero poinformował także, że wszystkie produkty można zwrócić, a w ramach rekompensaty otrzyma się bon na pełnowartościowe produkty Ferrero.

Działania firmy Ferrero

Firma poinformowała o sprawie media, konsumentów oraz klientów. Wymienione partie mają także zostać zablokowane i odizolowane w magazynach. Oficjalny komunikat firmy można przeczytać na stronach www.ferrero.pl; www.Kinder.pl. Firma zapewnia również obsługę konsumentów za pośrednictwem serwisu konsumenckiego: infolinia: 801 550 550, adres e-mail: serwis.konsumencki@ferrero.com, formularz on-line.

Firma Ferrero Polska Commercial dobrowolnie podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży swoich produktów znajdujących się w obszarze ryzyka. Jest to bardzo odpowiedzialne zachowanie. Może ono uchronić wiele osób przed przykrymi konsekwencjami zjedzenia słodkości.

Objawy salmonelli

Firma Ferrero w swoim komunikacie poinformowała również o objawach zatrucia salmonellą:

„Pierwsze objawy choroby wywołanej bakterią salmonella występują zwykle do 6 godzin od momentu styczności z bakterią. W niektórych przypadkach pierwsze symptomy mogą pojawić się nawet po 72 godzinach. Sama choroba trwa od dwóch do siedmiu dni. Początkowe objawy to zwykle nudności, wymioty i bóle brzucha. Z czasem może pojawić się ostra biegunka oraz gorączka (do 39°C). Niekiedy występują także bóle i zawroty głowy. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Warto podkreślić, że zarówno u dzieci, jak i dorosłych choroba ma podobny przebieg. Choć objawy dolegliwości są dokuczliwe, to zwykle nie wymagają dodatkowego leczenia, a chorzy sami po kilku dniach wracają do zdrowia”.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, wirtualnemedia.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama