Choć nie należymy do zwolenników oglądania telewizji przez najmłodsze pociechy, wiemy, że przedszkolaki i starsze dzieci trudno czasem oderwać od telewizora. O ile maluchy nie będą spędzać przed ekranem zbyt dużo czasu – mądry przekaz animowanych opowieści może być naprawdę wartościowy. Sprawdź, jakie tytuły mądrych i ciekawych bajek polecamy dla ciekawych świata dzieci.

Reklama

Puffin Rock – Wyspa Puffinów

Nasz ranking mądrych i ciekawych propozycji dla dzieci otwiera bajka, której akcja toczy się na niezwykłej, maleńkiej wyspie. Mieszka tam rodzina przesympatycznych maskonurów (po angielsku: puffins). Prócz mamy i taty składa się z rezolutnej Oony i jej młodszego braciszka, Baby. W codziennych przygodach Oonie i Babie towarzyszą przyjaciele: foka Silky i krab Bernie.

Spokojne tempo i dopracowana (nieprzeładowana efektami specjalnymi) animacja pozwala skupić się na tym, co najważniejsze: na pełnym ciepła przekazie, że w życiu najważniejsza jest przyjaźń i że… wszystko zawsze kończy się dobrze. Bajka dostępna jest na platformie Netflix.

Ada Bambini naukowczyni

Ada, Rózia i Ignaś to przyjaciele, którzy odkrywają niezwykłe tajemnice nauki. Tu liczy się przyjaźń oraz niebywała ciekawość otaczającego świata. Przyjaciele uwielbiają burze mózgów i swoje laboratorium. Każdy odcinek to również spotkanie z przedstawicielkami nauki z rozmaitych dziedzin. Bajka pokazuje, jak fascynujące może być poznawanie praw, które rządzą przyrodą i nie tylko. Powinna spodobać się wszystkim maluchom, którzy marzą o karierze naukowców. Naukowców, z pasją i... wielkim sercem. Animacje dostępna jest na Netflixie.

Świnka Peppa (w wersji angielskojęzycznej)

Niemal każdy przedszkolak zna świnkę Peppę. Prosta fabuła i sytuacje doskonale znane dzieciom z własnego życia (kłótnia z przyjaciółką, pobyt kolegi w szpitalu, wyprawa na narty, itp.) sprawiają, że maluchy oglądają Peppę z zapartym tchem. Ale to nie wszystko, ponieważ nie bez powodu oryginalna, angielskojęzyczna wersja Peppa Pig polecana jest do oglądania przez nauczycieli, którzy na co dzień pracują z dziećmi. Okazuje się, że zarówno Peppa, jak i jej rodzice oraz przyjaciele mówią piękną, czystą angielszczyzną. Proste dialogi stanowią w tym przypadku dodatkowy atut – dzieciom dużo łatwiej rozumieć i przyswajać wciąż nowe angielskie słówka. Bajkę można obejrzeć na YouTube, HBO Max i Disney+.

Zobacz także

Oktonauci

A to już propozycja dla miłośników przyrody. Bajka z pewnością wyda się ciekawa zwłaszcza dla dzieci zafascynowanych podwodnym światem i życiem, które toczy się na dnie oceanu. Część odcinków dotyczy jednak przygód, które Oktonauci przeżywają na lądzie. Za każdym razem cel jest jeden: nieść ratunek każdemu, kto potrzebuje pomocy. Przy okazji młodzi widzowie mogą dowiedzieć się naprawdę sporo na temat roślin i zwierząt oraz jak dobrze jest móc liczyć na fachową pomoc. Animację można obejrzeć na Netflixie, a także na MiniMini.

Psi patrol

Wśród ciekawych bajek dla dzieci po prostu nie mogło zabraknąć tego tytułu. Maluchy uwielbiają dzielne pieski, które potrafią pomagać nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Wilczur Chase to dzielny policjant, dalmatyńczyk Marschall jest strażakiem i ratownikiem medycznym, buldog Rubble – budowniczym, Skye (rasy cockapoo) pilotuje helikopter, Everest (husky) to górska ratowniczka, labrador Zuma – ratowniczka wodna, a kundelek Rocky to specjalista od recyklingu…

Każda ich przygoda to dowód na to, że wszystko może skończyć się dobrze, jeśli w grę wchodzą takie wartości jak: dobry plan, współpraca i autentyczna chęć pomocy. To jedna z ulubionych bajek dla dzieci, która jest również bardzo pouczająca jeśli chodzi o to, że proszenie o pomoc to żaden wstyd. Psi Patrol dostępny jest na Netflixie, HBO i na kanale Nick Jr i PULS 2.

Super Drużyna

Super Drużyna to czwórka przyjaciół uczących się w Akademii Akcji w miejscowości Nadziejowice. Jak łatwo się spodziewać – tu naprawdę sporo się dzieje… Supermoce bohaterów spodobają się zarówno miłośnikom zwierząt i roślin, jak i entuzjastom fizyki. To również bajka dla dzieci, które lubią dinozaury.

Jeśli chodzi o wartości, z którymi młody widz spotka się, oglądając „Super Drużynę”, są to przede wszystkim: praca zespołowa, przyjaźń i tolerancja. Twórcy tej bajki dla dzieci, postanowili w mądry i ciekawy sposób przybliżyć najmłodszym wiedzę na temat różnych emocji. Super Drużyna dostępna jest na Netflixie.

Detektywi z Domku na Drzewie

Ta bajka może okazać się ciekawa zwłaszcza dla dzieci, które lubią zagadki. Tobi i Teri, rodzeństwo sympatycznych misiów w każdym odcinku prowadzą prawdziwe śledztwo. W tym celu biorą pod uwagę liczne wskazówki i analizują okoliczności, które przybliżają ich do rozwikłania tajemnicy. Prowadzone przez detektywów sprawy dotyczą rozmaitych rzeczy, np. podwodnych głębin, spadającej gwiazdy, tajemniczej melodii, wirującej wody…

Prócz wartości poznawczych, ta ciekawa bajka dla dzieci pokazuje, jak ważna jest przyjaźń i kultura osobista. Animację możecie obejrzeć na Netflixie.

Ridley Jones

Ciekawska i odważna Ridley razem z mamą i babcią strzeże eksponatów w Muzeum Historii Naturalnej. W krótkim czasie odkrywa nieznaną wcześniej tajemnicę. Nocą, w muzeum, wszystkie eksponaty... ożywają! Serial uczy, jak ważne są tolerancja, cierpliwość, odwaga i szacunek do innych. Bajka ma formę musicalu, ponieważ w każdym odcinku pojawia się piosenka przewodnia. Cała fabuła inspirowana jest legendarnym Indianą Jonesem i filmem „Noc w muzeum”. Ridley Jones można obejrzeć na Netflixie.

Netflix screen

Przytul mnie

Tatę Misia i jego synka łączy wyjątkowa więź. Tata Miś dokłada wszelkich starań, aby jego dziecko miało dobre i szczęśliwe życie. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać – tata Miś wychowuje syna samodzielnie. Przy tym każde z nich jest jak ogień i woda: tata Miś jest nieco niezdarny, za to niezwykle czuły. Mały Miś jest energiczny i bystry, zawsze zadaje mnóstwo celnych pytań. Życie mija im na poznawaniu niezwykłego życia w lesie, w szacunku do innych zwierząt i co najważniejsze, siebie samych. Bajka została całkowicie wyprodukowana w Polsce, dostępna jest na Netflixie.

Netflix screen

My Little Pony

Pewnego dnia Twilight Sparkle zostaje zaproszona przez księżniczkę Celestię do krainy Ponyville. Jej zdaniem jest odkrycie, czym tak naprawdę jest przyjaźń. Twilight poznaje swoje przyjaciółki i dzięki nim dowiaduje się, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość do drugiej osoby, szacunek, wspieranie się i rola przyjaciół w trakcie różnych życiowych trudności. Z kucykami trudno się nudzić – w ich krainie bez przerwy się coś dzieje.

„My Little Pony” to bajka skierowana nie tylko dla małych dziewczynek – wstępują w niej także postacie męskie, a cała fabuła została tak rozpisana, że nawet dorosły jest w stanie się w nią naprawdę wciągnąć. Niektóre z postaci wzorowane są na legendarnych, starożytnych bogach, średniowiecznych legendach czy ikonach popkultury. Kucyki Pony dostępne są na Netflixie, HBO i VOD TVP.

Netflix screen

Marta mówi

Pewnego dnia Marta, pies, który mieszka w domku wraz ze swoją kochającą rodziną, najadła się zupy literowej, przez co nauczyła się… mówić. Tak, Marta umie komunikować się tak jak człowiek, co ubarwia życie rodziny, ale i sprawia, że obfituje ono w wiele różnych przygód. Bajka uczy szacunku i miłości do zwierząt, poszerza też zakres słownictwa dziecka – w każdym odcinku wyjaśniane jest „skomplikowane” słowo w prosty i przystępny sposób. Walory edukacyjne okraszone są sporą dawką humoru. Animację można obejrzeć na kanale PULS 2, MiniMini, a także na YouTube.

HBO screen

Bing

Bing to serial dla mniejszych dzieci. Bing, tytułowy bohater, jest przedszkolakiem, którego opiekunem jest ciepły i niezwykle cierpliwy Floop. Obserwujemy, jak Bing uczy się opanowywania podstawowych czynności, takich jak mycie zębów czy wiązanie butów. Bingowi towarzyszą jego przyjaciele z przedszkola, dzięki którym uczy się, jak ważne jest odpuszczanie i szacunek do wyborów drugiego człowieka. Dodatkowo fabuła została skonstruowana tak, aby nauczyć dziecko nazywania i wyrażania emocji, a także tego, jak ważne jest wyznaczanie granic. Przygody sympatycznego króliczka można obejrzeć na oficjalnym, polskim na kanale Binga na YouTube.

YouTube screen

Źródła zdjęć: Netflix, HBO, YouTube

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama