Reklama

To nieprawda, że choroby serca, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca atakują osoby po 40. roku życia. Wszystkie te choroby mają swój początek w dzieciństwie. Powodem jest zła dieta i siedzący tryb życia. Lekarze przekonują, że o serce trzeba dbać już od pierwszych lat życia dziecka.

Reklama

Zbędne kilogramy

Coraz większym problemem u dzieci jest nadwaga i otyłość. Pojawia się już u najmłodszych dzieci, nawet w 1. i 2. roku życia. Im starsze dzieci, tym większy problem nadwagi i otyłości: spośród uczniów szkół podstawowych nadwagę i otyłość ma już co piąte dziecko.
Czytaj też: Źle karmimy dzieci - szokujący raport

Z najnowszego raportu UNICEF wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ciągu ostatnich 10 lat odsetek dzieci z nadwagą i otyłością podwoił się: takiego wzrostu nie było w żadnym innym z przebadanych przez UNICEF 29 krajów.
Nadwaga i otyłość to nie jest tylko problem kosmetyczny.
- Otyłość powoduje szereg problemów jak miażdżyca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wywołuje efekt domina, potrafi skrócić życia - mówi prof. Piotr Hoffman, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Pod względem chorób układu krążenia jesteśmy niechlubnym przykładem w Europie, zachorowalność na choroby serca w Polsce wciąż rośnie.
80 proc. otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.
Jeśli to się nie zmieni, za 20 lat dwa razy więcej niż dziś będzie w Polsce osób chorych na serce, z nadciśnieniem, cukrzycą.
Zobacz też: Polskie dzieci tyją na potęgę (film)

Zacznij od pierwszych lat życia

Jeszcze niedawno na zmianę diety i trybu życia decydowała się osoba, która usłyszała, że grozi jej zawał albo już ma cukrzycę, miażdżycę. Niestety, w takim przypadku można najwyżej zahamować procesy miażdżycowe, ale cofnąć ich już się nie da. Ważne jest to, żeby im zapobiegać od pierwszych lat życia.
- Przykład musi iść od rodziców; jeśli rodzic je zdrowo, jest aktywny fizycznie, dziecko będzie iść jego śladem - dodaje prof. Hoffman. – A często jest też tak, że to małe dziecko zachęca rodziców do pójścia z nim na spacer czy na rower.
Piotr Gruszka, sportowiec, obecnie trener, ambasador akcji "Mamo, Tato, dbajmy o serce" mówi, że rodzice tak samo jak o edukację czy dietę swoich dzieci powinni dbać o ich aktywność fizyczną. Jeśli aktywny jest rodzic, dziecko naturalnie to po nim przejmuje. - To nie tylko sposób spędzania czasu, ale też budowania mocnych więzi między dzieckiem a rodzicem - mówi Gruszka. - Dbam o zdrowie mojego dziecka, więc aktywnie spędzam z nim czas.

Ważna edukacja

Mamo, Tato, dbajmy o serce – to hasło 12. edycji ogólnopolskiej akcji Servier dla Serca, podczas której organizatorzy zachęcają do wspólnego, rodzinnego zatroszczenia się o serce.
W 12 miastach Polski mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań.

Dorośli mogą bezpłatnie sprawdzić:

  • ciśnienie,
  • stężenie glukozy,
  • poziom cholesterolu,
  • wskaźnik BMI.

Dziecku będzie można sprawdzić:

  • wzrost i wagę na siatkach centylowych lub wyliczyć BMI,
  • zmierzyć ciśnienie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dbajoserce.pl
Z tej strony można również bezpłatnie ściągnąć scenariusze lekcji dla przedszkoli i szkół, których tematem jest profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych.

Reklama

Sprawdź koniecznie: Badania krwi i moczu u dziecka - normy wyników badań

Reklama
Reklama
Reklama