Kiedy we wrześniu rząd ogłosił podwyższenie płacy minimalnej stało się jasnym, że część samotnych rodziców ze swoimi zarobkami nie zmieści się w kryteriach przyznawania 500 plus. Czyżby projekt przyszłorocznego budżetu potwierdzał te obawy?

Reklama

Mniej pieniędzy na 500 plus w budżecie na 2019 rok

W Sejmie rozpoczęły się prace nad uchwaleniem budżetu na przyszły rok. Przedstawiając jego założenia w trakcie pierwszego czytania sejmowego wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz poinformował, o ile mniej pieniędzy będzie wydanych na program 500 plus.

Okazuje się, że w budżecie na 2019 rok, przewidziano zmniejszenie o 3 mld złotych pieniędzy na realizację programu 500 plus. Dlaczego? Wiceminister wyjaśnił, że wynika to m.in. z lepszej sytuacji rodzin i mniejszej liczby osób ubiegających się o świadczenie.

Zobacz także

Coraz lepiej zarabiamy?

Obecnie 500 plus pobiera 3,7 mln dzieci z 2,5 mln rodzin. Państwo wydaje na to 23,8 mld złotych. Jak podkreślił wiceminister, lepsza sytuacja rodzin jest skutkiem podniesienia płacy minimalnej oraz spadku bezrobocia. Zgodnie z zapowiedzią rządu od przyszłego roku nastąpi podwyższenie płacy minimalnej z 2100 zł brutto do 2250 złotych brutto co realnie oznacza jej wzrost o 150 złotych - z 1600 złotych netto do 1634 złotych netto. To niestety przełoży się na utratę możliwości pobierania przez rodziców z jednym dzieckiem pieniędzy z programu 500 plus.

Obecne przepisy są tak skonstruowane, że rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto na osobę. Z takiej pomocy, o ile pozwala im na to spełnienie kryterium dochodowego, korzystają także rodzice samotni wychowujący dziecko.

Rząd nie myśli o zmianie kryteriów przyznawania 500 plus

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcej

W tej sytuacji pozostaje pytanie, czy faktycznie wzrost płacy minimalnej zrekompensuje samotnym rodzicom utratę dodatkowych 500 zł na dziecko? Już teraz coraz częściej przekraczają próg dochodowy i nie kwalifikują się do żadnego wsparcia finansowego. Nie chodzi tu jednak o znaczne przekroczenie określonej kwoty, często jest to kwestia zaledwie kilku złotych ponad ten wymagany dochód na członka rodziny.

Jak pisałyśmy w mamotoja.pl jedynie podniesienie progów dochodowych, może uratować część polskich rodzin od utraty świadczenia. Konkretnie musi to być 972 złotych. Tyle powinien wynosić próg dochodowy w programie 500 plus, aby w najbliższych latach nie wypadały z niego najbiedniejsze rodziny z pensją minimalną - wynika z analizy money.pl. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej nie przewiduje na razie zmian w kryteriach przyznawania 500 plus. Informuje jedynie, że podwyżka pensji minimalnej nie wpłynie na świadczenia przyznane w tym i w przyszłym roku.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Źródło: rodzice.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama