Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zmiany kryterium przyznawania 500 plus
Adobe Stock
Aktualności

Nadchodzi rewolucja w 500 plus. Zobacz nowe warunki przyznawania!

Nie będzie dzielenia polskich dzieci - rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o całkowitej zmianie kryteriów przyznawania pieniędzy z programu 500 plus. Zobacz, co cię czeka od lipca 2019 roku.

 


To, o czym mówiło się od kilku miesięcy w nieoficjalnych rozmowach, stało się faktem: ze sztandarowego programu PiS zniknie kryterium dochodowe. A to oznacza, że 500 plus będzie przyznawane także na pierwsze dziecko.

 

Wystarczy mieć dziecko

Nową politykę rządu w sprawie 500 plus ogłosił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji wyborczej partii przed wyborami do europarlamentu, planowanymi na maj 2019 roku. Tuż po konwencji szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że 500 plus od pierwszego dziecka jest "społecznie oczekiwane".

Rafalska podkreśliła, że nowa propozycja ma 100-procentową gwarancję jej sfinansowania. W obecnym kształcie program 500 plus kosztuje budżet państwa ok. 22,5 mld złotych. Szacuje się, że spełnienie nowej obietnicy wyniesie około 20 miliardów złotych.

Minister dodała także, że nowe zasady przyznawania 500 plus ruszą z 1 lipca 2019 roku i uproszczą samą procedurę wydawania świadczenia. Nie trzeba będzie sprawdzać kryterium dochodowego. - To świadczenie - podobnie jak wyprawka szkolna "Dobry start" - będzie wypłacane bez sprawdzenia sytuacji dochodowej rodziny. Wydania tego typu decyzji jest mniej czasochłonne, zdecydowanie prostsze - powiedziała Rafalska.

Jeszcze we wrześniu nie było pieniędzy

Kiedy w kwietniu 2016 roku ruszył program 500 plus, jego głównym celem było zachęcenie Polek do rodzenia większej liczby dzieci. Dlatego 500 złotych przyznawane było bez żadnego kryterium dochodowego wyłącznie na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Można było otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko tylko w przypadku trudnej sytuacji finansowej rodziny, kiedy jej dochód nie przekraczał 800 zł netto na jedną osobę lub w przypadku niepełnosprawnego dziecka, 1200 zł netto.

Zasady programu 500 plus od początku jego obowiązywania wzbudzały wiele dyskusji. Wielokrotnie podnoszony był argument, że wychowywanie dziecka jest także obciążeniem finansowym dla rodziców mających tylko jedno dziecko i nie powinno być dzielenia polskich dzieci według takiego kryterium.

Jeszcze we wrześniu 2018 roku Elżbieta Rafalska studziła nadzieję rodziców, którzy mają tylko jedno dziecko. - Gdybyśmy chcieli sfinansować każde dziecko w Polsce, to koszt programu by się niemal podwoił, a na to nas nie stać - mówiła wówczas minister w TVP Info.

Sukces, ale nie tam gdzie oczekiwano

Badania demograficzne pokazują, że program 500 plus nie zachęcił Polek do rodzenia większej liczby dzieci, ale bardzo poprawił sytuację finansową rodzin. Pod tym względem okazał się strzałem w dziesiątkę i politycy liczą na to, że nadal będą zbijać na nim duży kapitał polityczny.

Można właściwie powiedzieć, że tak się musiało stać i rząd nie miał innego wyjścia, jak wprowadzić zmiany w programie 500 plus. Przypomnijmy, że wszystkie główne opozycyjne partie polityczne zapowiedziały, że w wypadku wygranej w wyborach nie tylko, że nie zniosą programu, ale też poszerzą go o przyznanie 500 złotych każdemu dziecku w Polsce.

Napiszcie w komentarzach, jak oceniacie decyzję rządu o zmianie kryteriów przyznawania 500 plus? Uważacie, że to ruch w dobrym kierunku?

Źródło: gazeta.pl
 

Zobacz także
W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci

Dlaczego 500 plus nie zachęciło Polek? Co powinno zrobić państwo?

500 plus na jedno dziecko

Zapowiada się rewolucja w 500 plus?

ciąża, brzuch, cieżarna, pieniądze, skarbonka

Ile kosztuje dziecko? Tak zaoszczędzisz!

mama w chaosie

Czy jesteś dobrze zorganizowaną mamą?

 

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

mniej pieniędzy na 500 plus w budżecie
AdobeStock
Aktualności
Rząd już obciął wydatki na 500 plus – czyim kosztem?
Utrata 500 plus staje się faktem - projekt przyszłorocznego budżetu państwa jest uboższy o kilka miliardów złotych na wypłatę 500 plus.

Kiedy we wrześniu rząd ogłosił podwyższenie płacy minimalnej stało się jasnym, że część samotnych rodziców ze swoimi zarobkami nie zmieści się w kryteriach przyznawania 500 plus. Czyżby projekt przyszłorocznego budżetu potwierdzał te obawy? Mniej pieniędzy na 500 plus w budżecie na 2019 rok W Sejmie rozpoczęły się prace nad uchwaleniem budżetu na przyszły rok. Przedstawiając jego założenia w trakcie pierwszego czytania sejmowego wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz poinformował, o ile mniej pieniędzy będzie wydanych na program 500 plus.     Okazuje się, że w budżecie na 2019 rok, przewidziano zmniejszenie o 3 mld złotych pieniędzy na realizację programu 500 plus. Dlaczego? Wiceminister wyjaśnił, że wynika to m.in. z lepszej sytuacji rodzin i mniejszej liczby osób ubiegających się o świadczenie. Coraz lepiej zarabiamy? Obecnie 500 plus pobiera 3,7 mln dzieci z 2,5 mln rodzin. Państwo wydaje na to 23,8 mld złotych. Jak podkreślił wiceminister, lepsza sytuacja rodzin jest skutkiem podniesienia płacy minimalnej oraz spadku bezrobocia. Zgodnie z zapowiedzią rządu od przyszłego roku nastąpi podwyższenie płacy minimalnej z 2100 zł brutto do 2250 złotych brutto co realnie oznacza jej wzrost o 150 złotych - z 1600 złotych netto do 1634 złotych netto. To niestety przełoży się na utratę możliwości pobierania przez rodziców z jednym dzieckiem pieniędzy z programu 500 plus.   Obecne przepisy są tak skonstruowane, że rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto na osobę. Z takiej pomocy, o ile pozwala im na to spełnienie kryterium dochodowego, korzystają także rodzice samotni wychowujący dziecko. Rząd nie myśli o zmianie kryteriów przyznawania 500 plus W tej sytuacji pozostaje...

jaka rodzina najbardziej zyska na 500 plus na pierwsze dziecko
Adobe Stock
Aktualności
500 plus na pierwsze dziecko - jaka rodzina dostanie najwięcej pieniędzy?
Już wiadomo, kto najbardziej zyska na 500 plus na pierwsze dziecko. Nie będą to osoby najbardziej potrzebujące. Czy o to chodziło?

    W drugiej połowie 2019 roku zajdą w programie 500 plus zasadnicze zmiany. Wraz z 1 lipca 2019 roku zniknie kryterium dochodowe w przyznawaniu 500 plus na pierwsze dziecko. To oznacza, że pieniądze będą otrzymywać wszystkie dzieci w Polsce do 18. roku życia, bez względu na wysokość zarobków rodziców. Może to wcale jednak nie oznaczać, że program stanie się przez to bardziej sprawiedliwy.     Strumień pieniędzy popłynie do najbogatszych rodzin Na rozszerzeniu 500 plus zyskają przede wszystkim zamożniejsze rodziny - wynika z nowego raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Wyliczenia ekonomistów pokazują, że do najbiedniejszych rodzin trafi tylko 4 proc. z ponad 18 mld złotych, jakie rząd PiS zamierza co roku dodatkowo przeznaczać na swój sztandarowy program. Dotychczas program 500 plus wspierał głównie najuboższe rodziny. Mogą one otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko, jeżeli miesięczny dochód rodziny nie przekroczył 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. Nowe zasady niewiele zmienią w życiu biedniejszych rodzin. Za to szeroki strumień pieniędzy popłynie do najbogatszych rodzin, które z rządowego programu dotąd nie mogły korzystać. "Rozszerzenie świadczenia wychowawczego kosztować będzie budżet państwa 18,3 mld zł rocznie, zaś najwięcej korzyści przyniesie rodzinom o wysokich dochodach , wśród których znaczna część nie uzyskuje obecnie wsparcia na pierwsze lub jedyne dziecko" - stwierdzili autorzy raportu. Po co zmieniono zasady? Analitycy wyliczyli, że do 20 proc. najbogatszych rodzin trafi aż 5,4 mld złotych rocznie (30 proc. kosztów rozszerzenia programu 500 plus). Dla porównania do 20 proc. najbiedniejszych Polaków popłynie tylko 800 mln złotych, czyli 4 proc. pieniędzy przeznaczonych na rozszerzenie programu. - Uzasadnienie upowszechnienia...

500 plus
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej/Facebook
Aktualności
Już wiadomo, kto najbardziej korzysta z 500 plus
Programem 500 plus objętych jest ponad 3,6 miliona dzieci z 2,4 milionów rodzin – wynika z dwuletniego podsumowania działania Programu 500 plus. Okazuje się, że standardowa rodzina jest tą, która najbardziej korzysta z tych pieniędzy.

1 kwietnia miną dwa lata od momentu uruchomienia przez rząd sztandarowego programu PiS. Jego głównym celem miała być poprawa jakości życia rodzin, ograniczenie ubóstwa i zwiększenie liczby urodzeń. Rafalska: 500 plus spełniło swoją rolę "Po dwóch latach od uruchomienia programu możemy śmiało mówić, że spełnia on swoją rolę" – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 500 plus najczęściej trafia do rodzin z dwójką dzieci - 62 procent. Rodzin z jednym dzieckiem korzystających ze wsparcia jest 23 procent. 15 procent stanowią rodziny z trójką i więcej dzieci. W nowym okresie zasiłkowym, czyli od października 2017 roku, z programu korzysta 2,4 mln rodzin - poinformowała Rafalska. A to oznacza, że ponad 3,6 mln dzieciom wypłacane jest 500 plus. "To dokładnie tyle, ile oczekiwaliśmy, przygotowując ustawę" - pochwaliła się minister rodziny. W sumie programem objętych jest 53 procent dzieci poniżej 18. roku życia. Rafalska przyznała, że po zmianach w przepisach w październiku 2017 roku mniej jest osób objętych pomocą. To efekt m.in. uszczelnienia programu w stosunku do rodziców samotnie wychowujących dzieci. Tak, aby nie "dopasowywali" dochodu pod Program 500 plus oraz nie ukrywali faktu wychowywania dziecka z partnerem. W efekcie kontroli okazało się, że blisko 50 mln złotych trafiło do rodzin, które nie powinny otrzymać tego świadczenia. Teraz muszą je oddać, i to z odsetkami. Rafalska podkreślała też pozytywny wpływ programu na życie milionów rodzin. "Niweluje on nierówności dochodowe w różnych regionach Polski. Rodziny, z którymi rozmawiam, podkreślają, że ważny jest dla nich aspekt godnościowy" - mówiła minister. Program 500 plus adresowany jest do rodzin, które mają dwójkę i więcej dzieci. Każdego miesiąca otrzymują one 500 zł na drugie i kolejne...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz