Czwarta fala zachorowań na COVID-19 miesza się już z piątą falą. Obciążone są szpitale, w tym te pediatryczne, ponieważ dzieci chorujące w czwartej fali koronawirusa walczą z powikłaniami. A ciągle przybywa też nowych chorych... Zdaniem epidemiologów szczyt piątej fali przypadnie na koniec tego tygodnia. Lekarze apelują do rodziców o to, by się szczepili.

Reklama

Dramatyczna sytuacja szpitali

W całym kraju przybywa pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W szpitalach, z powodu braków kadrowych, sytuacja zaczyna robić się dramatyczna. W Wejherowie nie działa szpitalny oddział ratunkowy, drugi co do wielkości w woj. pomorskim.

„Niestety, musieliśmy ograniczyć przyjmowanie pacjentów w ten weekend, czyli od soboty od godziny trzynastej do poniedziałku do godziny ósmej rano. Powodem jest brak personelu” – powiedziała dla TVN24 Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich.

Chorych dzieci jest coraz więcej, jednak te, które przechodziły koronawirusa już jakiś czas temu – nadal borykają się z powikłaniami po chorobie.

PIMS występuje najczęściej dwa do czterech tygodni po ostrej fazie zakażenia, także teraz będą nam się spotykać dzieci z piątej fali z dziećmi, które mają z powikłania, a chorowały w czwartej fali” – informuje dr Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Zobacz także

Coraz więcej osób pod respiratorami

Obecnie Polska zmaga się głównie z nowym wariantem koronawirusa – Omikronem, a ten może być naprawdę niebezpieczny dla najmłodszych. Każdego dnia choruje coraz więcej osób. Również tych, które wymagają leczenia na oddziale intensywnej terapii. Od poprzedniej niedzieli (30.01.2022 r.) o 5 proc. wzrosła liczba osób znajdujących się pod respiratorem.

„W ubiegłym tygodniu dwoje dzieci przekazaliśmy do oddziału intensywnej terapii, także bądźmy ostrożni ze stwierdzeniem, że jest tak bardzo łagodnie” – zauważa dr Lidia Stopyra.

Dzieci chore, a rodzice niezaszczepieni

Poza ratowaniem dzieci szpitale muszą radzić sobie także z rodzicami, którzy są przeciwni szczepieniom na COVID-19.

„Czasami obecność osoby towarzyszącej przedłuża izolację, bo dziecko już kończy izolację, ale matka jeszcze nie, więc musimy czekać, aż oboje skończą izolację, bo nikt ich nie weźmie. To jest dla mnie rzecz niezrozumiała, że hematolodzy nie byli w stanie wyegzekwować, żeby ci rodzice zostali zaszczepieni” – wyjaśnił dr hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fakt, że rodzic dziecka jest niezaszczepiony, powoduje wiele komplikacji. Lekarze więc apelują o to, by przyjmowali oni szczepionkę przeciw COVID-19.

„Jeżeli rodzic choruje, to też nie ma kto z dzieckiem przyjechać na leczenie. Apel o to, aby rodzice się szczepili” – tłumaczy prof. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej dla Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Źródło: tvn24.pl

Zobacz także:​

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama