Ciężarna zmarła na covid
Adobe Stock
Aktualności

Zachorowała na COVID-19, gdy była w ciąży. Osierociła dwójkę dzieci

Młody tata został sam z dwójką malutkich dzieci. Ma do siebie żal, że nie dopilnował, by jego żona się zaszczepiła. Teraz ostrzega ciężarne.

Na Lubelszczyźnie doszło do nieprawdopodobnej tragedii. 24-letnia ciężarna zachorowała na COVID-19. Kobieta zmarła, osierocając dwójkę dzieci.

Pani Patrycja 9 grudnia źle się poczuła. Początkowo 24-latka leczyła się w domu, ale gdy jej stan zaczął się pogarszać, trafiła do szpitala. Tam lekarze zadecydowali o wykonaniu cesarskiego cięcia przed terminem. Następnie kobietę podpięto do ECMO. Po kilku dniach lekarze odkryli zakrzep po cesarce, więc pacjentka została odłączona od maszyny. W końcu trafiła pod respirator. Niestety, 13 stycznia zmarła.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Mogła żyć

Urodzona przed terminem Klara jest jeszcze w szpitalu i zostanie tam przez najbliższe 3 tygodnie. W domu natomiast czeka na siostrę 1,5-roczny Mikołaj, którym obecnie na zmianę zajmują się dziadkowie. Pani Patrycja i jej mąż pobrali się dwa lata temu, cieszyli się na drugie dziecko, w planach mieli budowę domu. Teraz młody tata został sam z dwójką malutkich dzieci. Aby mu pomóc, znajomi uruchomili zbiórkę pieniędzy na zrzutka.pl.

Mężczyzna jest pewny, że gdyby jego żona się zaszczepiła, dziś by żyła. 26-latek zarzuca sobie, że tego nie dopilnował. Jego żona nie była przeciwniczką szczepień, po prostu z braku czasu nie umówiła się na szczepienie. Teraz pogrążony w żałobie mąż apeluje do innych przyszłych mam, by się szczepiły, bo nie życzy nikomu takiego dramatu, jaki sam musi przeżywać.

Źródło: lublin.se.pl

Zobacz także:

czy szczepić dzieci na covid
Adobe Stock
Zdrowie
Czy szczepić dzieci na COVID? Rozwiewamy wątpliwości
Zastanawiasz się, czy szczepić dziecko na COVID? Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze i co wynika z danych naukowych. Większość ekspertów twierdzi: korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko związane z podaniem szczepionki.

Od kilku tygodni trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID dla dzieci z grupy wiekowej 5-11 lat, a od dłuższego czasu szczepione są starsze dzieci i młodzież. Im młodsze dziecko ma przyjąć szczepionkę, tym więcej wątpliwości mają jego rodzice. Sprawdzamy aktualny stan wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepień dzieci przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, przytaczamy wyniki badań i opinie ekspertów. Oto informacje dla rodziców i opiekunów dzieci, które ułatwią podjęcie decyzji, czy szczepić dziecko na COVID. Czy szczepić dzieci na COVID? – stanowisko pediatrów Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP), prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski nie ma wątpliwości – należy szczepić dzieci w wieku 5-11 lat na COVID – mówi. Jego zdaniem szczepienie dzieci na COVID jest ważnym elementem walki z pandemią, gdyż szkoły są miejscem, które sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak nie tylko o walkę z pandemią tu chodzi. Szczepienie dziecka przeciwko COVID pozwala bardzo zmniejszyć ryzyko, że u dziecka rozwinie się ciężka postać COVID. Szczepionka chroni także przed bardzo poważnymi powikłaniami zakażenia koronawirusem, które prowadzi do pojawienia się u dziecka objawów PIMS . Mogą one wystąpić u każdego zakażonego koronawirusem dziecka, także tego, które nie ma żadnych chorób towarzyszących. Obecnie opanowujący świat wariant koronawirusa Omikron, który charakteryzuje się niezwykle wysoką zakaźnością, powoduje wzrost liczby dzieci chorych na COVID w szpitalach. Choć dużo wskazuje na to, że w większości przypadków nie powoduje on ciężkiego przebiegu choroby, to sama skala zakażeń, sprawia, że dzieci chorych na COVID jest w szpitalach więcej, także tych ciężko przechodzących zakażenie. Przed tym wszystkim chroni szczepionka. I to w każdej grupie wiekowej dzieci, w jakiej dopuszczono preparat uodparniający do użycia. Uwaga! Obecne stanowisko...

skutki uboczne szczepienia na covid u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci – lista NOP po szczepionce Pfizera
Skutki uboczne szczepienia dzieci na COVID są mniej nasilone niż u dorosłych – podaje Agencja Żywności i Leków, która w USA dopuściła szczepionkę Pfizera do stosowania u dzieci od 5. roku życia. Sprawdź, jakie skutki uboczne tego preparatu występują u dzieci najczęściej.

Dzieciom w wieku 5-11 lat (czyli w grupie wiekowej, która od niedawna i nie we wszystkich jeszcze krajach może być poddawana szczepieniu na COVID) podaje się jedną trzecią dawki dla dorosłych. To ok. 10 miligramów preparatu, którym szczepi się przeciwko COVID. Badania wykazały, że ta wyraźnie zmniejszona dawka jest skuteczna, powoduje również mniejsze skutki uboczne po szczepieniu na COVID u dzieci. Najczęstsze skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci Amerykańska Agencja Żywności i Leków podała do publicznej wiadomości listę najczęściej występujących skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci . Poinformowała również, czy niepożądane reakcje poszczepienne częściej występują po pierwszej czy po drugiej dawce preparatu Pfizera. To na razie jedyna szczepionka, która została dopuszczona do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat. Szczepionkę badano na grupie 3100 dzieci w wieku 5-11 lat. Podczas badań nie zaobserwowano żadnych ciężkich skutków ubocznych . Te, które wystąpiły, to łagodne lub umiarkowane reakcje niepożądane, które pojawiały się od 1 do 2 dni po podaniu szczepionki i ustępowały po kolejnych 24-48 godzinach.  Lista skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci – w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących: zmęczenie ból głowy ból mięśni dreszcze biegunka gorączka bóle stawów wymioty. Niemal wszystkie wyżej wymienione skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci częściej występowały po drugiej dawce preparatu. Jedynie biegunka zdarzała się częściej po pierwszej dawce, natomiast wymioty występowały równie często po obu dawkach. Zmęczenie, które jest najczęstszym ogólnoustrojowym skutkiem ubocznym szczepienia na COVID u dzieci, pojawiało się u ok. 30 proc. zaszczepionych w grupie 5-11 lat. Z kolei ból głowy (drugi najczęstszy skutek uboczny) występował jedynie u...

PIMS-TS
AdobeStock
Zdrowie
PIMS u dzieci: zespół pocovidowy [OBJAWY I LECZENIE]
PIMS to zespół pocovidowy, który może pojawiać się u dzieci w konsekwencji zakażenia COVID-19. PIMS ma objawy podobne do zespołu Kawasakiego. Eksperci apelują o czujność i przestrzegają rodziców, by w czasie pandemii brali pod uwagę objawy mogące sugerować, że u dziecka rozwija się wieloukładowy zespół zapalny. Leczenie PIMS trzeba rozpocząć jak najszybciej.

PIMS, a precyzyjniej: zespół pocovidowy PIMS-TS, to pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2 (ang. pediatric multisystem inflammatory syndrome temporally associated with SARS-CoV-2).  PIMS zaobserwowano u dzieci w Europie i USA w związku z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Wcześniej choroba nie była znana. Ze względu na jej objawy początkowo była mylona z zespołem Kawasakiego . Zespół PIMS jest stanem zagrażającym życiu dziecka. Niestety – zdarza się coraz częściej. Aktualnie mamy wysyp PIMS u dzieci, a lekarze przewidują, że wskutek nowej odmiany Omikron niebawem zabraknie łóżek w szpitalach. Minister zdrowia potwierdził, że mamy już do czynienia z piątą falą koronawirusa, podczas której to właśnie Omikron jest dominującym wariantem (jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wirusem w porównaniu do poprzednich odmian).  Rodzice powinni znać objawy typowe dla PIMS, bo z leczeniem tego zespołu nie można zwlekać. Jeśli dziecko jest w wieku powyżej 5 lat, najlepszą ochroną przed PIMS będzie szczepienia dziecka przeciwko COVID. Spis treści: PIMS u dzieci – charakterystyka Objawy PIMS u dzieci PIMS u dzieci a wariant DELTA koronawirusa PIMS – jakie ryzyko dla dziecka? Leczenie dziecka z PIMS Zapobieganie PIMS u dzieci PIMS u dzieci – charakterystyka Powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS, mogą pojawić się po 2-6 tygodniach od przebycia przez dziecko COVID. W ciągu kilku dni dochodzi do rozregulowania układu immunologicznego. Prowadzi to do rozwinięcia się stanu zapalnego niemal wszystkich narządów wewnętrznych . PIMS zagraża życiu i zdrowiu dziecka. Może być leczony tylko w warunkach szpitalnych. W przebiegu PIMS stan zapalny może objąć: układ pokarmowy (jelita i wątroba, zbieranie się płynu w jamie brzusznej), skórę i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz