Niewyjaśnione zaginięcia dzieci. Jak szukać nieletnich?
Zaginięcia dzieci są zawsze dramatem zarówno dla rodziców, jak i pozostałych członków rodziny. Sprawy najmłodszych, którzy giną w niewyjaśnionych okolicznościach, potrafią ciągnąć się latami. Zdarza się, że policja kończy śledztwo, a jedynymi osobami, które nie tracą nadziei, są rodzice. Gdzie najczęściej dochodzi do zaginięć nieletnich?
Poszukiwania zaginionych dzieci to często proces, który trwa latami. Jedną z najgłośniejszych spraw dotyczących zniknięcia dziecka w niewyjaśnionych okolicznościach, którego poszukiwania trwają do dziś, jest ta dotycząca 3-letniej Brytyjki Madeleine McCann. Dziewczynka zaginęła 3 maja 2007 roku w portugalskiej miejscowości Praia da Luz w regionie Algarve. W ostatnich dniach brytyjska policja poinformowała, że trafiła na ślad podejrzanego o uprowadzenie dziewczynki.
Niewyjaśnione zaginięcia dzieci:
- Sprawa Madeleine McCann
- Przełom w procesie poszukiwania?
- Zaginięcia dzieci w Polsce
- Jak szukać zaginionych?
- Gdzie najczęściej dochodzi do zaginięć?
- Co zrobić, gdy zaginie dziecko?
- Życie odnalezionych
Sprawa Madeleine McCain
Jak doszło do zaginięcia Madeleine? Podczas policyjnych zeznań, rodzice przyznali, że zostawili dziewczynkę wieczorem w pokoju hotelowym i poszli na kolację z przyjaciółmi. Mówili, że na zmianę zaglądali do pokoju. Matka zeznała, że kiedy zajrzała do córki ok.22, zastała puste łóżko. Powiadomiła o tym wówczas policję. Sprawa Madeleine ciągnie się już od 13 lat, lecz wciąż nie wiadomo, co stało się z dziewczynką. W tym czasie pojawiło się wiele hipotez na temat możliwych scenariuszy wydarzeń z lata 2007 roku. Według jednej z nich Madeleine została uprowadzona przez siatkę pedofilską. Inna głosiła, że dziewczynka zginęła w nieszczęśliwym wypadku, a w zatuszowaniu sprawy mieli brać udział jej rodzice. W ostatnich dniach brytyjska policja poinformowała, że natrafiła na ślad podejrzanego, który mógł wziąć udział w zaginięciu 3-letniej wówczas dziewczynki.
Przełom w procesie poszukiwań?
Brytyjska policja poinformowała, że podejrzanym jest 43-letni Niemiec, który był w Portugalii w czasie, gdy Madeleine McCann zniknęła. Podejrzany 13 lat temu podróżował po Portugalii samochodem kempingowym. Jak podają śledczy, w Portugalii mieszkał w latach 1995-2007. W wieczór, kiedy Madeleine zaginęła, przebywał w okolicy kurortu. Mężczyzna przeprowadził też długą rozmowę telefoniczną - z ustaleń policji wynika, że wykonał telefon między godziną 19:32 a 20:02, zaś dzień później pozbył się kampera, w którym mieszkał i podróżował jaguarem. Oba pojazdy są teraz w posiadaniu policji. Obecnie domniemany sprawca przebywa w więzieniu za przestępstwa na tle seksualnym. Policjanci proszą, aby każdy, kto ma jakiekolwiek informacje na temat 43-letniego mężczyzny lub łączonych z nim dwóch pojazdów zgłosił się na komisariat. Śledczy apelują również o informacje na temat dwóch numerów telefonów komórkowych. Warto wiedzieć, że sprawa Madeleine została zamknięta przez portugalską policję w 2008 roku. W 2011 roku, cztery lata po zniknięciu dziewczynki, śledztwo rozpoczął Scotland Yard. W trakcie ponownego śledztwa przesłuchano 600 osób i podjęto nowe tropy, co sprawiło, że portugalska policja w 2013 roku ponownie otworzyła śledztwo, które trwa do dziś.
Zaginięcia dzieci w Polsce
Do zaginięć dzieci dochodzi także w Polsce. Ze statystyk policji wynika, że co roku ginie od ok. siedmiu do ośmiu tysięcy niepełnoletnich. Większość to młodzież, która ucieka z domu w wyniku konfliktów rodzinnych. Zdarza się, że dochodzi także do tzw. porwań rodzicielskich, kiedy jeden z rodziców zabiera ze sobą dziecko bez informowania drugiego. Z informacji policji wynika, że aż 95 proc. zaginionych zostaje odnalezionych. Jak wygląda postępowanie w przypadku tych, którzy pozostają zaginieni?
Jak szukać zaginionych?
Zaginięcie jest zgłaszane na policję, zwykle poszukujący kontaktują się także z fundacją ITAKA, sprawdzane są szpitale, noclegownie czy ośrodki pomocy społecznej. Bliscy są proszeni o kontakt z sąsiadami, przyjaciółmi. Ponadto rozwieszane są plakaty w okolicy, gdzie po raz ostatni była widziana osoba zaginiona. Sprawy zarówno najmłodszych, jak i starszych dzieci są nagłaśniane przez media. Czas prowadzenia śledztwa jest uzależniony od indywidualnego przypadku. Zdarza się, że policja kończy śledztwo, tak jak w przypadku Brytyjki McCann, a po latach ponownie do niego wraca. Wizerunek dziecka figuruje w policyjnych aktach do ukończenia przez nie 23 roku życia, potem przez 15 lat traktowane jest jako osoba trwale zaginiona. Potem dane znikają z akt.
Co zrobić, gdy dziecko zaginie?
Według fundacji ITAKA najważniejsze są pierwsze trzy godziny po zaginięciu. Jeśli straciliśmy dziecko z pola widzenia – najpierw trzeba wypytać przechodniów i przeszukać okolicę. Jeżeli to nie poskutkuje, trzeba poinformować policję. Nieprawdą jest, że należy czekać 24h lub 48h od zaginięcia dziecka, sprawę trzeba zgłosić jak najszybciej. Fundacja ITAKA przypomina, że bardzo ważne jest uczenie dziecka, jak ma reagować, gdy zaczepia je dorosły i co powinno zrobić, gdy się zgubi. Powinno ono też znać na pamięć telefony rodziców oraz numer alarmowy 112.
Gdzie najczęściej dochodzi do zaginięć?
Nie można jednoznacznie wskazać, gdzie najczęściej dochodzi do zaginięć. Dzieci giną zarówno na wakacjach, jak i na spacerach, często po prostu znikają w okolicy domów, w niewyjaśnionych okolicznościach. Głośną sprawą w Polsce było ostatnio zaginięcie niespełna 4-letniego Kacperka, który spędzał czas na ogródkach działkowych w pobliżu Kwisy i był pod opieką ojca. W pewnym momencie mężczyzna stracił syna z oczu. O zaginięciu dziecka powiadomił służby. To wtedy rozpoczęły się trwające kilkanaście dni poszukiwania dziecka, których finał okazał się tragiczny. Ciało dziecka zostało odnalezione w rzece.
Życie odnalezionych
Zdarza się również, że zaginione dzieci odnajdują się po latach. Głośną sprawą był przypadek Lisy Hoodless i Charlene Lunnon, które miały 10 lat, gdy zostały zwabione do samochodu, a następnie uprowadzone przez pedofila. Dziewczynki były więzione i gwałcone przez oprawcę przez kilka dni. Udało się je odnaleźć, ale o swoich przeżyciach odpowiedziały dopiero jako dorosłe kobiety. Dziś prowadzą normalne życie, udało im się zbudować rodziny.
Pamiętaj, aby w przypadku zaginięcia dziecka niezwłocznie powiadomić lokalną policję.
Źródło: statystyka.policja.pl, zaginieni.pl, neewsweek.pl, tvn24.pl
Zobacz także:
- 4-letnia dziewczynka zgubiła się na plaży
- 6-latka zgubiła się nad morzem. Odnaleziono ją poza granicami kraju
- Jak rozmawiać z dzieckiem, aby uchronić je przed pedofilem?