Zły dotyk
AdobeStock
Wychowanie

Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby ochronić je przed pedofilią?

Co piąte dziecko doświadcza wykorzystania seksualnego. Ocenia się, że w 80 proc. przypadków znało sprawcę i ufało mu. Dlatego naucz własne dziecko, gdzie jest granica!

Wielu rodziców obawia się, że jego dziecko spotka na swojej drodze pedofila. Jednak popadanie w paranoję nie jest dobre. Życie w ciągłym strachu i nadmierne pilnowanie swojej pociechy, nie tylko źle wpływa na jego rozwój, ale tak naprawdę wcale nie musi uchronić dziecka przed molestowaniem seksualnym. Warto nauczyć przedszkolaka, gdzie jest ta nieprzekraczalna granica i jak się zachować, by zredukować takie zagrożenie do minimum.

Szkodliwe mity z bajek

Gdy jako opiekun kolonijny miałam pogadankę z 7-latkami o obcych, okazało się, że dzieci zgodnie twierdzą, że z uśmiechnięta i miłą osobą można iść, a unikać trzeba „brzydkich panów". Czasem nie do końca świadomie uczymy nasze dzieci, że zły pan nosi czarny płaszcz i chowa się w ciemnej uliczce. Taki bajkowy stereotyp złego wilka jest daleki od prawdziwego życia. Czy wiesz, że w ok. 80 proc. przypadków ofiar molestowania znała sprawcę i mu ufała? Wśród pedofilów są nauczyciele, duchowni, trenerzy sportowi, a nawet rodzice - osoby szanowane, poważane i wzbudzające zaufanie. Warto wiedzieć, że nie ma żadnych konkretnych cech, po których możesz rozpoznać pedofila.

Porozmawiajmy o tym

Niestety świat, w którym żyjemy, jest brutalny i nie można udawać, że jest inaczej. Więc tak samo, jak rozmawiasz z maluchem o bezpieczeństwie na ulicy, placu zabaw czy w kuchni, powinnaś rozmawiać o pedofilii. Statystyki mówią same za siebie. Co piąte dziecko w Europie doświadcza wykorzystania seksualnego. Ocenia się, że w 80 proc. przypadków znało sprawcę i ufało mu. Dziewczynki są trzy razy częściej ofiarami niż chłopcy, dzieci niepełnosprawne też są w grupie ryzyka. Wielu rodziców krępuje się rozmawiać na ten temat, inni uważają, że ich pociechy są za małe, a temat zbyt poważny. Są przekonani, że sami dadzą radę je ochronić. Tymczasem rozmawiając, odpowiadając na pytania dziecka, a także zmieniając swoje zachowania i nawyki, możesz pomóc pielęgnować poczucie swojej osobistej przestrzeni u twojej córeczki lub synka:

  • Naucz, że ciało należy do dziecka

Tłumacz dziecku, że nikt nie ma prawa zmuszać go do robienia czegoś, co powoduje dyskomfort - dotykanie intymnych części ciała, przytulanie, czy całowanie. Warto wiedzieć, że chodzi nawet o niewinne przytulasy z najbliższymi. Nie chodzi o to, że jest to złe, ale o respektowanie tego, czego chce dziecko. Nakłaniając malucha na czułości z dorosłymi, z naszego punktu widzenia bezpiecznego i normalnego (np. daj buziaczka babci, idź na kolana do wujka), przekonujemy dziecko, że musi uszczęśliwiać dorosłych i nie może sprawić im przykrości. Ofiarą pedofila najczęściej padają dzieci uczone, że dorosłym nie wolno się sprzeciwiać, bo oni zawsze wiedzą, co dla niech najlepsze. Pozwól dziecku samodzielnie decydować, jak chce okazywać uczucia. Przecież pomachanie ręką na do widzenia też jest grzeczne.

Zwracaj uwagę, że wszystkie części ciała okryte bielizną są szczególnie chronione. Nikt nie może prosić dziecka, by pokazało lub pozwoliło dotknąć tych miejsc. Jeżeli ktokolwiek będzie tego próbował, dziecko powinno wiedzieć, że może powiedzieć „nie” i zaalarmować zaufaną osobę. W niektórych sytuacjach, jak np. podczas kąpieli lub w czasie wizyty u lekarza czy pielęgniarki, dotknięcie intymnych części ciała dziecka może okazać się konieczne. Jednak te osoby powinny dokładnie wyjaśnić, dlaczego muszą to zrobić i zapytać dziecko o zgodę.

  • Szanuj dziecięce „nie”

W każdej sytuacji – poważnej i podczas zabawy - gdy twój maluch mówi „stop”, zawsze przerywaj to, co robisz. Bez względu na to, czy to mycie pupy, przytulanie, całowanie, czy niewinne łaskotki. Maluch w ten sposób uczy się, że „nie” to „nie”, a poszanowanie jego zdania jest ważne. W sytuacji, gdy ktoś przekroczy granicę, będzie lepiej widziało, że coś jest nie tak.

  • Zawsze ufaj i wzbudzaj zaufanie

Olbrzymią rolę w zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa pełni zaufanie. Na każdym kroku okazuj swemu dziecku, że jest ono dla ciebie najważniejsze i wierzysz w jego słowa. Nawet jeśli dziecko zrobi coś źle lub zmyśla, zawsze wysłuchaj i zapewnij, że jesteś po jego stronie, nawet kiedy jesteś zła. Dzieci wykorzystywane seksualne czują się winne, wstydzą się i boją się opowiedzieć o swoim doświadczeniu. Olbrzymie znaczenie w tym przypadku ma to, jak rodzice reagowali w innych trudnych sytuacjach. Czy byli pomocni? Warto uprzedzić dziecko, że jeżeli zdarzy się coś złego lub niepokojącego, powinno szukać pomocy tak długo, aż ktoś go wysłucha i udzieli wsparcia.

  • Nie karz za prawdomówność

Dzieci często milczą, bo boją się konsekwencji. Jednak ilekroć stanie się coś złego, malec musi mieć poczucie, że może ci o tym powiedzieć. Ucz, że jeżeli coś go niepokoi albo coś sprawia, że czuje się niekomfortowo, powinien powiedzieć o tym rodzicom.

  • Wyczulaj na niegrzeczne zachowanie

Często uczymy dzieci w wieku przedszkolnym, że szczypanie czy ciągnięcie za włosy nie jest niczym złym. Szczególnie agresja chłopców wobec dziewczynek jest usprawiedliwiana romantycznymi „końskimi zalotami". Akceptując takie zachowania u swojego dziecka lub wobec twojego dziecka, zaciera się granica, co jest niewinnym wygłupem, a co naruszeniem cielesności. Nie ignoruj! W ten sposób wychowujesz dziecko, które nie będzie umiało powiedzieć „stop, nie podoba mi się."

  • Nie miejcie przed sobą tajemnic

Ustalcie z malcem, że nikt nie może namawiać go, by miał przed tobą tajemnice. Możecie zgodzić się na niespodzianki – jeśli np. maluch szykuje z dziadkami laurkę dla mamy, tata może o tym wiedzieć. Tajemnica buduje barierę między wami a dzieckiem. To, o czym nie można mówić, przeważnie jest groźne dla malca. Dlatego wyczul dziecko, że jeśli ktoś mówi, że nie wolno powiedzieć, czegoś rodzicom to coś jest nie tak.

  • Dużo rozmawiajcie

Oczywiście nie da się z małym dzieckiem usiąść i „wyłożyć kawę na ławę,” nie wystarczy też jedna rozmowa. Są to sprawy delikatne. Nawiązywanie i podsuwanie prostych wskazówek na temat unikania zagrożeń, przy okazji różnych codziennych sytuacji, jest doskonałym sposobem zmierzenia się z tematem. Dobrym sposobem jest dopytywanie, jakby się zachowało w hipotetycznych sytuacjach. Dzięki temu dziecko nie będzie miało wrażenia, że prawisz morały. Będzie to łatwiejsze i dla dziecka, i dla ciebie! W rozmowie z dzieckiem może także pomóc ci specjalnie przygotowana broszura GADKI i poniższy film:

 

  • Uważnie słuchaj

Rolą rodzica jest obserwowanie i słuchanie dziecka. Zaniepokoić cię powinny nietypowe objawy i zachowania, które pojawiają się z dnia na dzień. Ważne też, byście wierzyli w to, co malec mówi, nawet jeśli brzmi to absurdalnie. Pedofile liczą na to, że dziecku nikt nie uwierzy. Dlatego sprawdzajcie każdy niepokojący objaw, np. spokojnie zapytaj znajomego: „Słyszałam, że przebierałeś się w pokoju, w którym bawili się chłopcy – czy to prawda?”. Posądzenie o erotyczne zachowanie wobec dziecka jest bardzo ciężkim oskarżeniem, ale jeszcze gorszy jest brak reakcji na skargę malucha.

Przyjrzyj się uważnie dziecku, jeśli:

  • zaczęło niespokojnie spać i często budzi się z krzykiem;
  • ssie kciuk, moczy się;
  • stało się nadruchliwe lub płaczliwe;
  • w jego zabawach, na rysunkach pojawiają się sceny erotyczne;
  • zaczęło zachowywać się prowokująco w stosunku do dorosłych – ociera się, często siada na kolanach, całuje w usta;
  • boi się wychodzić z domu;
  • zaczęło wyraźnie unikać kogoś, kogo dotychczas akceptowało.


Te zachowania mogą mieć związek z innymi problemami dziecka, ale mogą dotyczyć też nadużycia seksualnego. Trzeba to sprawdzić!

Jak chropnić dziecko przed pedofilią?
GADKI
Jeżeli dziecko powie coś, co w jakikolwiek sposób cię zaniepokoi, skonsultuj się z profesjonalistą, porozmawiaj z nauczycielem lub pedagogiem. Możesz także skorzystać z prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100.


 

Zobacz także
Jak ochronić dziecko?

Co roku w Polsce giną tysiące dzieci, bo porwanie dziecka nie jest takie trudne... [WIDEO]

Porwanie dziecka

Uprowadził dziecko na oczach ojca. Ten nawet nie zareagował [WIDEO]

porwania dzieci

Rocznie 300 dzieci jest porwanych przez rodziców!

Rejestr pedofilów

Ruszył rejestr pedofilów i gwałcicieli!


 

Pornografia w sieci: nigdy nie wiadomo z kim rozmawia twoje dziecko [WIDEO]

Zmiana pieluszki
AdobeStock
Aktualności
„Rodzice powinni prosić noworodki o pozwolenie na zmianę pieluchy!”
Wielu opiekunów z pewnością poczuło konsternację, słysząc taką opinię ekspertki do spraw seksualności.

Deanne Carson, ekspertka do spraw seksualności pojawiła się w amerykańskiej telewizji ABC i od razu zyskała niemalże światową sławę za sprawą swoich teorii. Jednak raczej nie takiego efektu się spodziewała. W programie poruszono poważny temat, jakim jest seksualność dzieci . Z pewnością jest to temat bardzo ważny, ale wiele osób się zdziwiło, słysząc opinię Carson. Ekspertka tłumaczyła, że nawet w przypadku niemowlęcia należy respektować jego seksualność, co się wiąże choćby z pytaniem o zgodę w przypadku zmiany pieluszki. "Kultura zgody" Carson zapewnia, że w każdym domu powinna zostać wprowadzona tzw. "kultura zgody." Co to takiego? Chodzi o to, by każdy z nas respektował seksualność drugiej osoby, a także szanował fizyczne i psychiczne granice . I choć jest to oczywiste w przypadku osób dorosłych, a nawet małych dzieci to o niemowlętach raczej w ten sposób się nie myśli. Tymczasem zdaniem ekspertki opiekun, który chce zmienić dziecku pieluszkę , powinien najpierw poprosić o zgodę. Choć brzmi to absurdalnie, specjalistka twierdzi, że nawet jeśli malec nam nie odpowie słowami, to język ciała wystarczy, by się porozumieć. "Oczywiście, że dziecko nie zareaguje. Ale jeśli dasz mu przestrzeń i poczekasz na mowę ciała i zaczekasz na kontakt wzrokowy, to pozwolisz dziecku wiedzieć, że jego reakcja ma znaczenie " tłumaczyła. Wiele osób teorię Deanne wyśmiało. Nie ma w tym nic śmiesznego Choć teoria Carson została potraktowana raczej, jako pretekst do kpin, to jednak nie jest tak do końca absurdalne, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy waśnić, że kobieta współpracuje z Body Safe Australia, jest to organizacja społeczna, która ma strzec dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym . Organizacja tworzy programy edukacyjne, które mają ochronić dzieci od narodzin do 12 roku życia. Przecież każdy z nas...

Wychowanie
Dekalog superrodzica
Nikt z dnia na dzień nie staje się rodzicem doskonałym. Ale tego też można się nauczyć. Trzeba tylko zacząć. Jak? Przeczytaj rady Superniani.

Nikt z dnia na dzień nie staje się rodzicem doskonałym. Ale – jak niemal wszystkiego – tego też można się nauczyć. Trzeba tylko zacząć. Jak? Przeczytaj rady Superniani. 1. Kochaj Dziecko darzy nas od chwili narodzin miłością bezbrzeżną i takiej też oczekuje od nas. Nawet jeśli zrobi coś nie tak, powinno wiedzieć, że to w niczym nie osłabia naszego uczucia. 2. Szanuj Dziecko to przede wszystkim człowiek. Należy mu się więc szacunek. Wzmocnimy w ten sposób jego wiarę we własne siły i zwiększymy samoocenę. 3. Słuchaj Jeśli oczekujemy, aby dziecko liczyło się z naszym zdaniem, pozwólmy i jemu wypowiedzieć się na ważne dla niego tematy. Dzięki temu dowiemy się, co jest dla niego ważne, i będziemy mogli skutecznie je wspierać. 4. Rozmawiaj Rozmowa wzmacnia i integruje. Z czasem przerodzi się w bardziej partnerskie dyskusje i pozwoli na utrzymanie kontaktu z dzieckiem w miarę dorastania. 5. Ufaj Obdarzenie zaufaniem daje dziecku poczucie odpowiedzialności. Utwierdza w przekonaniu, że jest tego zaufania warte. Okazując zaufanie, wzmacniamy również nasz autorytet. 6. Wspieraj Dziecko musi mieć przekonanie, że w każdej sytuacji staniemy po jego stronie. Nawet gdy popełni błąd, to my powinniśmy pomóc mu go naprawić. 7. Poznawaj Bądźmy blisko naszego dziecka. Interesujmy się jego pasjami. Dowiadujmy się, co jest dla niego ważne. Czego się obawia i o czym marzy. Wówczas będzie nam łatwiej mądrze rozwijać jego zdolności i pasje. 8. Nagradzaj Doceniaj sukcesy, nawet te najmniejsze. Dziecko musi wiedzieć, że sprawia nam w ten sposób radość i zdobywa nasze uznanie. To wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Uczymy też wzorów właściwego postępowania. 9. Stawiaj granice Dziecko musi od najmłodszych lat mieć jasną informację o tym, co jest przez nas akceptowane, a czego nie pochwalamy czy wręcz zabraniamy. Pamiętajmy...

Kampania gadki
fundacja Dzieci Niczyje
Aktualności
Start kampanii GADKI przeciw wykorzystywaniu seksualnemu dzieci
Fundacja Dzieci Niczyje nauczy rodziców jak przekazać dziecku informacje o niebezpiecznych dla niego sytuacjach i sposobach reagowania na próby wykorzystywania seksualnego.

Jedno na pięcioro dzieci w Europie jest wykorzystywane seksualnie . W Polsce - jedno na siedmioro, jak dowiodły badania. Jednak to żaden powód do chwały, że statystyki w naszym kraju są niższe. Zwłaszcza że bardzo trudno jest uzyskać dokładne dane na temat skali problemu wykorzystywania seksualnego dzieci . Jest wiele powodów: ofiary nie mogą (bo to małe lub niepełnosprawne dzieci) lub nie chcą (bo się boją, chcą chronić sprawcę, ze względu na mechanizmy obronne) informować o swoich doświadczeniach. Po co ta kampania? Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała akcję GADKI w odpowiedzi na wyniki swoich badań, które wskazują, że rodzice niewystarczająco często poruszają z dziećmi temat zagrożeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym . Zdecydowana większość rodziców (56%) uważa, że taka rozmowa z dzieckiem może być trudna lub bardzo trudna. A niemal połowa z tych (46%), którzy nie rozmawiają z dziećmi o zagrożeniach, jest przekonana, że ich dzieci nie są narażone na przemoc seksualną . Kampania GADKI jest prowadzona w ramach polskiej edycji kampanii Rady Europy „1 na 5” i wpisuje się w zobowiązania, jakie przyjęła Polska ratyfikując w 2014 r. Konwencję o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (Konwencja z Lanzarote). Zobacz też: Od kiedy wychowanie seksualne? Co przekazuje kampania? Przekaz kampanii koncentruje się wokół akronimu GADKI , stanowiącego system wskazówek, które rodzice mogą przekazać dzieciom: G dy mówisz „nie”, to znaczy „nie”, A larmuj, gdy potrzebujesz pomocy, D obrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które cię niepokoją, K oniecznie pamiętaj, że twoje ciało należy do ciebie, I ntymne części ciała są szczególnie chronione. – Nawet bardzo troskliwy rodzic nie jest w stanie w pełni kontrolować środowiska swojego dziecka. Zagrożenia pojawiają...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz