Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]
O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!
To poważny problem społeczny - ojcowie niepłacący alimentów na utrzymanie swoich dzieci. Szacuje się, że jest ich w kraju kilkaset tysięcy! Zapytani w sondzie mamotoja.pl przechodnie nie szczędzili im określeń. "To mężczyźni nie zasługujący na ojcostwo" – mówi jedna z kobiet. "To nie są mężczyźni. To są dupki" – mówi bez ogródek starsza pani.
"To dramat być samotną mamą bez wsparcia"
"Bycie mamą już jest ciężkie, a bycie samotną mamą bez żadnego wsparcia to dramat i uważam, że ojcowie są tak samo odpowiedzialni za dzieci jak mamy. Więc jeśli już nic innego nie robią, to przy najmniej powinni płacić alimenty" – stwierdza młoda mama z dwójką dzieci. "Nie powinno to spotykać kobiety, które obdarzają nas czymś tak pięknym jak posiadanie dziecka" – ocenia starsza pani. "Ciężko mi zrozumieć, jak tacy ojcowie mogą funkcjonować - nie chcą pomagać w wychowaniu i nie chcą pomagać chociażby w płaceniu alimentów, aby pomóc matce dziecka?" – zastanawia się młody tata z dzieckiem na spacerze.
Dzieci nie mogą czuć się gorsze od innych
"Najważniejsze jest dobro dziecka i ojcowie powinni łożyć na swoje dzieci" – uważa babcia z małym wnuczkiem w wózku. "Dzieci powinny mieć zapewnione podstawowe warunki do życia. I nie powinny być gorsze od innych dzieci, które mają to szczęście, że mają dojrzałych i odpowiedzialnych ojców" – dodaje starsza pani. "Facet, który nie płaci jest nieodpowiedzialny. Przecież sens życia to są dzieci" – ocenia starszy pan. Jego zdaniem, jeżeli dzieci dotyka już taka tragedia, że nie mają ojca, który by je wychował i nauczył życia, to przynajmniej powinny mieć zapewnione przez niego bezpieczeństwo materialne.
Alimenciarze do kopalni i zamiatać ulice
Przechodnie proponują konkretne rozwiązania problemu. "Jeżeli zalegają z alimentami, to są takie miejsca jak kopalnie, w których można odpracować wszystko co jest zaległe i należne" – proponuje mężczyzna. "Niech idą do ciężkich robót, kamieniołomów, sprzątania ulic, tak aby byli widoczni: ma miotłę i zamiata ulicę dlatego, że nie wspiera swojego dziecka" – proponuje starsza pani.
Według oficjalnych danych, aż milion dzieci w Polsce nie dostaje alimentów. Niepłacących rodziców jest kilkaset tysięcy. W 96 procentach są to ojcowie. Mimo regulacji prawnych i zarządzonego obowiązku o płaceniu alimentów, wielu osobom udaje się sprytnie omijać przepisy i nie płacić zarządzonej kwoty. W kancelariach komorniczych jest 600 tys. spraw o alimenty, a dług alimentacyjny wynosi ponad 11 mld złotych.
W świetle kodeksu karnego, osoba, która unika płacenia alimentów, jest uznawana za przestępcę. Można więc złożyć wniosek o ściganie do prokuratura. Teraz wystarczy, że ktoś przez trzy miesiące nie płacił alimentów, żeby prokurator zaczął się nim interesować. W Krajowym Rejestrze Dłużników trwają prace nad tym, aby wpisywać alimenciarzy do jednego rejestru, co ma ułatwić egzekwowanie świadczeń.
Zobacz też: