Omikron jest wariantem, który bardzo łatwo się rozprzestrzenia i wypiera poprzednie warianty wirusa. Z obserwacji wynika jednak, że nie jest aż tak groźny jak wariant Delta, gdyż rzadziej powoduje ciężkie zapalenie płuc i ich zniszczenie.

Reklama

Warto jednak pamiętać, że każda infekcja w ciąży niesie ze sobą ryzyko, a Omikron w ciąży może wyrządzić duże straty.

Spis treści:

Ryzyko związane z zakażeniem koronawirusem w ciąży

Ciąża w naturalny sposób obniża odporność kobiety. Ciężarne są bardziej podatne na zakażenia, także na zakażenie koronawirusem. Ryzyko rozwinięcia się COVID u kobiety, która spodziewa się dziecka, jest wyższe niż u osób niebędących w ciąży.

Stwierdzono już (najnowsze badania opublikowane w styczniu 2022), że dotychczasowe warianty koronawirusa, które spowodowały wystąpienie COVID u ciężarnych, zwiększały ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu (przed 37 tygodniem ciąży), a także wystąpienia takich powikłań ciąży jak:

Zobacz także
  • cukrzyca ciążowa
  • łożysko przodujące
  • odklejenie łożyska
  • zakrzepica
  • cesarskie cięcie.

Jak dotąd nie opublikowano wyników obserwacji, jak pod tym względem działa Omikron w ciąży. Lekarze podejrzewają jednak, że Omikron może powodować podobne powikłania co COVID w ciąży wywołany np. Deltą.

Ciąża jest czynnikiem zwiększającym ryzyko, że zakażenie Omikronem i innymi dotychczasowymi wariantami koronawirusa będzie wymagało hospitalizacji ciężarnej i opieki na oddziale intensywnej terapii.

Omikron w ciąży – objawy

Objawy Omikronu w ciąży są podobne do objawów COVID wywołanych poprzednimi wariantami. Jak dotąd zidentyfikowano trzy podwarianty Omikronu: B.1.1.529, BA.1, BA.2 i BA.3. Wiadomo też, że Omikron rzadziej powoduje powikłania w postaci uszkodzenia płuc.

Zakażenie Omikronem najczęściej przebiega jak grypa. Objawy Omikronu u ciężarnych są na ogół takie same jak u osób niebędących w ciąży. Wśród często wymienianych objawów są:

  • bóle mięśni
  • bóle głowy
  • ból gardła
  • gorączka
  • zmęczenie
  • kaszel
  • katar
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Bardzo częstym objawem zakażenia Omikronem jest ból gardła, rzadziej natomiast występuje zanik węchu i smaku.

Jak chronić się przed Omikronem w ciąży?

Wśród środków prewencyjnych lekarze na pierwszym miejscu wymieniają szczepienie na COVID w ciąży. Znane i szanowane ośrodki medyczne potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko koronawirusowi w ciąży. Choć preparat nie chroni przed samym zakażeniem, to bardzo zmniejsza ryzyko hospitalizacji. Potwierdzają to statystyki – wśród ciężarnych wymagających intensywnej terapii w szpitalu aż 98 procent stanowią kobiety niezaszczepione. Aby chronić kobietę w ciąży, szczepieniu powinni poddać się także członkowie rodziny ciężarnej.

Obok szczepienia lekarze zalecają: unikanie skupisk ludzi, noszenie maseczki przy kontakcie z obcymi, zwłaszcza w zamkniętym pomieszczeniu, częste mycie i odkażanie rąk.

Źródła:
1. Rasmussen SA, Smulian JC, Lednicky JA, Wen TS, Jamieson DJ. Coronavirus disease 2019 (COVID-19) and pregnancy: What obstetricians need to know. American Journal of Obstetrics and Gynecology. 2020;222(5). doi:10.1016/j.ajog. 2020.02.017
2. Centers for Disease Control and Prevention. Pregnant and Recently Pregnant People. Updated Dec. 3, 2021
3. SARS-CoV-2 infection and COVID-19 vaccination rates in pregnant women in Scotland, January 13th 2022

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama