Ordo Iuris wyszkoli nauczycieli etyki. Za naukę zapłaci ministerstwo
Ministerstwo Edukacji i Nauki chce, aby od 2023 roku każdy uczeń uczęszczał na lekcje religii lub etyki. Niebawem rozpocznie się kształcenie nauczycieli.
Obecnie ponad 42 proc. placówek oświatowych ma deficyt nauczycieli etyki. Na ok. 35 tys. szkół przypada tylko 4 tys. prowadzących zajęcia. Tak wynika z sondy przeprowadzonej dla „Dziennika Gazety Prawnej” przez Forum Oświatowe Nauczycieli i Dyrektorów. Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło kształcenie nauczycieli tego przedmiotu. Wygląda na to, że uczniów czekają wkrótce duże zmiany. MEiN chce w 2023 roku wprowadzić obowiązek uczęszczania uczniów na religię lub etykę.
Etyka m.in. w szkole o. Rydzyka
Nauczycieli etyki ma kształcić Collegium Intermarium, czyli placówka związana z Ordo Iuris. Na studia podyplomowe „Etyka cnót i realnego dobra w dobie ponowoczesności” składa się wiedza z podstaw filozofii, antropologii i filozofii moralnej (także filozofii prawa i polityki).
Ale to nie wszystko, bo etykę będzie można studiować także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Fundacji „Lux Veritatis” o. Rydzyka, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, a także na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Edukację nauczycieli sfinansuje MEiN
„Jesteśmy na etapie uzgadniania z uczelniami warunków realizacji. Z dziewięciu uczelni osiem ostatecznie potwierdziło zainteresowanie, czyli przedstawiło zgodę swojego senatu. Jedna poprosiła o przedłużenie czasu na decyzję ze względu na sezon urlopowy” – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Anna Ostrowska, rzecznik prasowa MEiN.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, studiowanie etyki w tych placówkach będzie całkowicie darmowe. Sfinansuje je MEiN. Średni koszt jednego semestru edukacji ma wynieść ok. 2 tys. zł.
Największe uczelnie w kraju zamierzają otworzyć własne studia podyplomowe dla nauczycieli etyki. Za te jednak chętni będą musieli zapłacić, bo uczelnie nie otrzymały z MEiN propozycji utworzenia darmowych studiów. Zainteresowanie płatnym studiowaniem etyki nie jest wielkie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta.pl
Zobacz też: