W Polsce około 1,1 mln dzieci jest wychowywanych przez samotnych rodziców, z czego 90 proc. to samotne matki. Kobiety te każdego dnia muszą łączyć obowiązek wychowywania dzieci z pracą zawodową, często na więcej niż jeden etat. Nie czują, aby państwo im w tym pomagało. Wręcz na odwrót, czują "kłody rzucane pod nogi".

Reklama

500 plus dyskryminuje

Samotne mamy wystąpiły do prezydenta Andrzeja Dudy z petycją, aby w Polsce dokonano zmian w przepisach prawnych, tak aby zapewnić im godne życie.

Kobiety samotnie wychowujące dziecko domagają się podniesienia kryterium dochodowego uprawniającego samotne matki do pobierania świadczeń 500 plus na pierwsze dziecko. Jak czytamy w petycji, w tym roku prawie 156 tys. rodzin straci prawo do świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko, najczęściej będą to samotne mamy, dla których 500 plus to jedyna szansa na godne życie.

"Według nas jest to kara dla tych kobiet, które zdecydowały się pracować i zarabiają pensję minimalną" - napisały mamy w piśmie do prezydenta. Ich zdaniem jest to "bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe".

"Nie godzimy się na taką dyskryminację! Dzieci samotnych matek niczym nie różnią się od tych z rodzin bogatszych czy też pełnych. Mają takie same potrzeby i marzenia. Niestety, przez podniesienie płacy minimalnej, a w wyniku tego odebranie uprawnienia do pobierania świadczenia 500 plus, zostaną one tego pozbawione" - czytamy w petycji.

Zobacz także

Co to znaczy być samotną mamą?

Obecnie, według prawa samotną matką nie jest mama, której przysługują świadczenia alimentacyjne. Dlatego np. kobieta, która bezskutecznie próbuje od ojca dziecka uzyskać zasądzone alimenty, wg prawa samotną matką nie jest i nie należy się jej pomoc.

Dlatego kobiety chcą zdefiniowania w polskim prawie, co to znaczy być samotną mamą. Proponują następujący zapis: "Samotną matką jest każda kobieta, która w pojedynkę wychowuje swoje dziecko niezależnie od tego, czy ojciec płaci zasądzone alimenty, czy też nie, oraz czy ojciec jest wpisany do aktu urodzenia, czy też nie, czy ma odebrane prawa rodzicielskie, czy też nie".

Kobiety proponują, aby w sytuacji, jeżeli sąd uzna, że miejsce zamieszkania dziecka jest wszędzie tam, gdzie jego matki, a ona nie pozostaje w żadnym związku, to należy uznać ją za samotną matkę. - To przede wszystkim na niej spoczywa obowiązek wychowania dziecka. Nie należy podciągać pod to “weekendowych” ojców" - czytamy w petycji do Andrzeja Dudy.

Dostajemy za małe alimenty

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcej

W petycji wystosowanej do Andrzeja Dudy, samotne matki domagają się podniesienia kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Obecnie kryterium to wynosi 725 zł na osobę i od lat się nie zmieniło. Samotne matki zwracają uwagę na fakt, że w związku z ostatnim podniesieniem płacy minimalnej, kobiety samotnie wychowujące jedno dziecko zostaną pozbawione świadczenia alimentacyjnego.

"Jest to karygodne i niedopuszczalne, by z powodu kilkudziesięciu złotych pozbawić dziecko dodatkowych pieniędzy, które przeznaczane są na jego wychowanie, edukację, codzienne potrzeby oraz wyrównany start w życiu. Nie godzimy się na to, by kobieta samotnie wychowująca dziecko, zarabiająca najniższą krajową, musiała utrzymać dom, dziecko i siebie za nieco ponad 1530 zł netto, często żyjąc na krawędzi ubóstwa" - piszą samotne matki w swojej petycji.

"Żądamy jedynie sprawiedliwego traktowania wszystkich dzieci w Polsce"

Samotne matki zwracają się z wielką prośbą do prezydenta, żeby przyjrzał się sytuacji matek samotnie wychowujących dzieci.
"Nie prosimy o prezenty, nie chcemy jałmużny, żądamy jedynie sprawiedliwego traktowania wszystkich dzieci w Polsce. Wiemy, jak ważna jest dla Pana polityka prorodzinna. Prosimy sprawić, by nie było w niej miejsca na dyskryminację kobiet, które codziennie samodzielnie walczą o lepsze jutro dla swoich dzieci" - kończą petycję prośba do prezydenta.

W mamotoja.pl wielokrotnie pisałyśmy o problemie samotnych mam, które nie otrzymują 500 plus, ledwie wiążąc koniec z końcem, ale jednak nie łapiąc się na wyśrubowane kryterium 800 zł dochodu na osobę w rodzinie pozwalające na przyznanie świadczenia. Teraz wobec rządowej deklaracji podwyższenia płacy minimalnej ich szanse na pomoc państwa są jeszcze mniejsze. Podwyżka płacy minimalnej odbije się także na ich świadczeniach otrzymywanych z Funduszu Alimentacyjnego. A i bez tego nie są to duże pieniądze. To są realne problemy kobiet w Polsce wymagające nowych rozwiązań prawnych!

Zgadzacie się z postulatami samotnych mam? Podpiszecie ich petycję?

Kliknij, aby podpisać PETYCJĘ

Źródło: kobieta.pl, ofeminin

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama