Badacze twierdzą, że imię determinuje nasz los w dużo większym stopniu, niż nam się wydaje. Czasami może być ono ciężarem lub przedmiotem żartów, innym razem – dobrą monetą w naszym życiu. Naszego imienia nie powinniśmy jednak traktować jako dokładnego i z góry już ułożonego planu na naszą przyszłość. Imię nie gwarantuje sukcesu ani porażki, lecz czasami może wpływać na to, jak odbierają nas inni.

Reklama

Imię determinuje nasza przyszłość?

Nasze imię może budzić u innych ludzi określone emocje. Przypisują nam oni wtedy cechy na podstawie dźwięczności imienia, ale również tego, czy np. jest ono staroświeckie, popularne, długie czy krótkie, oficjalne, czy może bardziej zdrobniałe. Na podstawie imion często również wnioskujemy, jaka jest rasa danej osoby, jej wiek lub osobowość.

Naukowcy dowiedli także, że imię może wpływać na naszą przyszłość - to, gdzie zamieszkamy, kogo poślubimy, jaki zawód wybierzemy, a nawet ile będziemy zarabiać. Co więcej, już pierwsza litera naszego imienia może rzutować na to, jak potoczy się nasza kariera!

Imię a cechy wyglądu i charakteru

Męskie imiona często są łączone z wyglądem, np. Paweł jest ładnym chłopcem o jasnych włosach, Krzysztofa widzimy jako bruneta, natomiast Michał kojarzy się nam z niskim wzrostem. Żeńskie imiona z kolej na myśl przywodzą cechy charakteru. Anię postrzegamy jako dobrą uczennicę, za to niezbyt atrakcyjną dziewczynę. Karolina jest dynamiczna, Danka i Mariola nie grzeszą inteligencją. Zosia kojarzy nam się z sumienną osobą, a Julia – ugodową.

Zapis imion

Znaczenie ma także to, w jaki sposób zapisywane są nasze imiona. Violetta czy Xawery (pamiętajmy, że w polskim alfabecie nie ma litery v ani x) są gorzej postrzegane niż Wioletta i Ksawery, czyli te zapisywane w sposób tradycyjny.

Zobacz także

Żeńskie imiona utworzone od męskich

Żeńskie imiona, które zostały utworzone od męskich, np. Stanisława, Bogusława, Aleksandra, kojarzą nam się raczej z odpowiedzialnością i intelektem, niż z byciem uczuciowym. Można wnioskować więc, że kobietom o tym imieniu przypisywane są bardziej męskie cechy charakteru.

Forma imienia

To, w jaki sposób odbieramy danego człowieka, zależy także od formy imienia. Osoby, które przedstawią się nam w formie oficjalnej (np. Grzegorz, Joanna, Barbara), będziemy postrzegać jako bardziej etyczne, ambitne, niezależne i pewne siebie. Grześ, Joasia, czy Basia będą dla nas bardziej otwarte, przyjacielskie i dowcipne.

Dziwne imiona

Badania dowodzą również, że imiona, które nosimy, mają także wpływ na wyniki w nauce. Osoby z dziwnymi i rzadko spotykanymi imionami częściej porzucają studia, a także miewają problemy psychiczne, np. nerwicę.
Ci, którzy mają wymyślne imię, częściej popadają w kłopoty, osiągają niższy status społeczny, a także borykają się z zaburzeniami osobowości. Dzieje się tak między innymi dlatego, że takie osoby są narażone na odrzucenie przez rówieśników, dokuczanie i wyśmiewanie z ich strony. Może wiązać się to również z nietypowymi oczekiwaniami bliskich, co powoduje, że dziecko przekracza pewne normy.

Źródło: focus.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama