Karolina – znaczenie i pochodzenie imienia. Jakie są zdrobnienia i związane z nim ciekawostki?

Karolina to imię, które jest popularne zarówno wśród członków wysoko urodzonych rodów, jak i artystów czy sportowców. Kobieta nosząca to imię może być odbierana jako wyniosła i stroniąca od towarzystwa. Jednak potrafi sobie zjednywać ludzi swoim podejściem do życia. Ma wysokie wymagania wobec wybranka serca. Kiedy ktoś ją skrzywdzi lub zawiedzie, długo chowa urazę. Dowiedz się więcej na temat Karoliny.

Spis treści

Znaczenie imienia Karolina

Karolina to imię, które dawniej było chętnie wybierane przez rody królewskie, książęce i arystokratyczne. Nie dziwi więc fakt, że może kojarzyć się z pewną wyniosłością. Faktycznie, noszące to imię kobiety często są odbierane jako wyniosłe, nielubiące pospolitych rozrywek. Nie oznacza to jednak, że nie mają znajomych albo są niemile widziane w towarzystwie. To bowiem bardzo sympatyczne osoby, które swoim usposobieniem potrafią szybko zjednywać sobie ludzi. Jednak równie szybko, jeśli zostaną urażone lub skrzywdzone, mogą ich odtrącić. Są dość powściągliwe, jeśli chodzi o okazywanie uczuć. Długo też mogą szukać swojego partnera, gdyż zależy im na osobie, która spełni wszelkie ich oczekiwania. Gdy już odnajdą swój ideał, są oddane i chętnie zakładają rodzinę, gdyż dobrze odnajdują się w roli żony, matki i pani domu.

Karolina - pochodzenie

Wskazuje się, że Karolina może być najprawdopodobniej żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Karol. Wówczas można byłoby je przetłumaczyć jako „wojowniczą kobietę” lub „odważną kobietę”. Imię to szczególnie popularne było w krajach germańskich i skandynawskich. Warto pamiętać, że nawet w obrębie jednego języka mogą występować różne formy.

Zdrobnienia imienia Karolina

Imię Karolina można zdrobnić na wiele sposobów. Do najpopularniejszych spieszczeń stosowanych na co dzień zalicza się takie jak: Karolinka, Karola, Karolcia. Inne chętnie stosowane zdrobnienia to Linka, Ina oraz Inka.

Imieniny Karoliny

Dni, w które Karolina może obchodzić swoje imieniny, jest wiele. Do najczęściej wymienianych dat zalicza się: 27 stycznia, 9 maja, 1 lipca, 17 lipca oraz 18 listopada. W te dni w Kościele katolickim wspomina się święte i błogosławione o tym imieniu. Niekiedy wskazuje się także na dni, w których wspomina się mężczyzn o imieniu Karol, czyli 5 lipca oraz 4 listopada.

Imię Karolina dla dziecka

Karolina już od małego ma doby kontakt z otoczeniem. Ujawniają się też jej umiejętności organizacyjne i systematyczność w działaniu. Dobrze będzie czuła się w sytuacjach, które wymagają twórczego myślenia.

Karolina - edukacja

U Karoliny już w młodym wieku widać zadatki na dobrego pracownika. Jest dobrze zorganizowana, systematyczna i wszechstronnie uzdolniona. To powoduje, że osiąga sukcesy w wielu dziedzinach w życiu szkolnym. Chętnie też bierze udział w różnego rodzaju konkursach zarówno szkolnych, jak i międzyszkolnych.

Karolina - rodzina i miłość

Karolina jest niezwykle wymagająca, jeśli chodzi o poszukiwanie partnera. Długo szuka swojego ideału. Jej partner powinien być cierpliwy, gdyż kobieta o tym imieniu miewa zmienne nastroje i czasami stawia bardzo wygórowane wymagania wobec najbliższych. Wybranek serca musi także nauczyć się odczytywać jej emocje, gdyż Karolina często się z nimi chowa. W miłości i w związku jest niezwykle ostrożna. Często zachowuje dystans i rezerwę. Jednak z czasem okazuje się wręcz idealnym materiałem na kobietę, z którą warto założyć rodzinę. Jest wierną, oddaną partnerką i kochającą matką. Uwielbia urządzać mieszkanie, dobrze czuje się też w roli pani domu.

Karolina - predyspozycje zawodowe

Karolina pod wieloma względami jest dobrym pracownikiem. Sumienna, dokładna i dobrze zorganizowana, umie rozdzielić życie prywatne od zawodowego, nie patrzy też na przyjaźnie czy znajomości. Dzięki ciężkiej pracy odnosi sukcesy we wszystkim, czego się podejmie. Jest perfekcjonistką z wszystkimi zaletami i wadami takiego charakteru. Z tego powodu może popaść w pracoholizm. Karolina sprawdzi się w zawodach, w których będzie mogła wykazać się swoimi umiejętnościami organizatorskimi. Dobrze będzie się czuć także w otoczeniu ludzi.

Znane Karoliny

Wiele znanych kobiet nosi to imię. Nadawano je m.in. królowym i kobietom z wysokich rodów. Przykładem mogą być takie osobistości jak Karolina Brunszwicka, Karolina Burbon-Parmeńska, Karolina Grimaldi czy Karolina z Cambridge (Charlotte Elizabeth Diana - córka księcia Williama i księżnej Kate). Jest także wiele osób związanych ze sportem, które noszą to imię, np. Charlotte Kalla (biegaczka narciarska) czy Caroline Wozniacki (tenisistka), jak również dziennikarek, aktorek i modelek, np. Charlize Theron, Karolina Gruszka, Karolina Gorczyca, Karolina Szostak oraz Karolina Zakrzewska.

Karolina w innych językach

Imię Karolina występuje w różnych językach. W Polsce ma jedną formę, od której można tworzyć zdrobnienia. Jednak w innych językach, np. angielskim czy francuskim, istnieje znacznie więcej jego podstawowych form. Imię Karolina w obcych językach to np.:

  • Karola - j. węgierski;
  • Caroline/Lotte, Karoline, Charlotte - j. niemiecki;
  • Carolina - j. włoski;
  • Carol/Caroline/Charlize/Charlotte/Carolyn - j. angielski;
  • Charlotte/Caroline - j. francuski;
  • Carolina - j. hiszpański;
  • Carolina - j. portugalski.

Patroni imienia Karolina

Karolina może cieszyć się z opieki wielu patronek. Do najczęściej wymienianych zalicza się m.in. błogosławioną Karolinę Santocanale, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes. Inną patronką jest błogosławiona Maria Teresa od Jezusa (właściwie Karolina Gerhardinger), założycielka Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Niekiedy wskazuje się także na błogosławione: Karolinę Kózkę, Karolinę Denain oraz Karolinę od Zmartwychwstania.

Przysłowia i cytaty z imieniem Karolina

Istnieje kilka żartobliwych powiedzeń dotyczących imienia Karolina. Oczywiście należy je traktować z lekkim przymrużeniem oka. Do najbardziej znanych zalicza się m.in.: „Nie jest niewinna już Karolina - została tylko niewinna mina”, „Kto raz zakocha się w Karolinie, ten dla świata całkiem zginie”, „Ktoś taki jak Karolina? Okazało się - super dziewczyna”.

Ciekawostki o imieniu Karolina

Obecnie w Polsce Karolina jest średnio popularnym imieniem. W 2018 roku nadano je 1622 dziewczynkom.

Karolina - szczęśliwa liczba

Dla Karoliny szczęśliwa jest 9 - to liczba osób, które mają wyjątkowy styl oraz są lubiane w towarzystwie i cenione przez swoich najbliższych. Numerologiczne dziewiątki są wszechstronne, co sprawia, że mogą odnosić sukcesy na wielu płaszczyznach swojego życia. Dobre umiejętności organizacyjne sprawiają, że są często wybierane na liderów lub przywódców grupy. Podejmują się tego zadania chętnie, gdyż uwielbiają kierować innymi. Dobrze radzą sobie także z rozwiązywaniem problemów.

Karolina - szczęśliwy kamień

Rubin to obok diamentu jeden z najtwardszych kamieni szlachetnych. Szczególnie polecany jest osobom, które szukają miłości. Dodaje energii, może też przywrócić wiarę w siebie. Sprzyja szczęściu i fortunie, ma pomnażać dobytek. Pomaga pozbyć się stresu i złych emocji.

Karolina - szczęśliwy kolor

Kolor malinowy stanowi połączenie różu i czerwieni. Nie jest tak wyrazisty, jak klasyczny czerwony, dzięki czemu nie jest agresywny, chociaż pobudza i dodaje energii. Może też zwiększać apetyt. Stanowi symbol miłości i intensywnych uczuć. W swoim otoczeniu warto wprowadzić ten kolor w formie dodatków, by nie było go za dużo. Może bowiem zbyt mocno pobudzać, a nawet irytować.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA