„Ta druga fala koronawirusa jest groźniejsza od pierwszej. Na pewno też popełniono różne błędy, także my w Polsce je popełniliśmy. Od kilkunastu dni pytacie nas co z dniem Wszystkich Świętych: sobota, niedziela, poniedziałek – cmentarze będą zamknięte. Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ liczyliśmy na to, że liczba zachorowań będzie malała” – zadeklarował premier w konferencji prasowej z 30 listopada.

Reklama

Premier zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych

„Wielu starszych ludzi, którzy pójdą na te cmentarze odwiedzić swoich współmałżonków, za parę tygodni oni mogą leżeć tam sami. To bardzo smutna i brutalna refleksja, ale nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka” – zaapelował premier.

„Tradycja jest mniej ważna niż życie, dlatego proszę się powstrzymać od wyjazdów, także poza miasta. Cmentarze będą zamknięte – to będzie w naszym rozporządzeniu” - dodał szef Rady Ministrów.

Premier zaapelował także do seniorów: „To Wasze życie i zdrowie są najbardziej zagrożone. Nasz apel przyjmuje formę alarmu, aby seniorzy pozostali w domu. Nie spotykać się z dziećmi, z wnukami, z młodzieżą, a jeśli już będzie to przekazywanie zakupów to ważne, aby odbyło się w sposób absolutnie zachowujący dystans i bezpieczeństwo”.

Kiedy odmrażanie gospodarki i szczepionka?

„W styczniu może pojawić się pierwsza szczepionka, do której „wejściówkę” Polska wykupiła w czerwcu w Unii Europejskiej. Mam dziś wielką nadzieję, że wiosną przyszłego roku sytuacja już będzie lepsza” – powiedział premier i zadeklarował, że chciałby odmrozić te gałęzie gospodarki, które dziś są zablokowane, pod koniec listopada albo z początkiem grudnia.

Zobacz także

Koronawirus a protesty ws. wyroku TK

Mateusz Morawiecki odniósł się także do uczestnictwa w protestach, które opanowały cały kraj po wyroku zabraniającym tzw. aborcji eugenicznej.

„Wasze domy zamieniają się w biura, szkoły, przedszkola w czasach pandemii. Rozumiem wasz gniew, rozumiem różnice światopoglądowe, ale musimy skupić się na tym, by dbać o swoje zdrowie w czasie pandemii koronawirusa. Dlatego proszę was, zostańcie w domu, bo tak najlepiej przysłużymy się wszystkim, jeśli nie doprowadzimy do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie proszę, żebyśmy zapomnieli o sporze o aborcję, ale o odłożenie sprawy na lepszy czas” - zaapelował do kobiet Morawiecki.

Premier nawiązał także do ustawy łagodzącej wyrok TK, którą przygotowuje prezydent Andrzej Duda. Zapis ten ma dawać kobiecie możliwość usunięcia ciąży, w wyniku której urodzi się dziecko skazane na nieuleczalną chorobę prowadzącą do śmierci.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama