Dieta Dukana: przekonaj się, co możesz jeść na tej diecie!
Brak ruchu, łakomstwo i niechęć do ćwiczeń połączone z pragnieniem utraty wagi. Chyba każda z nas doświadczyła kiedyś podobnej sprzeczności. W dobie koronawirusa, kiedy szczególnie trudno o aktywność fizyczną, warto zmienić swój jadłospis i wybrać posiłki z diety białkowej, do której zalicza się bardzo popularną dietę Dukana.
Dieta Dukana ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jest zalecana osobom, które nie mają kłopotów ze zdrowiem, a zwłaszcza problemów z nerkami, ponieważ jadłospis oparty na białku może mocno obciążyć organizm — a zwłaszcza nerki oraz wątrobę. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem diety mieć pewność, że jej stosowanie nie będzie miało szkodliwego wpływu na twoje zdrowie. Podczas trwania diety warto kontrolować poziom białka w moczu i profilaktycznie wykonać badanie krwi. Absolutnie nie stosuj tej diety, jeśli planujesz ciążę, niedawno urodziłaś, spodziewasz się dziecka, karmisz piersią.
Dieta Dukana w czasie pandemii
Dr Dukan w napisanej przez siebie książce zaleca, aby nie łączyć diety z ćwiczeniami fizycznymi, ponieważ jadłospis oparty na białku powiązany ze sportem może mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Zamiast stracić wagę, twój organizm zacznie zamieniać spożyte jedzenie w masę mięśniową. Dieta Dukana wydaje się zatem dobrym rozwiązaniem w czasie obecnej pandemii, kiedy nieuzasadnione wyjście z domu jest zabronione, a więc trudno o połączenie aktywności fizycznej z dietą.
Na jakich produktach opiera się dieta Dukana?
Jadłospis tej diety opiera się przede wszystkim na produktach bogatych w białko. Dieta Dukana jest podzielona na fazy. W ciągu pierwszej fazy, która trwa dziesięć dni, dozwolone są produkty tj.:
- mięso (drób, cielęcina, polędwica wołowa, podroby)
- chudy nabiał (sery, jogurty beztłuszczowe, chude mleko)
- ryby
Zobacz też: przepisy z Diety Dukana na każdy dzień
W drugiej fazie diety, która trwa, aż do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi, do powyższych produktów możesz dołączyć warzywa tj.:
- pomidory
- rzodkiewka
- sałata
- szparagi
- szpinak
- papryka
- buraki
- kapusta
- cykoria
- cukinia
- marchew
- ogórki
Drugi etap diety Dukana trwa łącznie 10 dni — naprzemiennie przez 5 dni możesz jeść białko+warzywa, a przez kolejne 5 dni tylko białko (jadłospis z pierwszej fazy). Wiosna sprzyja motywacji do odchudzania, pamiętaj jednak, że zanim przystąpisz do diety Dukana, upewnij się, że nie będziesz musiała zmagać się z jej skutkami ubocznymi. Jeśli zaś powyższy jadłospis wydaje Ci się zbyt restrykcyjny, zdecyduj się na inną, mniej kontrowersyjną dietę.
Zobacz także: