Rząd zapowiedział naukę stacjonarną, ale... przygotował rozporządzenie w sprawie nauki zdalnej!
Choć rząd zapowiadał naukę w trybie stacjonarnym od początku tego roku szkolnego, teraz nad tymi planami zawisło widmo niepewności. MEiN przygotowało rozporządzenie dotyczące nauki zdalnej w nowym roku szkolnym.
Już niebawem uczniowie wrócą do szkół. Według zapowiedzi rządu nauka ma odbywać się w szkołach na zasadach, które obowiązywały przed okresem pandemii. Czy tak się jednak stanie? Politycy, mimo obietnic, zostawiają sobie „furtkę” do wprowadzenia nauki zdalnej. Opublikowany ostatnio przez MEiN projekt rozporządzenia zakłada między innymi niższe wymagania dla uczniów podczas egzaminu, tak jak było to w 2021 roku.
Projekt rozporządzenia w sprawie nauki zdalnej
18 sierpnia 2021 został opublikowany projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki, który zmienia rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Projekt rozporządzenia w sprawie nauki zdalnej ma na celu wydłużenie terminu możliwości ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty do 31 sierpnia 2022 roku, a nie jak było dotychczas – do 31 grudnia 2021 roku.
„Jednostki systemu oświaty, których funkcjonowanie zostanie ograniczone, będą mogły realizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe lub w inny sposób ustalony przez dyrektora tej jednostki” – możemy przeczytać w projekcie rozporządzenia.
W projekcie została jednak zaznaczona informacja, że zgodnie z planami uczniowie wrócą do szkolnych ławek 1 września 2021 roku: „Planuje się, że od dnia 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą kształcić się na terenie szkoły na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii”.
Jak będą wyglądać egzaminy w 2022 roku?
W 2022 roku egzaminy dla uczniów będą przeprowadzone w podobny sposób co w roku 2021. Matura odbędzie się jedynie w części pisemnej. Zdanie egzaminu dojrzałości będzie gwarantować uzyskanie 30 proc. punktów. W odróżnieniu od ubiegłego roku szkolnego uczniowie będą mieli jednak obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Zmiany dotyczą również egzaminy ósmoklasisty. Zgodnie z przepisami od roku 2021/22 egzamin ósmoklasisty miał obejmować:
- język polski,
- matematykę,
- język obcy nowożytny,
- jeden przedmiot do wyboru (biologia, chemia, fizyka, geografia, historia).
Rząd podjął jednak decyzję, że jeszcze w 2022 roku uczniowie będą zwolnieni z obowiązku pisania egzaminu z czwartego przedmiotu. Będzie wymagane przystąpienie jedynie do egzaminu z trzech przedmiotów.
Zobacz także: