Sytuacje, w których odczuwamy stres, nie są dla nas niczym przyjemnym. Okazuje się jednak, że mają one szczególnie negatywny wpływ na dzieci poniżej 3. roku życia. Jeśli z jakichś przyczyn małe dziecko narażone jest na stres związany z pewnymi czynnikami, jego rozwój psychiczny może ulec pogorszeniu. Jakie to czynniki?

Reklama

Siedem najbardziej szkodliwych czynników wywołujących stres

Naukowcy z Massachussets (USA) na podstawie wykonanych wcześniej badań wyłonili 7 czynników, które mogą mieć największy wpływ na późniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym u dzieci, które ich doświadczyły we wczesnym dzieciństwie. Te czynniki to:

  1. Przemoc ze strony rodzica lub innego opiekuna.
  2. Choroba psychiczna matki.
  3. Dorastanie z jednym rodzicem.
  4. Niestabilność rodziny.
  5. Kłopoty finansowe rodziny.
  6. Niekorzystne sąsiedztwo lub bieda.
  7. Fizyczne lub seksualne wykorzystywanie.

Jaki wpływ na dziecko może mieć dorastanie w tak stresujących warunkach?

Eksperci z Massachusetts General Hospital zajęli się tym tematem, ponieważ zastanawiało ich, jak to się dzieje, że dzieci, które doświadczyły we wczesnych latach życia stresu w związku z jednym z powyższych czynników, bardzo często borykają się z różnymi problemami psychicznymi (w tym z depresją) w dorosłym życiu. Erin Dunn, jeden z naukowców biorących udział w badaniach, powiedział: „Najprawdopodobniej jest tak, że pierwsze trzy lata życia są szczególnie ważnym okresem dla kształtowania się procesów biologicznych, które ostatecznie powodują choroby psychiczne”. To dlatego dorastanie w tak niekorzystnych warunkach tak bardzo rzutuje na zdrowie psychiczne w późniejszym wieku.
Zobacz też: Dzieci z trudnym dzieciństwem o wiele częściej popełniają samobójstwa

Naukowcy potwierdzili także, że złe warunki życia zawsze mają negatywny wpływ na rozwój psychiczny dziecka, jednak u starszych dzieci zależność między kontaktem z czynnikiem stresującym a późniejszymi problemami psychicznymi nie jest aż tak duża jak w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia.

Reklama

Źródło: psychologytoday.com

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama