W całej Polsce coraz częściej organizowane są Bale Wszystkich Świętych. Imprezy te cieszą się dużym uznaniem rodziców, którzy wolą swoje dzieci przebierać za osoby święte, zamiast za czarownice, szkielety i inne straszydła. Jest to odpowiedź kościoła katolickiego na halloweenowe zabawy.

Reklama

Spis treści:

Jak przebrać dziecko na Bal Wszystkich Świętych: skąd wziąć strój?

Przebrania świętych dla dzieci przydają się nie tylko jesienią, ale także w okresie Bożego Narodzenia, np. do jasełek w przedszkolu. Można je też wykorzystać podczas kolędowania czy karnawałowych zabaw. Warto przed zakupem stroju świętego zastanowić się, czy maluch będzie mógł go ponownie wykorzystać i wybrać takie przebranie, które może przydać się w przyszłości: np. Józefa, Maryi lub jednego z trzech króli.

Oczywiście maluchy mogą się też przebrać za patrona swojego imienia, np. Michałek za św. Michała, Ania za św. Annę. Dobrym pomysłem będzie przebranie się za świętego czy błogosławionego, którego życie szczególnie zainspirowało dzieci. Trzeba więc przeczytać wspólnie informacje o danym świętym i znaleźć jakiś charakterystyczny rekwizyt czy atrybut, który będzie wyróżniał daną postać.

Zobacz także

Jeśli wybieracie się na Bal Wszystkich Świętych, warto wcześniej kupić lub własnoręcznie przygotować strój. W sklepach w październiku królują upiorne kreacje, a w pozostałe dni raczej bajkowe postaci, więc znalezienie przebrania świętego może nie być łatwym zadaniem. Ciekawe propozycje znajdziecie w sklepach internetowych, warto jednak zakupy zrobić wcześniej, by przesyłka zdążyła przyjść przed balem.

Aby wam nieco ułatwić zadanie, mamy dla was propozycje strojów na Bal Wszystkich Świętych dla dziewczynek:

A także przebrania świętych dla chłopców:

Stroje świętych dla dzieci: jak wykonać strój samemu?

Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo na gotowy strój świętego, możecie spróbować wykonać podobny w domu, własnoręcznie. Jak się do tego zabrać? Dużo postaci świętych żyło w czasach, gdy nosiło się długie szaty do ziemi. Były one najczęściej przewiązane w pasie, a głowę również przykrywał jakiś materiał. Oczywiście stroje mogą się różnić w zależności od statusu postaci świętego, np.:

  • król/królowa będą mieli koronę;
  • skromny pasterz laseczkę i płócienną suknię;
  • mnich pojawi się w charakterystycznym stroju w długim płaszczu z kapturem;
  • papież – najłatwiej, jeśli będzie w bieli (wystarczy np. biały długi T-shirt przewiązany w pasie) i z białym małym nakryciem głowy;
  • zakonnica z długim czarno-białym lub białym czepcem.

Akcesoria do przebrania na Bal Wszystkich Świętych zrób z papieru

Warto też mieć pod ręką kartony, kolorowe papiery, krepę i tym podobne materiały plastyczne. Z nich mogą powstać np. brody i wąsy – na wycięty w półokrągły kształt karton naklejamy frędzle wycięte z krepy, z tyłu przytwierdzamy gumkę i gotowe! Długie szaty możemy wykonać – uwaga! – np. ze starej podkoszulki, która będzie stanowić bazę, pierwszą warstwę sukni, na którą możemy nakładać kolejne materiały (chociażby z pociętej koszuli, z której odetniemy rękawy i fragment z guzikami). Warto, by faktury i rodzaje materiałów się od siebie różniły. Całość przewiązujemy paskiem. Korona może powstać po prostu z papieru. Nakrycie głowy (coś w rodzaju welonu z materiału, które można zrobić np. z serwety) możemy również zawiązać chustą, sznurkiem lub apaszką ze złotą nitką.

Poniżej przedstawiamy też kilka obrazków z wizerunkami świętych – być może staną się inspiracją do wymyślenia podobnego stroju na Bal Wszystkich Świętych dla dziecka.

Święty Franciszek z Asyżu

Święty Jan Chrzciciel

AdobeStock

Święta Katarzyna

AdobeStock

Święta Urszula

AdobeStock

Święty Jan Paweł ll

AdobeStock

Stroje dla dzieci na Bal Wszystkich Świętych – nietypowe propozycje

Nie chcesz przebierać dziecka w strój zakonnicy lub zakonnika? Wolisz, aby jego kreacja na Bal Wszystkich Świętych była nieco bardziej pomysłowa i nietypowa? Nie ma problemu! Święci pochodzili z różnych warstw społecznych i imali się różnych zajęć. Było wśród niech wielu hulaków (na pewnym etapie życia oczywiście, np. św. Franciszek z Asyżu), żebracy, nauczyciele, lekarze. Św. Mateusz Talbot był... robotnikiem budowlanym.

Dlatego też, jeśli nie masz ochoty kupować stroju Marii czy papieża, możesz w domu wyczarować inne, prostsze stroje. A jak katechetka zapyta dziecko, jakim jest świętym, malec może dumnie odpowiedzieć, podając imię wybranego świętego. Poniżej lista pomysłów na mniej i bardziej typowy strój wraz z imionami świętych.

1. Strój pastuszka – św. Jan Boży wypasał owce do 20. roku życia.

2. Niechlujny pastuszek – św. Paschalis Baylon – pasał trzodę, a ze względu na zaniedbany wygląd nie chciano go przyjąć do klasztoru.

AdobeStock

3. Dla dziewczynki z krótkimi włosami – strój dowolny damski, długi – byle zasłaniał stopy, żeby nie było widać, jak mała święta przebiera nogami – św. Katarzyna ze Sieny, na znak protestu przeciwko zamążpójściu obcinała włosy na krótko, w czasie modlitwy lewitowała.

4. Długa brązowa szata uszyta w kształt krzyża i przepasana sznurem – św. Franciszek z Asyżu, gdy ojciec go wydziedziczył, oddał mu wszystko (pieniądze, a nawet ubrania) i przywdział taką właśnie szatę.

AdobeStock

5. Strój króla – do wyboru: św. Ludwik IX (Francuz), św. Edward (Anglik), św. Stefan (Węgier), św. Ferdynand (Hiszpan), św. Władysław (Węgier).

AdobeStock

6. Strój królowej – do wyboru: św. Elżbieta Portugalska, św. Jadwiga, św. Matylda, św. Adelajda.

AdobeStock

7. Strój lekarza – do wyboru: św. Pantaleon, św. Łukasz, św. Cezary z Nazjanzu, św. Józef Moscati.

8. Strój nauczyciela – do wyboru: św. Kassjan, św. Ryszard, św. Edmund Wich.

9. Strój żołnierza/rycerza – np. św. Jerzy (miał zbroję i czerwony płaszcz), św. Maurycy, św. Teodor i św. Sebastian.

10. Strój żebraka – św. Benedykt Labre.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama