Oczywiście są wśród nas takie perfekcyjne gospodynie, które porządki zaczęły już na początku grudnia. I chwała im za to, ale warto wiedzieć, że teraz wcale nie siedzą sobie wygodnie w fotelu (tak jak ty - z naszym planem w dłoni!), tylko ocierają pot z czoła i zastanawiają się, jak zdążyć z całą resztą zadań. Życiowa mądrość mówi, że im wcześniej zaczynasz, tym więcej masz do zrobienia. A my na to: odpuść, deleguj, planuj.

Reklama

Podział świątecznych porządków

Został tydzień do świąt, dlatego porządki rozplanuj na każdy z 7 dni. Podziel prace między wszystkich domowników - sama znasz ich mocne strony, więc najlepiej wiesz co, jak i komu. U mnie najwyżsi domownicy ścierają kurz z lamp i wysokości, myją okna i odkurzają podłogi, średniego wzrostu (czyli ja) robią wszystko najlepiej i poprawiają po innych, najniżsi układają (klocki) i roztaczają dużo uroku.

Plan sprzątania na 7 dni przed świętami (wersja na bogato)

Uwaga! Małym dzieciom też przydziel obowiązki - to jedyny czas w dzieciństwie, kiedy one się CIESZĄ, że mogą coś sprzątnąć! Wierz mi, już wkrótce będziesz mogła o tym zapomnieć. Do dzieła!

  • Dzień 1. Sypialnia

Pomyśl o tym jak o dobrych złego początkach (tak, przed tobą jeszcze pokój dziecięcy, łazienka i kuchnia). Do wyczyszczenia, umycia i sprzątnięcia masz:
- okno i framugi - polecam ocet jako świetny ekologiczny sposób na mycie szyb
- szafę - przejrzyj krytycznie zawartość garderoby i podziel ubrania na te do oddania, te do wyrzucenia i te, w których będziesz jeszcze chodzić
- włączniki światła, gniazdka i lampy
Na koniec zostaw zmianę pościeli i obrócenie materaca (to zadanie dla najsilniejszego domownika lub dwóch).

  • Dzień 2. Pokój dziecięcy

Jak wyżej, ale dorzuć do tego przejrzenie zabawek: co do schowania, co do oddania, co do wyrzucenia. Polecam metodę Marie Kondo!

Zobacz także
  • Dzień 3. Kuchnia

Zacznij od poważnych zadań: umyj okno, piekarnik, mikrofalówkę, lodówkę, zmywarkę. To także dobry dzień, by odkamieniać czajnik i ekspres do kawy, zetrzeć kurz z włączników światła, gniazdek i lamp. Na razie tyle.

  • Dzień 4. Kuchnia (ciąg dalszy)

Dzisiaj pora na umycie szafek kuchennych: frontów i uchwytów, przetarcie półek wewnątrz szafek i poukładanie ich zawartości.

  • Dzień 5. Salon

Tu robisz właściwie to samo, co w sypialni, tyle że nie zmieniasz pościeli, ani nie obracasz materaca, za to ścierasz kurz z telewizora i sprzętu grającego oraz poprawiasz poduszki na kanapie (jeśli masz taką ze zdejmowanymi pokrowcami, to wygrałaś los na loterii - pierzesz, suszysz, zakładasz, odpoczywasz przed Netflixem).

  • Dzień 6. Łazienka

Szorujesz wannę, prysznic, ubikację, WC. Myjesz płytki. Ściany kabiny prysznicowej traktujesz octem, by pozbyć się kamienia. Wyrzucasz niepotrzebne i puste opakowania po kosmetykach. Zmieniasz ręczniki.

  • Dzień 7. Ostatnie starcie

Słyszysz już dzwonki mikołajowych sań? Pora ubrać choinkę, odkurzyć i umyć podłogi. Święta czas zacząć!

Plan porządków przed świętami do druku

Polecamy plan, na którym sama możesz wpisać, co i kiedy chcesz zrobić (lub komu dane zajęcie powierzyć). Kliknij w obrazek, by go wydrukować:

plan świątecznych porządków do druku
Adobe Stock

Harmonogram porządków świątecznych: wersja minimum

W wersji minimum sprzątasz przed świętami tak samo jak zwykle. Odpuszczasz okna, wnętrza szaf, ma być schludnie i czysto, ale szanse, że Rozenek ze swoją białą rękawiczką wpadnie do ciebie w czasie pandemii, są znikome, więc zaoszczędzony na sprzątaniu czas poświęcasz dziecku, ukochanemu i sobie. Tyle wygrać!

PS Najsprytniejszy plan to wyjazd na święta do rodziny, wtedy w ogóle można sobie odpuścić porządki świąteczne. Ale w tym roku z obostrzeniami na święta może się nie udać.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama