Reklama

Nie ma przeciwwskazań do szczepienia kobiet karmiących piersią na koronawirusa. Eksperci zalecają, by każda kobieta podjęła decyzję indywidualnie, po przedstawieniu przez lekarza korzyści oraz ryzyka związanego z podaniem szczepionki przeciw COVID-19.

Reklama

Szczepienie na COVID-19 a karmienie piersią

Szczepionki mRNA Comirnaty i Moderna oraz szczepionki wektorowe AstraZeneci nie były testowane na kobietach karmiących piersią, bo w tej grupie nie prowadzi się badań klinicznych. Specjaliści podkreślają jednak, że okres karmienia piersią nie jest wymieniony jako przeciwwskazanie w Charakterystyce Produktu Leczniczego tej szczepionki. I choć nie wiadomo, czy szczepionka przenika do kobiecego mleka (brak badań), to ryzyko działań niepożądanych u dziecka jest czysto teoretyczne.

„Szczepionka mRNA zawiera tylko informację genetyczną o syntezie białka S wirusa SARS-CoV-2. Biorąc pod uwagę rodzaj szczepionki (szczepionka syntetyczna) oraz znany mechanizm jej działania, ryzyko niepożądanych zdarzeń u dziecka karmionego piersią przez zaszczepioną matkę jest znikome. Podobna sytuacja dotyczy również szczepionki wektorowej przeciw COVID-19 oraz innych dostępnych na rynku szczepionek” – czytamy na stronie szczepienia.pzh.gov.pl. Wszystkie (poza wyjątkiem, żywa szczepionka przeciw żółtej gorączce) mogą być podawane kobiecie w okresie laktacji.

UWAGA: Eksperci nie zalecą przerywania karmienia piersią w celu poddania się szczepieniu.

Szczepienie na COVID-19 u kobiet karmiących: jak jest na świecie?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na podawanie szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer/BioNTech wszystkim, którzy ukończyli 12 lat, również kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Eksperci zalecają jednocześnie, by pozostawić decyzję o zaszczepieniu kobiecie.

Do niedawna brytyjskie wytyczne były surowsze: tamtejsze instytucje nie zalecały szczepień na COVID-19 u kobiet karmiących. 16 kwietnia 2021 roku opublikowano nowe stanowisko Brytyjskiego Komitetu ds. Szczepień (The Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI).

Szczepienie COVID u ciężarnych

Zgodnie z zaleceniami członków komitetu kobiety w ciąży powinny być szczepione przeciw COVID-19 w tym samym czasie, co reszta populacji (na podstawie szczepień realizowanych w poszczególnych rocznikach i grupach ryzyka). Jak podkreślają, nie stwierdzono żadnych niepokojących działań po szczepieniu przeciw koronawirusowi kobiet w ciąży. Dotyczy to wszystkich dostępnych szczepionek na rynku.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama