Reklama

Czy w ciąży można sprzątać? Nawet jeżeli czujesz się dobrze, niektóre prace domowe w ciąży są absolutnie zakazane. Choć kobietom czasem wydaje się, że sprzątanie w ciąży to dobry sposób na relaks, pod żadnym pozorem nie wolno ci myć okien, wieszać prania ani używać detergentów do pucowania łazienki. Oto lista obowiązków domowych, których lepiej nie wykonywać w ciąży:

Reklama

Mycie okien w ciąży

W ciąży nie można myć okien. Dlaczego? W 1. trymestrze ciąży to niebezpieczne, bo łatwo o upadek z wysokości, np. kiedy w czasie sprzątania wejdziesz na parapet (tym bardziej, jeśli miewasz zawroty głowy). Mycie okien w 9. miesiącu ciąży jest wyjątkowo nierozważne. Środek ciężkości kobiety w ciąży ulega przesunięciu. Kiedy wejdziesz na krzesło i zakręci ci się w głowie, możesz zemdleć. Taki upadek to ryzyko odpłynięcia wód płodowych czy odklejenia łożyska, a w najgorszym wypadku poronienia.

Ale mycie okien w zaawansowanej ciąży stwarza jeszcze dodatkowe ryzyko – podnoszenie do góry rąk, nieuniknione w trakcie mycia okien, może spowodować rozciąganie się mięśni brzucha i wywołać ból. Ponadto wysiłek związany z trzymaniem rąk w górze może sprawić, że więzadła podtrzymujące łożysko naciągną się lub uszkodzą.

Odkurzanie i mycie podłóg w ciąży

Schylanie się w ciąży, np. podczas odkurzania, może wywołać rwę kulszową, czyli bolesne zapalenie nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców w dół całej nogi. Ból pojawia się wtedy, gdy nerw kulszowy – największy nerw naszego ciała, obsługujący mięśnie uda, łydki i stopy – jest czymś drażniony lub uciskany. Niestety, to powszechna dolegliwość w czasie ciąży, a powodem jest przyrost masy ciała i nacisk macicy na nerwy.

Zrezygnuj też z mycia podłogi na kolanach. W ciąży to niebezpieczne, wiąże się z dużym wysiłkiem, poza tym łatwo o uraz brzucha.

Prace, które wymagają pochylania się do przodu pod kątem, mogą bardzo zaszkodzić ciężarnej. „Czasami kobiety podczas wykonywania prac domowych czują się dobrze, ale po ich skończeniu odczuwają silny ból” – mówi prof. nadz. Hope Ricciotti z Harvard Medical School w Bostonie.

Sprzątanie łazienki detergentami w ciąży

Sprzątanie toalety tradycyjnie wiąże się z używaniem chemikaliów, z którymi przyszłe mamy nie powinny mieć kontaktu. Wdychanie chemii w ciąży może być groźne. Leslie Reichert, autorka książki „The Joy of Green Cleaning”, wyznaje zasadę: „Jeśli jakiś produkt ma bardzo intensywny zapach, należy trzymać się od niego z daleka”.

Przy użyciu niedrogich składników, takich jak soda, sól lub sok z cytryny, można samemu zrobić ekologiczne środki czystości. Sprzątanie octem w ciąży również jest bezpieczne. Zapach octu nie jest toksyczny i szybko się ulatnia, a zawarte w occie kwasy zabijają drobnoustroje i rozpuszczają tłuszcz.

Wymiana kociego żwirku w ciąży

Największe kocie zagrożenie dla ciężarnych to toksoplazmoza oraz infekcje pasożytnicze – bardzo groźne dla płodu. Pasożyty te mogą znajdować się w kocim kale. Aby uniknąć ryzyka zarażenia, ciężarna nie powinna sama czyścić kociej kuwety. Jeżeli jednak musisz zrobić porządek w kuwecie dla kota, koniecznie załóż rękawiczki, a po wymianie żwirku dokładnie umyj ręce.

Wieszanie zasłon i czyszczenie żyrandola w ciąży

Wieszanie firanek, podobnie jak mycie okien, wiąże się z koniecznością trzymania rąk w górze, co może doprowadzić do zaburzeń krążenia, a to z kolei do utraty równowagi albo omdlenia. Tego rodzaju czynności wymagają wspinaczki, przez co stają się ryzykowne wraz ze zwiększającym się obwodem brzucha.

Wieszanie prania w ciąży

Wydawać by się mogło, że wieszanie prania nie jest szczególnie męczącym zajęciem. Lepiej jednak odpuścić sobie zarówno pranie, jak i wieszanie. Pamiętajmy, że dźwiganie kosza z bielizną, kucanie i schylanie się, stanowią zagrożenie dla ciąży. Może się zdarzyć, że podczas takiej pozornie lekkiej pracy wystąpią u ciebie symptomy przedwczesnego porodu, takie jak odklejanie się łożyska czy nagły wzrost ciśnienia we krwi.

Pamiętaj, że ciąża to również nieprzyjemne dolegliwości i osłabienie organizmu, a zbytnie forsowanie się w tym stanie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia matki i dziecka. Jeżeli ciąża jest zagrożona, sprzątanie jest absolutnie zakazane.

Źródło: fitpregnancy.com

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama