Ceny w Polsce bardzo wzrosły w ciągu ostatnich lat. Za 500 zł można kupić teraz znacznie mniej niż kilka lat temu. Przyczyną tego jest duża inflacja. Przy takim tempie podwyżek cen, z jakim mamy do czynienia teraz – za 10 lat realna wartość świadczenia 500+ będzie wynosiła jedynie 338 zł.

Reklama

Podwyżka cen

W Polsce ceny stale idą w górę, a inflacja w naszym kraju jest 10-krotnie wyższa, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. Inflacja ma duże znaczenie dla rodzin, które utrzymują się jedynie lub głównie ze świadczenia 500+. Realnie nie jest ono już tyle warte, co w kwietniu 2016 roku. Oznacza to, że aktualnie kupimy mniej rzeczy za 500 zł, niż kilka lat temu.

Statystyki GUS

Przyglądając się statystykom GUS, w ciągu pierwszego roku odkąd został wprowadzony program 500+ średni wzrost cen wyniósł 2 procent. W roku kolejnym było to 1,6 procent, natomiast później nastąpiło przyspieszenie. W kwietniu inflacja wynosiła 3,4 procent, a teraz utrzymuje się na poziomie powyżej 3 procent.
Zakładając, że ktoś przez lata odkładałby pieniądze ze świadczenia - miałby do czynienia z sytuacją, w której inflacja wyniosłaby około 9 procent i o tyle właśnie także spadłaby wartość odkładanych pieniędzy.

Realna wartość świadczenia

Realna wartość świadczenia na dzieci w kwietniu 2017 roku wynosiła około 490 zł, w 2019 roku – 471 zł, aktualnie jedynie 454 zł.

Waloryzacja jako rozwiązanie

By została utrzymana realna wartość początkowego świadczenia, rząd musiałby wypłacać teraz 550,19 zł. Byłoby to jednak dodatkowym kosztem w budżecie państwa, który i tak boryka się z kryzysem. Taka waloryzacja świadczenia na dzieci oznaczałaby dodatkowe 4 mld zł wydatku dla państwa, a suma ta rosłaby z każdym rokiem.

Zobacz także

Smutne prognozy

Jeśli przyjmiemy, że w ciągu kolejnego roku ceny nadal będą rosnąć o 3 procent, to za rok 500+ warte będzie jedynie 441 zł, a za 10 lat – 338 zł.

Źródło: money.pl​

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama