Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych należnych rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz dorosłym, którzy w związku z niepełnosprawnością są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Niestety w związku z ogromnymi potrzebami niepełnosprawnych dzieci i dorosłych kwota zasiłku pokrywa tylko niewielki ułamek kosztów, jaki ponoszą rodziny opiekujące się tymi osobami.

Reklama

Spis treści:

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • dziecku niepełnosprawnemu,
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia (musi posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności),
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia (która ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która powstała do ukończenia 21. roku życia),
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie. Także jego wysokość nie jest uzależniona od kryterium dochodowego. Jest wypłacany każdego miesiąca.

Zasiłek pielęgnacyjny NIE przysługuje:

Zobacz także
  • osobie umieszczonej w placówce zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie,
  • osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego,
  • w sytuacji, gdy osoba otrzymuje za granicą świadczenie pieniężne przyznawane na pokrycie kosztów związanych z pielęgnacją tej osoby (chyba że przepisy stanowią inaczej).

Zasiłek pielęgnacyjny wlicza się do dochodów w rozumieniu art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej. Wszystko przez to, że ustawodawca nie wymienił zasiłku pielęgnacyjnego w art. 8 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej, który zawiera listę przychodów niewliczanych do dochodu.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest w wysokości 215,84 zł miesięcznie. Ostatnia podwyżka tego zasiłku (o 31,42 złote) nastąpiła 1 listopada 2019 r. Do tego czasu wynosił on 184,42 złote. Nowa, wyższa kwota miała obowiązywać do końca października 2020, co dawało nadzieję na to, że i w kolejnym roku nastąpi podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego. Niestety zasiłek pielęgnacyjny w dalszym ciągu jest wypłacany w ustalonej w 2019 roku wysokości i nie wiadomo czy i kiedy nastąpi kolejne zwiększenie kwoty tego świadczenia. Na pewno wiadomo jednak, że w 2023 roku podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie, jest ona planowana dopiero na 2024 rok.

Kiedy zasiłek pielęgnacyjny jest waloryzowany?

Na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny podlega weryfikacji co trzy lata. Następna waloryzacja będzie dopiero w 2024 roku. Rząd w drodze rozporządzenia może jednak podjąć decyzję o tym, by nie podwyższać tej kwoty – tak było w 2021 r. Jakie są więc zasady waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego? Następuje ona z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg wsparcia dochodowego rodzin bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Taka weryfikacja nie oznacza jednak obowiązkowej zmiany kwoty zasiłku.

Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego przeprowadzona w 2019 roku była pierwszą podwyżką tego zasiłku od 12 lat. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja związana ze świadczeniem pielęgnacyjnym (przyznawanym rodzicowi, który rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem), które co roku jest waloryzowane.

Jak długo można otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny?

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznawane jest:

  • na czas nieokreślony, jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane jest na stałe;
  • na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, jeśli zostały wydane na określony okres.

W praktyce wygląda to tak, że większość dzieci i osób niepełnosprawnych otrzymuje orzeczenie o niepełnosprawności na czas określony, często tylko na rok. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy niepełnosprawność ma charakter trwały i nie rokuje znaczącej poprawy stanu zdrowia. Oznacza to, że co roku trzeba występować o nowe orzeczenie o niepełnosprawności i co roku występować o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego.

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny

Aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, złóż wniosek w tej sprawie w urzędzie miasta lub gminy (zgodnie z miejscem zamieszkania osoby uprawnionej), lub też w instytucji wypłacającej świadczenia rodzinne, np. w ośrodku pomocy społecznej. Możesz to zrobić przez cały rok. Wzór wniosku znajduje się na stronach internetowych urzędów czy OPS, lecz możesz go otrzymać także na miejscu w ich placówkach.

Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego znajdziesz także na stronie: gov.pl – Zasiłek pielęgnacyjny.

Zasiłek pielęgnacyjny – inne formalności

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka podpisują i składają jego rodzice. Wniosek o świadczenie dla dorosłej osoby niepełnosprawnej złożyć może osoba, która się nią opiekuje, jednak podpisać musi go sam niepełnosprawny.

Wniosek należy uzupełnić o niezbędne dokumenty:

  • kopię orzeczenia o niepełnosprawności w przypadku dziecka do lat 16;
  • kopię orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności w przypadku osoby w wieku powyżej 16 lat;
  • zaświadczenie z instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, że pobyt w niej osoby uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego i udzielane jej świadczenia nie są w całości lub w części finansowane z budżetu państwa lub z Narodowego Funduszu Zdrowia.
  • klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.

Jeśli złożysz wniosek o zasiłek pielęgnacyjny w ciągu trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, otrzymasz prawo do zasiłku od miesiąca, w którym wnioskowałaś o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. W praktyce oznacza to, że otrzymasz wyrównanie świadczenia o miesiące, które upłynęły od czasu, gdy wystąpiłaś o orzeczenie stopnia niepełnosprawności.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama