Rodzina pakuje walizki
Adobe Stock
Czas wolny

Jak przygotować się do wakacji z dzieckiem? 5 kwestii, o których warto pamiętać

Przed wami upragniony, rodzinny urlop? Zwykle jest pełen zabawy i odpoczynku, jednak warto pamiętać, że czasem przytrafiają się… niespodziewane sytuacje. Podpowiadamy, o czym pamiętać, aby wakacje były komfortowe, przyjemne i bezpieczne.

Jeśli chcesz, aby podróż samolotem lub samochodem przebiegła pomyślnie, zacznij od przygotowania. Stwórz listę rzeczy do załatwienia przed podróżą, dzięki czemu zyskasz pewność, że to, co można było zrobić wcześniej, faktycznie zostało zrobione. Dzięki niej nic ci nie umknie, a gdy w czasie urlopu przydarzy się jakaś niepożądana sytuacja, będziecie na nią odpowiednio przygotowani.

5 spraw, o których warto pamiętać przed podróżą z dzieckiem:

1. Wykup ubezpieczenie

Wakacje z dzieckiem są pełne wyzwań, zwłaszcza gdy na urlop wybieracie się z kilkulatkiem. Aby zapewnić każdemu uczestnikowi wycieczki odpowiednią ochronę, najlepiej zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne. Warto pamiętać o różnych zdarzeniach losowych, dlatego świetnie sprawdzi się polisa, która uwzględni: zarówno leczenie najmłodszych, jak i dorosłych (NNW), assistance w przypadku, gdy np. będzie potrzebne wsparcie prawne lub medyczne, ochronę bagażu, a także OC w życiu prywatnym, gdy np. dziecko spowoduje zniszczenia lub straty.

Ważne! Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia. Ich suma powinna być dopasowana do kierunku wyjazdu – na terenie Europy niższa niż np. podczas podróży do USA czy Australii.

2. Wyrób kartę EKUZ

Dzięki bezpłatnej karcie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) możliwe jest nieodpłatne korzystanie z leczenia w każdym kraju UE i EFTA. Warto przy tym pamiętać, że nie można wyrobić karty rodzinnej – każdy podróżujący ma własną kartę EKUZ. Dlaczego może się przydać? Karta umożliwia leczenie niezbędne i planowane, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa (UE, EFTA) na takich samych zasadach, jak korzystają z niego obywatele tego kraju.

Aby ją uzyskać, wystarczy wypełnić wniosek np. przez ePUAP, w oddziale NFZ lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

3. Zadbaj o szczepienia ochronne

Warto pamiętać, że to właśnie najmłodsi są najbardziej podatni na zakażenia. Dlatego też na 6-8 tygodni przed wyjazdem wskazane jest, by udać się na wizytę do lekarza oraz sprawdzić dotychczasowe szczepienia obowiązkowe i zalecane, a także być może zdecydować się na uzupełnienie szczepień ochronnych rekomendowanych przed wyjazdami w Polsce lub wręcz wymaganych przy przekraczaniu granic danych krajów.

Aby uzyskać szczegółowe informacje, jakie szczepienia warto wykonać przed wyjazdem do konkretnego państwa, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

4. Wyposaż kosmetyczkę w odpowiednie preparaty

Dzieci mają również większą wrażliwość na promienie słoneczne, a także zarażanie się chorobami „brudnych rąk”. Dlatego też przed podróżą warto spakować do kosmetyczki kilka preparatów, które zapewnią większą ochronę i być może pomogą uniknąć niektórych dolegliwości lub schorzeń. Z pewnością przyda się krem do opalania z filtrem – najlepiej SPF50+ – oraz kojący krem po opalaniu. Oprócz nich sprawdzi się też preparat przeciw insektom, który odstraszy np. komary, muchy i kleszcze, preparat na ukąszenia, a także płyn do dezynfekcji rąk.

5. Przygotuj apteczkę podróżną

Podczas wspólnych wakacji mogą przytrafić się urazy, dlatego warto spakować do apteczki: preparat odkażający, plastry i bandaże. Sprawdzi się także pęseta, sól fizjologiczna oraz termometr. Na wyjeździe mogą przydać się także bardziej specjalistyczne preparaty takie jak: syrop na kaszel, preparat na katar, preparat na ból gardła czy środki na biegunkę. Apteczkę warto także uzupełnić o lek na ból i gorączkę np. Apap Junior do stosowania u dzieci w wieku powyżej 4. lat (od 17 kg).

Apap Junior
USP Zdrowie

Dlaczego jeszcze warto spakować do apteczki Apap Junior? Preparat ma wygodną formę, idealną do podania nawet podczas podróży – granulat przyjmuje się bezpośrednio do ust (na język) i połyka, bez popijania wodą. Lek ma truskawkowo-waniliowy smak. Ponadto ze względu na postać granulek jest odpowiedni dla dzieci w wieku od lat 4, które nie potrafią połykać tabletek lub kapsułek bądź nie chcą już przyjmować dużej ilości zawiesiny. Małe i lekkie opakowanie zmieści się do każdej torby, walizki lub plecaka rodzica.

Czy już wiesz, jakie sprawy warto załatwić przed wyjazdem, aby cieszyć się pięknymi wakacjami z rodziną?

Apap Junior paracetamol 250 mg, granulat w saszetce. Wskazania: Objawowe leczenie łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na paracetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby (skala Childa i Pugha > 9). Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

Ostrzeżenie: Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał we współpracy z USP Zdrowie

ekuz dla dziecka
AdobeStock/katarinagondova
Czas wolny
Karta EKUZ dla dziecka: jak wyrobić kartę EKUZ? Do czego ona uprawnia? Dokumenty i wniosek
Karta EKUZ dla dziecka to dokument, dzięki któremu będziecie mogli skorzystać z bezpłatnego leczenia za granicą. To nieocenione ułatwienie i sposób na uniknięcie sporych kosztów w razie nieszczęśliwego wypadku na wakacjach. Tłumaczymy, do czego uprawnia karta EKUZ i jak ją wyrobić. Złożenie wniosku o EKUZ jest banalnie proste.

Karta EKUZ dla dziecka to ważny dokument, który może się bardzo przydać podczas podróży za granicę. Zwichnięcia, skaleczenia, złamania – takie kontuzje na wakacjach przytrafiają się często, a jeśli nie macie wykupionego ubezpieczenia, koszty leczenia mogą zaskoczyć. Opłaty za pomoc medyczną w niektórych krajach są naprawdę horrendalne! NFZ namawia, by przed wizytą w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii czy na Islandii wyrobić kartę EKUZ. Poniżej wyjaśniamy, do czego uprawnia karta EKUZ dla dziecka, jakie dokumenty są potrzebne i jak złożyć wniosek. Spis treści: Co to jest karta EKUZ? Do czego uprawnia karta EKUZ? Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka? Co to jest karta EKUZ? EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument unijny, który zaświadcza o prawie do bezpłatnego leczenia na terenie państw UE lub EFTA. Ważne: karta EKUZ jest wystawiana dla każdego członka rodziny oddzielnie: osobną kartę trzeba wystawić dla dziecka i dla rodziców. Nie wydaje się wspólnej karty EKUZ dla całej rodziny. Karta EKUZ jest ważna w krajach UE i EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Karta EKUZ jest również honorowana na terytoriach zamorskich: francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska, portugalskich: na Azorach i Maderze, hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich. Karta EKUZ nie obowiązuje: na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monako, San Marino i Watykanie. Do czego uprawnia karta EKUZ dla dziecka? Karta przysługuje każdej osobie dorosłej oraz dziecku, jeżeli mają oni prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ działa na takich samych zasadach, jakie...

apteczka niemowlaka
Adobe Stock
Poród
Apteczka dla noworodka: co kupić? Jakie leki? Pełne wyposażenie domowej apteczki
Apteczka dla noworodka to zestaw podstawowych leków i przyborów, które przydają się w opiece nad dzieckiem. Apteczkę obowiązkowo skompletuj jeszcze przed porodem, trzymając się ściśle naszej listy. To ważne, by kupić odpowiednie leki, nawet jeśli sądzisz, że nie będą potrzebne. Domowa apteczka dla noworodka ma wam służyć w awaryjnych sytuacjach, których nie sposób przewidzieć!

Apteczka dla noworodka to wbrew pozorom co innego niż apteczka dla starszego dziecka czy apteczka rodzinna. Trzeba skompletować ją specjalnie z myślą o maluszku! Noworodek potrzebuje nieco innych leków i produktów do pielęgnacji, bo malutkim dzieciom zdarzają się inne choroby i dolegliwości niż starszym. Poza tym nie wszystkie preparaty przeznaczone dla dzieci nadają się dla maluchów od 1. dnia życia. Pełne wyposażenie apteczki dla noworodka warto dobrze przemyśleć. I to jeszcze przed porodem! Apteczka dla noworodka Zastanawiasz się, co kupić do apteczki dla noworodka, choć masz nadzieję, że większość z tych rzeczy nigdy się nie przyda? Oby tak było! Domowa apteczka dla dziecka to jednak nie tylko leki, które podasz dziecku, gdy zachoruje albo ulegnie wypadkowi. To także zestaw akcesoriów do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystko może okazać się pilnie potrzebne, dlatego warto mieć taką noworodkową apteczkę pod ręką, w domowej szafce. Co kupić do apteczki dla noworodka? Na początek kup podstawowe wyposażenie apteczki dla noworodka, czyli rzeczy, które po prostu trzeba mieć w domu, bo bez nich trudno zapewnić dziecku właściwą opiekę. Apteczka dla noworodka musi zawierać: termometr – bezdotykowy lub douszny (warto kupić oba rodzaje, by móc w razie czego zweryfikować nietypowy pomiar temperatury); czopki z paracetamolem lub ibuprofen w zawiesinie (środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ibuprofen działa dodatkowo przeciwzapalnie); woda utleniona lub chusteczki antybakteryjne do dezynfekcji; krem na odparzenia; delikatny krem nawilżający i natłuszczający (do codziennego stosowania na pupę);   krople na kolkę;   czopki glicerynowe do doraźnego stosowania na zaparcia; roztwór soli fizjologicznej w ampułkach do przemywania oczu i czyszczenia nosa;...

spacer z niemowlakiem
Fotolia
Czas wolny
Wiosenny spacer z maluszkiem? Te rzeczy koniecznie spakuj do torby
Spacer z dzieckiem wpływa świetnie na jego odporność. To także wspaniały sposób na poprawę samopoczucia malucha oraz jego opiekuna. Aby nic nie zakłóciło wycieczki, warto pamiętać o kilku, niezbędnych akcesoriach, które należy spakować do torby. Podpowiadamy, co konkretnie musi się w niej znaleźć, aby wyjście na świeże powietrze było udane.

Gdy pogoda dopisuje, warto udać się z niemowlęciem lub starszym dzieckiem na zewnątrz. Jest to korzystne dla zdrowia malucha, gdyż m.in. pomaga go zahartować, a także dostarczyć niezbędnej do dobrego funkcjonowania organizmu witaminy D. Ponadto wśród innych zalet spacerów, specjaliści, jak i opiekunowie, dostrzegają chociażby to, że polepszają one nastrój i samopoczucie – w tym czasie można nie tylko zadbać o swoje emocje, ale również budować więź z pociechą. Na co zwrócić uwagę, przed wyjściem na świeże powietrze?    Zmiana pieluszki na spacerze Chociaż wychodząc na zewnątrz, opiekunowie zwykle pamiętają o tym, by jeszcze będąc w domu, przewinąć niemowlę, nie oznacza to wcale, że nie będzie trzeba tego zrobić ponownie również na wycieczce. Warto zatem pamiętać, aby spakować do torby na spacer pieluszkę na zmianę , a najlepiej dobrze mieć pod ręką nawet 2-3 pieluchy na zmianę. Kolejnym must have są chusteczki nawilżane , które pomogą oczyścić pupę malucha, a do tego ukoją ją i uchronią przed podrażnieniami. Przyda się również krem przeciw odparzeniom oraz mata do przewijania (w tej roli może się sprawdzić też kocyk). Po zmianie pieluszki do oczyszczenia dłoni opiekuna warto użyć żelu antybakteryjnego , który pomoże prawidłowo zadbać o higienę. Co jeszcze spakować do wózka, gdy wychodzicie na zewnątrz? Wychodząc na spacer, dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą ubranka na przebranie . Sprawdzi się zarówno, gdy pogoda ulegnie zmianie, a także, gdy przytrafi się trudna sytuacja np. w związku z przewijaniem. Warto również włożyć do wózka pieluszkę tetrową i kocyk . Ponadto podczas spaceru maluszek może zgłodnieć. Jeśli karmisz piersią, warto zadbać o rzeczy, które ułatwiają karmienie – np. szumiącą zabawkę. Mamie mogą przydać się również wkładki laktacyjne. Z kolei, jeśli maluszek je z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj