Książki dla 6-latków: najlepsze tytuły [TOP 9]
Jakie książki wybierać dla 6-latków? Które nowości i bestsellery naprawdę warto wziąć pod uwagę? Przedstawiamy propozycje, które (nie bez powodu) okazały się ważne dla naszych 6-letnich córek i synów.
Wśród książek, które warto podsunąć 6-latkom, nie powinno zabraknąć takich, które wciągną i jednocześnie pozwolą lepiej zrozumieć siebie i innych. Dzieci w wieku 6 lat wciąż chętnie słuchają o przygodach zwierząt, ale coraz częściej mogą interesować je książki, których bohaterami są „prawdziwe” dzieci. Jako rodzic 6-latka zastanawiasz się pewnie również, czy są książki, które pomogą ci rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, takie jak np. odrzucenie przez rówieśników lub śmierć.
Oto wybrane przez nas tytuły, z którymi warto zapoznać dzieci w wieku 6 lat.
Spis treści:
- Jak działa kosmos? Układ słoneczny
- Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły
- Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla dzieci
- Biuro śledcze Trop Sekret
- Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi (+ kolejne części serii)
- Elementarz ważnych słów. Szacunek
- O Fretce, która dała się porwać wiatrowi
- Dzik Dzikus
- Tkaczka chmur
Jak działa kosmos. Układ słoneczny
Tytuł: Jak działa kosmos. Układ słoneczny
Autor: Tomasz Rożek
Ilustracje: Sara Olszewska
Rok wydania: 2023 (Wydawnictwo Nauka. To Lubię)
Tomasz Rożek i rezolutna Sonda kosmiczna zabierają nas w kosmos i w możliwie przyjazny sposób wyjaśniają, jak funkcjonują elementy układu słonecznego. Zaczynają od najważniejszej na całym świecie gwiazdy, czyli słońca. Okazuje się, że słońce waży więcej niż wszystkie planety, księżyce, gwiazdy i asteroidy razem wzięte... I że sonda musi bardzo uważać na wiatr słoneczny. A to wcale nie wszystkie ważne informacje na temat centrum układu słonecznego. Trzeba przyznać, że kolejne etapy wyprawy są nie mniej ciekawe. By nie powiedzieć: fascynujące. Tomasz Rożek to doskonały przewodnik (po kosmosie i nie tylko) i naprawdę warto się o tym przekonać.
Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły
Tytuł: Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły
Autor: Magdalena Młodnicka
Ilustracje: Ola Makowska
Rok wydania: 2022 (Wydawnictwo Jedność)
O tym, jak bardzo dzieci potrafią być okrutne, wiedzą najlepiej... dzieci gnębione przez swych rówieśników. Niestety, do pierwszych spotkań z małymi gnębicielami może dojść już w przedszkolu. Cóż, właśnie z tej „okazji” książka ta trafiła do naszej domowej biblioteczki. W grupie przedszkolnej mojej córki pojawiła się przebojowa dziewczynka, która kolejno doprowadzała do płaczu inne dzieci (podporządkowując sobie grupę i segregując wszystkich według własnego humoru). Czy ta książka nam pomogła? Tak. Sprawiła też, że częściej rozmawiamy z córką na temat szacunku, uczuć i zachowań (słów), które mogą sprawić, że komuś będzie baaardzo przykro.
Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły, powstała z myślą o dzieciach w wieku 5-8 lat, które:
- doznały (lub doznają) upokorzeń ze strony innych dzieci,
- są świadkami dręczenia rówieśników,
- są... gnębicielami swych rówieśników.
Pełno tu pytań i odpowiedzi, których znajomość może się przydać również nam, rodzicom. Zwłaszcza gdy nie do końca wiemy, w której z wymienionych grup może właśnie znajdować się nasze dziecko.
Jesteś kimś wyjątkowym 2
Tytuł: Jesteś kimś wyjątkowym 2. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci
Autor: Martyna Broda
Ilustracje: Monika Szczerbińska
Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo Mamania)
Czy opowieść może ukoić i zrelaksować nawet po najcięższym dniu? Jeszcze jak! Za każdym razem (po wizycie u dentysty, pobycie babci w szpitalu, kłótni z koleżanką) sięgamy po zbiór tych niezwykłych opowieści i… przenosimy się w miejsca, gdzie nabieramy sił. Sterujemy żaglowcem, kąpiemy się w kropli rosy lub włączamy kosmiczny odkurzacz, który wyciąga napięcia z każdej części ciała (nawet z brzucha i ramion, które w stresie, akurat mnie i córce spinają się najbardziej). Oczywiście, bardzo ważny jest oddech, ale to wszystko jest pięknie i prosto wyjaśnione.
Książka Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci pozwala nie tylko się zrelaksować. Każda z 15 relaksacji to cudowny trening dla wyobraźni. I lekcja tego, że najczęściej nasz nastrój i nastawienie zależy wyłącznie od nas. Większość relaksacji kończy się „opcją do zasypiania”. Pod każdą umiszczone są pytania, stanowiące punkt wyjścia do rozmowy na arcyważne tematy (np. supermoce, zmiany w życiu, życiowy bagaż czy wiatr, który napędza nasze życiowe żaglowce).
Biuro Śledcze Trop Sekret. Inka i Filip wkraczają do akcji
Tytuł: Biuro Śledcze Trop Sekret. Inka i Filip wkraczają do akcji
Autor: Joanna Jagiełło
Ilustracje: Tomek Kozłowski (Wydawnictwo Słowne Młode)
Rok wydania: 2022
Jeśli twój sześciolatek uwielbia powieści detektywistyczne — Biuro śledcze Trop Sekret to propozycja, na której prawdopodobnie się nie zawiedzie.
Tata Filipa i tata Inki właśnie założyli biuro detektywistyczne. Dzieci obu „tatów” postanawiają iść w ich ślady i… pod szyldem Biura Śledczego Trop Sekret, rozwiązują pięć zagadek. Trudnych i jednocześnie wciągających, których rozwikłania podjąć może się również zaangażowany czytelnik. Zwłaszcza gdy ma do dyspozycji cały szereg wskazówek i podpowiedzi zawodowych detektywów. Tata Filipa np. mawia, że „Prawdziwy detektyw nigdy nie zakłada niczego z góry. Sam motyw nie wystarczy. Trzeba zastanowić się, czy podejrzany miał sposobność, by popełnić przestępstwo”.
Co ważne, niemal z każdego śledztwa można wyciągnąć wnioski, które przydadzą się w codziennym życiu. Na przykład, by nie oceniać nikogo jedynie po pozorach…
Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi (+ kolejne części serii)
Tytuł: Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi
Autor: Agata Romaniuk
Ilustracje: Malwina Hajduk
Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo Agora dla Dzieci)
Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi to 1 część zabawnych i emocjonujących przygód kotów z Cieszyna. Każdy tom to osobne wyzwanie detektywistyczne dla Kociej Szajki, która współpracuje z miejską policją. W czasie każdego ze śledztw dzieje się naprawdę sporo: czasem trudno powstrzymać śmiech, a czasem łzy… ze śmiechu. Arcybarwnych bohaterów jeszcze łatwiej polubić za sprawą ilustracji. Prócz 1 części polecamy również kolejne:
- Kocia Szajka i ucho różowego jelenia (2021)
- Kocia Szajka i napad na moście (2021)
- Kocia Szajka i fałszerze pierników (2022)
- Kocia Szajka i duchy w teatrze (2022)
- Kocia Szajka i klątwa starego kina (2023)
- Kocia Szajka i gondola przemytników (2023)
Elementarz ważnych słów. Szacunek
Tytuł: Elementarz ważnych słów. Szacunek
Autor: Helen Mortimer
Ilustracje: Cristina Trapanese
Rok wydania: 2022 (Wydawnictwo Słowne Młode)
W języku są słowa, których nie wystarczy używać, by naprawdę rozumieć, co znaczą. Pewnego dnia poprosiłam córkę, by opowiedziała mi, czym według niej jest szacunek. W odpowiedzi tylko zirytowała się, zapewniając, że „przecież wie”… ale koniec końcem nie usłyszałam ani jednego przykładu, który świadczyłby o tym, że naprawdę wie, co to jest ten szacunek.
Posmutniałam. A kiedy zaczęłam rozmawiać z innymi rodzicami i szperać w sieci, okazało się, że nie jest wyjątkiem. Dobra wiadomość jest taka, że właśnie ukazała się seria książeczek „Elementarz ważnych słów”, a wśród nich jedna poświęcona właśnie znaczeniu szacunku. I lektura jej okazała się strzałem w dziesiątkę.
Pozostałe części dotyczą takich pojęć jak: miłość, przyjaźń, dawanie z siebie wszystkiego, życzliwość czy nasz świat.
O Fretce, która dała się porwać wiatrowi
Tytuł: O Fretce, która dała się porwać wiatrowi
Autor: Marta Guśniowska
Ilustracje: Marta Kurczewska
Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo Wilga)
„Strach nie jest niczym złym i tylko głupcy niczego się nie boją. Rzecz w tym, by pomimo strachu mieć w sobie tyle odwagi, ażeby nie bać się żyć pełnią życia”. To jeden z cytatów z opowieści o pewnej tchórzofretce, która tak się boi, że omija ją wszystko, co najfajniejsze. Nie ma przyjaciół ani żadnych przygód, bo właściwie nie wychodzi z domu. Pewnego dnia Wiatr postanawia udowodnić jej, że tak naprawdę jest dużo bardziej odważna, niż sądzi… I że tak naprawdę wiele zależy właśnie od niej samej. Każdy akt odwagi sprawia, że Fretka boi się coraz mniej.
Dzik Dzikus
Tytuł: Dzik Dzikus
Autor: Krzysztof Łapiński
Ilustracje: Marta Kurczewska
Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo Agora)
Wiecie, kto to są trolle? Na pewno. Ale troll, który pojawia się w Lesie Kabackim, by namieszać w spokojnym życiu jego mieszkańców, jest szczególnie podły. I jeszcze bezczelnie sobie podśpiewuje:
Trolle niszczą, trolle psują,
Trolle wszystkich źle traktują.
Trolle pragną czynić szkodę,
Uwielbiają siać niezgodę.
Krzysztof Łapiński, autor książki Dzik Dzikus jest filozofem. Ale jest również dziennikarzem naukowym i tatą. W dodatku mieszka w pobliżu Lasu Kabackiego. Słowem: doskonale wie, o czym pisze w opowieści o pewnym dziku, który (na szczęście) jest zupełnym przeciwieństwem paskudnego trolla.
Książka spodoba się wszystkim, którzy uwielbiają leśne zwierzęta i dobre zakończenia.
Tkaczka chmur
Tytuł: Tkaczka chmur
Autor: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Ilustracje: Marianna Sztyma
Rok wydania: 2021 (Wydawnictwo Albus)
Jak przystało na najprawdziwszą baśń — ta opowieść pozwala zrozumieć naprawdę wiele.
Katarzyna Jackowska-Enemuo na opowieściach zna się jak mało kto (jako antropolog kultury z wykształcenia, nomada i muzyk — z zamiłowania). Autorka nie kryje, że Tkaczka chmur powstała po śmierci jej córki. Pisząc tę książkę, postanowiła zapełnić lukę na polskim rynku wydawniczym, na którym brakowało właśnie takiej baśni o: śmierci i emocjach, które przeżywamy, gdy coś się kończy i nic nie możemy na to poradzić. Bo wpadamy w rzekę smutku, ogień gniewu lub ciemną, głęboką otchłań. Niczym pewien Braciszek, któremu udaje się pokonać wszystkie te wielkie przeszkody... A jak? O tym właśnie jest baśń.
Prócz Braciszka, w baśni występuje Siostrzyczka, Trzy Zorze (Poranna, Południowa i Północy) i zły Czarownik. Znajdziecie tu również trzy przepiękne piosenki: Piosenkę ratunkową, Piosenkę/Zaklęcie i Już się nam opowieść przędzie (wszystkie trzy z nutami). My już wszystkie je kochamy i znamy na pamięć...
Zobacz też: