10 parków miniatur w Polsce, które warto pokazać dziecku
Czy jest możliwe zobaczyć najpiękniejsze zabytki świata w jeden dzień? Albo zaliczyć wszystkie latarnie nad polskim Bałtykiem? Jest. Trzeba pojechać do parku miniatur. Oto 10 najciekawszych w Polsce, które warto pokazać dziecku (i samemu wreszcie zobaczyć). Poczujcie się jak Guliwer w krainie Liliputów.
1 z 11
Marzenie (prawie) każdego dziecka? Pojechać do Disneylandu. Spotkać bohaterów ulubionych bajek, przejechać się kolejką górską, odwiedzić baśniowe budynki... Można tu spędzić więcej niż jeden dzień i nie zajrzeć do wszystkich zakamarków.
Kierunek: parki miniatur w Polsce
Najbliższy park rozrywki z Myszką Miki znajduje się pod Paryżem, więc marzenia mają szansę się spełnić, a do tego czasu... Do tego czasu zapraszamy do parków miniatur, których w Polsce jest już kilkanaście. My wybraliśmy 10. Warto ich zwiedzanie wpisać do wakacyjnej marszruty, zwłaszcza że w kilku – oprócz miniatur – zbudowano park rozrywki z szalonymi atrakcjami.
Mapa atrakcji dla dzieci
To internetowa wyszukiwarka, która pomoże rozwiązać problem: "A co dzisiaj robimy?". Znalazły się tu nie tylko parki rozrywki, miniatur, ale też zamki, obserwatoria astronomiczne, kolejki wąskotorowe, propozycje spływu trawami, pychówkami. Ciekawostki historyczne i przyrodnicze, które mogą zachwycić każdego członka rodziny. Znane i mniej znane. Uwaga! Codziennie dodajemy nowe miejsca, nowe atrakcje, dzięki którym te i kolejne wakacje z dzieckiem będą niezapomniane.
Co zobaczyć? Gdzie pojechać? Jeśli nie wiesz, to skorzystaj z naszej "Mapy atrakcji dla dzieci". Wybierz województwo, w którym znajduje się wasza urlopowa miejscowość, a my podpowiemy ci, dokąd się wybrać, by zrobić przerwę od plaży, gór czy jeziora.
ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o dziecko w czasie wakacji?
2 z 11
Najsłynniejsze budowle świata, rozrywka, park linowy i... stok narciarski
"Park Rozrywki i Miniatur Sabatkrajno" (woj. świętokrzyskie) to szalone miejsce. Od mnogości atrakcji może zakręcić się w głowie, nie tylko dziecku. Zacznijmy od parku miniatur słusznie nazwanym "Cudownym światem". Znajdziecie tu najsłynniejsze budowle świata oraz niezwykłe miejsca stworzone przez naturę, które wykonano w skali 1:25. Większość tych atrakcji ma na swojej liście "do zobaczenia" każdy szanujący się turysta.
W jeden dzień dookoła świata
Organizatorzy liczą, że wystarczy kilka godzin, by zobaczyć wszystko, co zbudowali w parku miniatur. W jednej chwili jesteśmy w Europie, w drugiej Ameryce Północnej i Południowej, by przeskoczyć do Azji. Takie cuda tylko w parku miniatur!
W samym jego środku znajduje się plac św. Piotra. W pobliżu wzniesiono Koloseum, Piramidę Cheopsa, Statuę Wolności, słynną Krzywą Wieżę z Pizy, most Rialto z Wenecji, wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, Łuk Triumfalny, fragment Muru Chińskiego, a nawet nieistniejące już wieże World Trade Center – to oczywiście nie jest pełna lista. Oprócz budowli można tu zobaczyć cuda natury: wodospad Niagara, dymiący wulkan Etna czy wulkan Fuji. Wszystkie to jest w zasięgu ręki.
Czas na odpoczynek i zabawę
Atrakcji nie koniec. Organizatorzy zapraszają do parku rozrywki i lunaparku (dmuchany zamek, przejażdżka napędzaną łódeczka, aqua zorring, eurobungee, stacja kosmiczna), parku linowego, a zimą na... narty. Stok narciarski „Sabat” znajduje się nieopodal św. Katarzyny u podnóża Łysicy, najwyższego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich.
Park Rozrywki i Miniatur Sabatkrajno
Krajno Zagórze 43c, woj.świętokrzyskie
e-mail: osrodek@sabatkrajno.pl
www.sabatkrajno.pl
ZOBACZ TEŻ: Luz kontrolowany, co wolno dzieciom w czasie wakacji
3 z 11
Kaszuby (i nie tylko) w miniaturze
Wizyta w "Kaszubskim Parku Miniatur" to okazja zobaczyć kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub: kościoły, zamki, dworki i inne ciekawe budowle. Odtworzono tu również osadę kaszubską i latarnie morskie. Kaszuby zostały zaliczane? Wystarczy skręcić w prawo, by zrobić sobie zdjęcie pod miniaturą Statuy Wolności, Sfinksa, Big Benu, Krzywej Wieży prosto z Pizy, amerykańskich prezydentów wykutych w górze Rushmore czy Chrystusa z Rio.
Modele są wykonane w skali 1:25 przy użyciu najnowszych dostępnych technologii, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych.
A teraz zabawa...
Co jeszcze czeka na zwiedzających? 60 postaci z baśni, które zamieszkały w Bajkowej Krainie, minizoo z żywymi zwierzątkami, gabinet śmiechu z krzywymi zwierciadłami, zamek strachu, a dla najmłodszych: trampolina, dmuchana zjeżdżalnia i plac zabaw.
Kaszubski Park Miniatur
ul. Kartuska 30
Mirachowo – Strysza Buda (woj. pomorskie)
e-mail: KaszubskiParkMiniatur@wp.pl
www.kaszubskiparkminiatur.pl
ZOBACZ TEŻ: Czy na strzeżonej plaży dziecko jest naprawdę bezpieczne?
4 z 11
Bazyliki, kościoły, katedry i... katakumby
Czego tu nie ma! Najpiękniejsze, najważniejsze i najcudowniejsze świątynie świata. Zwiedzanie parku "Miniatury sakralne" można zacząć od świątyni Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, przejść się kościoła św. Jakuba Apostoła w Medjugorie, bazylika św. Franciszka w Asyżu, sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Królowej Bawarii w Altötting czy katedry św. Jakuba Większego w Santiago De Compostella (w sumie 17 budowli). To nie tylko świadectwa kultury chrześcijańskiej, to także perełki architektoniczne.
Świat pierwszych chrześcijan
W katakumbach najpierw chowano zmarłych, a później ukrywali się w nich chrześcijanie przed cesarską władzą. Pod Rzymem ciągnęły się kilometry podziemnych korytarzy, ich fragment odtworzono w parku miniatur.
Atrakcje po zwiedzaniu
Po pierwsze, kino 5D, w którym można poczuć prawdziwe trzęsienie ziemi, padający deszcz, wiatr, a nawet zapach – wszystko to połączone z obrazem w formacie 3D. Po drugie, park linowy i autodrom. Do tego laserowe challengery oraz jeszcze więcej dmuchańców i trampolin.
Park Miniatur i Atrakcji "Miniatury sakralne"
ul. Złota
Częstochowa, woj. śląskie
e-mail: m.goralczyk@zlotagora.com
www.zlotagora.com/pl
ZOBACZ TEŻ: Co robić, by nie zgubić dziecka?
5 z 11
Na Szlaku Orlich Gniazd
Kto nie był na Szlaku Orlich Gniazd, który rozciąga się od Krakowa po Częstochowę, może nadrobić w ciągu kilku godzin w Parku Miniatur "Ogrodzieniec". I to bez żadnego wysiłku!
Makiety zamków i warowni, które wiernie odtworzono, zbudowano w skali 1:25. Zachowano też naturalne położenie budowli: malownicze doliny i kaniony o spadzistych stokach oraz urwiste skalne ściany.
Repliki machin oblężniczych
To element życia średniowiecznej budowli – machiny oblężnicze. Można tu zobaczyć m.in. katapultę, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – machinę miotającą pociski, która przypomina mechaniczną procę. Obiekty wykonano w skali 1:1.
Dom strachów i inne atrakcje
Dom legend i strachów pozwoli przenieść się do świata baśni i legend, m.in. o czarnym psie czy białej damie. Jeśli nie lubisz nietoperzy, to lepiej tu nie wchodzić, bo ich "atak" jest zaplanowany w czasie zwiedzania. Po porcji strachów – czas na czystą rozrywkę, czyli dmuchane zamki, karuzele, zjeżdżalnie, tor saneczkowy, którym można przejechać się także latem, oraz na coś, co lubi każdy ciekawski maluch: park doświadczeń fizycznych, w którym znajduje się 35 urządzeń, pozwalających poznać podstawowe prawa fizyki!
Park Miniatur "Ogrodzieniec"
Zamkowa 33, Podzamcze, woj. śląskie
e-mail: info@park-ogrodzieniec.pl
www.park-ogrodzieniec.pl
ZOBACZ TEŻ: 11 sposobów na superwakacje z dzieckiem
6 z 11
Od Komorowskich do Habsburgów, czyli kto mieszkał w Żywcu
Niewielki park miniatur "Od Komorowskich do Habsurgów" obejmuje czas od połowy XV wieku do czasów II wojny światowej. Przygotowało go Muzeum Miejskie w Żywcu.
W parku i muzeum
Ekspozycje umieszczono na parterze pałacu Habsburgów oraz w pobliskim parku. Wokół pałacu zgromadzono 23 miniatury budowli wybudowanych przez właścicieli Żywca (obiektów sakralnych, dworów, leśniczówek). dostosowując otoczenie do tego, skąd pochodzą poszczególne budynki. Natomiast we wnętrzu pałacu znajdują się makiety, które prezentują tradycję, zwyczaje, organizację życia codziennego kolejnych rodów właścicieli Żywca.
Park Miniatur w Starym Zamku w Żywcu
ul. Zamkowa 2
Żywiec, woj. śląskie
e-mail: muzeumzywiec@interia.pl
www.muzeum-zywiec.pl
ZOBACZ TEŻ: Buntownik na wakacjach – jak sobie z nim radzić
7 z 11
Wsiąść do pociągu byle jakiego...
"Nadmorski Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie" to spełnienie marzeń każdego miłośnika kolejek. Domowe mogą mknąć po dywanie, tu mają do dyspozycji tory o długości 1000 m! Jeżdżą po nich repliki lokomotyw, parowozów i wagonów kolejowych, wydając dźwięki i puszczając dym z komina. Na swojej trasie napotykają różne obiekty infrastruktury kolejowej: mosty, semafory, zwrotnice, a nawet miniaturowe dworce!
Dojechać kolejką do latarni
Oprócz kolejek można pozachwycać się tu miniaturami latarni. Do dyspozycji zwiedzających jest przewodnik, który opowie o historii i charakterystyce poszczególnych obiektów, przybliży życie latarnika i podzieli się legendami związanymi z latarniami.
Nadmorski Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie
ul. Dziwna, Dziwnów, woj. zachodniopomorskie
e-mail: dziwnow@park-miniatur.pl
www.park-miniatur.pl
ZOBACZ TEŻ: Blade dziecko znaczy zdrowe dziecko
8 z 11
Świecą nie tylko dla marynarzy
"Park Miniatur Latarni Morskich" w Niechorzu to okazja zapoznania się ze wszystkimi (a jest ich ponad 20) latarniami z polskiego wybrzeża, co zajmie zaledwie... 45 minut! Czym różni się latarnia w Darłowie od tej w Ustce? Jak wygląda latarnia w Kołobrzegu, Świnoujściu, Krynicy Morskiej? Na wszystkie pytania odpowiedzą przewodnicy, którzy opowiedzą o historii budynków i ich specyfice. Budowle odtworzono w skali 1:10.
Nie tylko latarnie
Oprócz tych co świecą i buczą w parku miniatur znajdują się całkiem świeckie i nieświeckie budowle: ratusz w Świnoujściu, katedra w Kamieniu Pomorskim, ale też replika armaty na Helu, ORP Orzeł, latarniowiec Adlergrund (Ławica Orla) oraz pokaźnych rozmiarów buczek mgłowy i kotwica grzybkowa.
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
ul. Ludna 16, Niechorze, woj. zachodniopomorskie
e-mail:poczta@park-miniatur-latarni.pl
niechorze.park-miniatur.com
ZOBACZ TEŻ: Wakacje z dzieckiem nad morzem – 10 najlepszych miejscowości dla rodzin z małymi dziećmi
9 z 11
Rajd po Dolnym Śląsku
"Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska" w Kowarach to 44 miniatury różnych budowli: od zamków i pałaców, po schroniska, świątynie, baszty, ratusze, a nawet cale starówki. To najważniejszych i najpiękniejszych zabytki Dolnego Śląska: zamek Czocha, Kościół Pokoju w Świdnicy, zamek Kliczków, pałac w Dąbrownicy, pałac Moszna, ratusz wrocławski, dolnośląska chałupa przysłupowa, Bazylika Mniejsza w Krzeszowie, cerkiew z Sokołowca.
Za rękę z przewodnikiem
W cenie biletu organizatorzy oferują pomoc animatorów, którzy opowiedzą o historii regionu oraz zabytków, a także legendy m.in. o okrutnej Kunegundzie z Zamku Chojnik, hrabinie z pałacu „Spiż”, który marzyła o życiu wiecznym, czy o ekscentrycznym królu, który zbudował pałac w kształcie parowca.
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
ul. Zamkowa 9, Kowary, woj. dolnośląskie
e-mail: poczta@park-miniatur.com
www.park-miniatur.com/pl
ZOBACZ TEŻ: Na alergię, nadwagę, brak apetytu i odporność najlepszy wyjazd na wakacje
10 z 11
Świat i Polska... w Inwałdzie
Jeśli planujecie odwiedzić "Park Miniatur" w Inwałdzie, to zarezerwujcie co najmniej dzień na zwiedzanie i różne atrakcje. W samym parku znajduje się 60 odtworzonych perełek architektonicznych. Większość z nich wykonana jest w skali 1:25, ale znajdują się tu budowle na teren których można wejść, np. plac św. Piotra - (skala 1:15), plac św. Marka (1:10). To w części "świat", w części "Polska" prawdziwą atrakcją jest makieta Stadionu Narodowego w skali 1:50.
I jeszcze więcej atrakcji
Gdy obejrzymy już wszystkie 60 miniatur, można wybrać się do lunaparku, pojeździć na łyżwach na lodowisku, zwiedzić piramidę Tutenchamona, ślizgać się na gigantycznej zjeżdżalni, obejrzeć seans w kinie 5D, czy poszukać wyjścia z zielonego labiryntu. W cenie jednego biletu można obejrzeć pięć wiosek tematycznych: ogród Jana Pawła II, w którym znajduje się trzyhektarowy obraz papieża, minizoo "Kuzyk", w którym znajduje się 40 gatunków zwierząt, park miniatur, Dinolandię, w którym można z bliska zobaczyć Tyranozaura Rexa, Kompsognata czy też Mamenchizaur, oraz warownię Inwałd, w której można zobaczyć, jak mieszkał kowal, powroźnik, garncarz, szewc (i wziąć udział w warsztatach). Uff!
Inwałd Park
ul. Wadowicka 169
Inwałd, woj. małopolskie
e-mail: info@inwaldpark.pl
www.inwaldpark.pl
ZOBACZ TEŻ: Dokąd jechać z dzieckiem na wakacje – rozwiąż test
11 z 11
Hej, ho! Jedziemy nad jeziora
Bo tu znajduje się "Park Miniatur Warmii i Mazur", w którym można zobaczyć miniatury najciekawszych, również mało znanych zabytków z tego regionu: zamek w Malborku, bazylikę w Świętej Lipce, twierdzę Boyen w Giżycku, pałac w Drogoszach, wieżę Bismarcka w Mrągowie, piramidę w Rapie, grodzisko pruskie w Kwiedzinie, wiatrak holenderski w Bęsi, śluzę na Kanale Mazurskim. Większość z nich jest przedstawiona w skali 1:25, kilka mniejszych zabytków zaprezentowana jest w większej skali, by oddać ich detale.
Stadiony, skansen, park rozrywki i mnóstwo innych atrakcji
"Park Miniatur Warmii i Mazur" to część Mazurskiego Parku Atrakcji "Mazuralandia". Można tu obejrzeć wystawę stadionów w miniaturze: Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arenę w Gdańsku, stadiony miejskie we Wrocławiu i w Poznaniu, a także Stadion Olimpijski w Kijowie, Donbas Arenę w Doniecku, Lwów Arenę oraz Stadion Metalist w Charkowie. Gdy znudzą się makiety, można zajrzeć do parku rozrywki, w którym znajdują się urządzenia rodem z wesołych miasteczek, albo do grodziska rycerskiego, w którym można m.in. przymierzyć zbroję lub kolczugę rycerską czy postrzelać z łuku, lub zajrzeć do dwóch XIX-wiecznych chat: warmińskiej i mazurskiej.
Mazurolandia
Parcz 7/1, Kętrzyn, woj. warmińsko-mazurskie
e-mail: mazurolandia@mazurolandia.pl
www.mazurolandia.pl
ZOBACZ TEŻ: Z dzieckiem na żagle