Oparzenia słoneczne u dzieci powstają szybciej niż u dorosłych. Powodem jest cienka i delikatna skóra dziecka. Szczególnie niebezpieczne są oparzenia słoneczne u noworodków i niemowląt, ale starsze dzieci również powinny być chronione przed nadmiarem słońca (w upalne dni najlepiej całkiem go unikać w godzinach od 10 do 15). Wyjaśniamy, jak wygląda oparzenie słoneczne i co robić, kiedy do niego doszło?

Reklama

Spis treści:

Oparzenia słoneczne u dziecka – zdjęcia

Objawy oparzenia słonecznego u dzieci pojawiają się mniej więcej od 2 do 4 godzin po pobycie na słońcu. Im szybciej zareagujemy, tym dziecko będzie odczuwało mniejszy dyskomfort z tym związany. Powinniśmy też obserwować dziecko, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować nie tylko oparzenie słoneczne, ale również udar słoneczny i odwodnienie organizmu.

Jeśli dziecko przebywało w pełnym słońcu zbyt długo, na jego skórze mogą pojawić się następujące objawy oparzenia słonecznego:

  • zaczerwienienie i bolesność lub brak czucia;
  • silniejsze ucieplenie skóry;
  • pęcherze lub bąble.

Inne objawy towarzyszące oparzeniu słonecznemu:

Zobacz także
  • płaczliwość;
  • dreszcze,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • wymioty (wskazują na udar słoneczny).

Objawów oparzeń słonecznych u dzieci jest tym więcej i są one tym bardziej nasilone, im do wyższego stopnia oparzenia doszło u dziecka.

Oparzenie słoneczne I stopnia – obejmuje najpłytszą warstwę skóry – naskórek.
Objawy to: mocne zaczerwienienie i podwyższenie temperatury skóry, bolesność przy dotyku. Oparzeniu ulega skóra, która wystawiona była na działanie słońca. Granica oparzenia jest wyraźnie odcięta od osłoniętej ubraniem części ciała:

oparzenia słoneczne u dzieci stopień I
Adobe Stock

Oparzenie słoneczne I stopnia fot. Adobe Stock

Oparzenie słonecznego II stopnia: oparzeniu ulega naskórek i skóra właściwa.
Objawy to: zaczerwienienie, podwyższenie temperatury skóry, bąble (czasami zlewają się lub są duże) wypełnione płynem surowiczym, częściowa martwica naskórka.

oparzenia słoneczne u dzieci II stopień
Adobe Stock

Oparzenie słoneczne II stopnia fot. Adobe Stock

Oparzenie słoneczne III stopnia: obejmuje naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną wraz z nerwami.
Objawy: jak w oparzeniu słonecznym II stopnia oraz brak czucia w skórze.

Przy II i III stopniu dochodzi do łuszczenia się naskórka i powstawania na skórze plam. Oba stopnie oparzenia słonecznego u dzieci wymagają leczenia pod nadzorem lekarza.

oparzenia słoneczne u dzieci łuszczenie sie skóry
Adobe Stock

Łuszczenie się skóry po parzeniu słonecznym fot. Adobe Stock

Co na oparzenia słoneczne u dziecka?

Jeśli dziecko doznało oparzenie słonecznego w pierwszej kolejności należy zakończyć ekspozycję na słońce, by nie doszło do jeszcze większego oparzenia. Następnie należy złagodzić skutki oparzenia słonecznego u dziecka, stosując odpowiednie okłady lub kremy. Przyniesie to ulgę maluchowi i przyspieszy gojenie.

Kremy na oparzenia słoneczne dla dzieci

Najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne u dzieci jest niedopuszczanie do ich powstawania. W tym celu skóra dziecka nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Chronić ją można ubraniami z filtrem UV i kremami przeciwsłonecznymi dla dzieci z wysokimi filtrami UV (minimum SPF 50).

Jeśli nie uda się ochronić dziecka przed oparzeniem słonecznym, warto zastosować preparaty łagodzące dolegliwości i nawilżające skórę (można je kupić w aptekach lub przez internet). Nie zapobiegną one łuszczeniu się naskórka, ale sprawią, że skóra będzie się lepiej regenerować, zmniejszy się równiez jej tkliwość.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci

W przypadku łagodnego oparzenia słonecznego (I stopień) u dzieci można zastosować domowe środki łagodzące objawy, takie jak:

  • spryskanie skóry wodą termalną w sprayu;
  • schładzanie czerwonych, rozgrzanych miejsc na skórze za pomocą zimnych kompresów;
  • zastosowanie kosmetyków z alantoiną, pantenolem lub aloesem (mają działanie łagodzące);
  • smarowanie skóry chłodnym jogurtem naturalnym, kefirem lub maślanką;
  • okłady z plasterków ogórka lub pomidora.

Jeśli dziecko uskarża się na duży ból, można podać bezpieczny środek przeciwbólowy, np. paracetamol.

W przypadku gdy objawy oparzenia nie ustępują lub kolejnego dnia wręcz się nasilają, a na skórze dziecka pojawiają się duże pęcherze, konieczna jest wizyta u lekarza.

Oparzenia słoneczne u niemowlaka – co robić?

Noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny być szczególnie chronione podczas upalnych dni. Ich skóra nie powinna mieć w ogóle kontaktu ze słońcem. Jeśli wybieramy się na spacer, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • niemowlę powinno pozostawać w cieniu – rozkładajmy parasolkę nad wózkiem lub stawiajmy budkę, wybierajmy na przechadzkę zadrzewione alejki w parku, a nie uliczki osiedlowe, gdzie operuje pełne słońce;
  • ubierajmy dziecko w odzież z przewiewnego, oddychającego materiału, zapobiegającego przegrzaniu dziecka;
  • jeśli kontakt ze słońcem jest nieunikniony, chrońmy skórę dziecka odpowiednim kremem z filtrem UV;
  • spacerujmy wyłącznie rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie operuje już tak mocno.

W przypadku pojawienia się oparzenia słonecznego u niemowlaka najlepiej skonsultować się z lekarzem. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego pojawienie się oparzenia jest dla tak małego dziecka bardzo bolesne – konieczne może być podanie środków przeciwbólowych. Warto też częściej niż zwykle przystawiać dziecko do piersi lub podawać butelkę, aby maluszek był dobrze nawodniony. Bezwzględnej konsultacji wymagają oparzenia słoneczne II i III stopnia u niemowlaka.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama