Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rodzinne oszczędzanie
Adobe Stock
Czas wolny

Oszczędzanie może iść w parze z ekologią. Ekspertka podpowiada, jak nauczyć tego dzieci

Troska o planetę jest wyrazem troski o przyszłość – zarówno naszą, jak i kolejnych pokoleń. Przynosi również korzyści dostrzegalne od razu, na przykład w postaci oszczędności finansowych. Podejmowanie codziennych ekologicznych wyborów oprócz pozytywnych zmian dla planety, często oznacza bowiem wiele dobrego także dla naszego portfela. Jak zachęcić najmłodszych do oszczędzania w duchu eko i jak ich tego nauczyć?

Wypróbuj kilka pomysłów od Elizy Sobczuk, edukatorki i ekoinfluencerki, autorki bloga „Pokolenie Zero Waste”, ekspertki współpracującej z programem edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Po pierwsze: naprawiajcie

W obecnych czasach, gdy łatwo jest kupić nowy przedmiot, powoli zamiera idea naprawiania. Tymczasem wyprodukowanie każdej nowej rzeczy wiąże się ze zużywaniem zasobów, generowaniem odpadów czy emisją CO2. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby korzystać z tego, co już mamy, a gdy się zepsuje – naprawiać. Warto wyrabiać ten nawyk – zarówno u siebie, jak i u najmłodszych. Wspólne drobne naprawy to dobry pomysł na spędzenie czasu z dziećmi, a także pokazanie im, że dzięki takiemu działaniu nie wydacie bez potrzeby pieniędzy na nowy produkt.

Co możecie zrobić razem? Na przykład przykręcić brakujący element do uszkodzonej zabawki, zaszyć dziurę w skarpetce lub przykleić materiałową naszywkę na koszulkę. Pieniądze, które mogły być wydane na nową rzecz, możecie wrzucić do skarbonki – z czasem dziecko zobaczy, że naprawianie się opłaca!

Po drugie: wymieniajcie się rzeczami

Co zrobić z za małymi ubraniami, niepotrzebnymi akcesoriami czy przedmiotami codziennego użytku, które już się znudziły lub przestały podobać? Nie wyrzucajcie ich! Im też warto dać drugie życie. Dobrą inicjatywą jest zorganizowanie wymianki – wśród rodziny, przyjaciół czy w klasie. To sposób na przedłużenie użytkowania rzeczy, ale też na bezkosztowe zdobycie nowych przedmiotów. Innym pomysłem jest wspólne udanie się do punktu zbiórki darów dla potrzebujących. Przy tej okazji wykształci to u dziecka dobre postawy na przyszłość.

Po trzecie: oszczędzajcie energię i wodę

To nawyki znane i powtarzane od lat, które właśnie teraz, w obliczu podwyżek cen, a zwłaszcza energii, zyskują na szczególnym znaczeniu. Warto więc być przykładem dla najmłodszych, a także uczyć ich gasić światło w nieużywanym pomieszczeniu czy odłączać z kontaktu nieużywany sprzęt. W okresie grzewczym najlepiej przykręcić grzejniki do ok. 20-21 stopni. To temperatura, która nie tylko przyniesie oszczędności portfelowi i planecie, ale również korzystnie wpłynie na zdrowie. W klasie z taką temperaturą łatwiej się skupić i uczyć się nowych rzeczy, a w domu lepiej się wtedy śpi. Wodę natomiast najlepiej odkręcać tylko wtedy, gdy rzeczywiście jej używamy – niech się nie marnuje, gdy np. namydlamy ręce czy szczotkujemy zęby. Zużyjemy jej także mniej, wybierając prysznic zamiast kąpieli w wannie.

Po czwarte: na zakupy zabierajcie swoją torbę

Jednorazowe rzeczy nie dość, że szybko stają się odpadem, to i sporo kosztują, jeśli są często używane. Pokazujcie dzieciom, że przedmioty wielokrotnego użytku są lepszym rozwiązaniem, a przy okazji chronią środowisko. Na przykład zamiast jednorazowych ręczników papierowych (które nie są poddawane recyklingowi) używajcie bawełnianych ściereczek (mogą nic nie kosztować, jeśli wytniemy je ze starej koszulki czy ręcznika). Z kolei kanapki do szkoły czy do pracy pakujcie w pudełeczka lub woskowijki – wielorazową alternatywę dla foliowych woreczków lub folii aluminiowej.

Po piąte: wykorzystujcie rzeczy do końca

Wiele rzeczy z pozoru wygląda już na wykorzystane, puste i ląduje w koszu na śmieci. Jednak skrywa się w nich jeszcze sporo produktu! Warto zatem razem z dzieckiem rozciąć np. opakowanie po produkcie spożywczym, kremie czy tubkę po kleju, aby wspólnie odkryć, że jeszcze długo można z nich korzystać. Zarówno w szkole, jak i w domu, np. podczas odrabiania lekcji, warto tłumaczyć dzieciom, że dla środowiska i dla domowego budżetu lepiej do końca wykorzystać każdą kartkę, zapisując ją z obu stron.

To właśnie takimi małymi codziennymi krokami Dzień Ziemi obchodzimy każdego dnia. Przy okazji dbamy nie tylko o planetę, przyszłość, ale i o własny portfel. Bo bycie eko się opłaca! Warto się tego uczyć każdego dnia. Przykładem bezpłatnego projektu edukacyjnego, który już od 14 lat uczy najmłodszych, jak dbać o przyrodę, jest program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, w którym wzięło już udział blisko 8 milionów dzieci.

Materiał powstał z udziałem MASPEX

co je roczne dziecko
Adobe Stock
Żywienie
Co je roczne dziecko? Przykładowy jadłospis na 3 dni
Roczne dziecko je już niemal wszystko, dużo łatwiej więc ułożyć dla niego jadłospis niż dla młodszego niemowlaka. Proponujemy codzienne menu dla roczniaka do druku. Pamiętaj, że dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale nadal nie może być identyczna jak dieta dorosłych.

Choć roczne dziecko je już większość produktów, które jada cała rodzina, to jego dieta powinno być lekkostrawna. Nie może też zawierać niektórych przypraw, których na co dzień używają dorośli. Menu rocznego dziecka musi być również odpowiednio zbilansowane. Przygotowaliśmy dla ciebie listę dietetycznych wskazówek . Jeśli będziesz o nich pamiętać podczas przygotowywania posiłków dla roczniaka, dziecko będzie zdrowe i pełne energii. Spis treści: Co je roczne dziecko? Ile posiłków je roczne dziecko? Jakie porcje je roczne dziecko? Jak komponować jadłospis dla rocznego dziecka? Gotowe jadłospisy dla rocznego dziecka Zakazane przyprawy w diecie rocznego dziecka ZInne zasady diety rocznego dziecka Co je roczne dziecko? Urozmaicaj dietę rocznego dziecka, ale zdrowymi produktami. Niestety, większość rodziców o tym nie pamięta. Dużo ponadrocznych dzieci dostaje niezdrowe dla nich pokarmy, np. zwykłe parówki, czarną herbatę, smażone kotlety i słodkie gazowane napoje. Zupełnie nie to mieliśmy na myśli, pisząc o tym, że maluch będzie jadł „po dorosłemu”. Lepiej w inny sposób wykorzystać ciekawość dziecka i zapał do jedzenia nowości. To najlepszy moment do tego, by przyzwyczaić je do chrupania słupków świeżej marchewki lub popijania wody. ​ Roczne dziecko może już jeść i pić: soki przecierowe (w ograniczonych ilościach, maksymalnie 120 ml na dobę), miód, mleko krowie (nie więcej niż 500 ml dziennie). Ile posiłków je roczne dziecko? Roczne dziecko powinno jadać pięć razy dziennie. Ważne jest, aby pilnować stałych pór posiłków . Właśnie teraz ustala się tempo metabolizmu dziecka. Jeśli maluch będzie jadał bardzo nieregularnie, organizm przestawi się na „tryb oszczędnościowy” i zacznie gromadzić tkankę...

czy noworodek może pić wodę
Adobe Stock
Dieta
Czy noworodek może pić wodę? Kiedy podać wodę niemowlęciu?
Noworodek nie potrzebuje wody, nawet podczas upałów. A od kiedy można podawać wodę niemowlakowi? Przed rozpoczęciem dopajania warto dowiedzieć się, które napoje nie nadają się dla małych dzieci i z czego powinno pić niemowlę.

Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi. Spis treści: Czy noworodek może pić wodę? Co pije noworodek? Od kiedy woda dla niemowlaka? Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka? Co jeszcze może pić niemowlę? W czym podawać wodę niemowlakowi? Czy noworodek może pić wodę? Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka. Co pije noworodek? Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów). Od kiedy woda dla niemowlaka? Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko...

jak spakować dziecko na wakacje
Adobe Stock
Zakupy
Jak spakować dziecko na wakacje: LISTA ubrań + kilka dobrych patentów
Gdy pakujesz dziecko na wakacje, nie ma znaczenia, gdzie jedziecie: zawsze przydadzą się rzeczy cieplejsze i chłodniejsze (i zawsze w ostatniej chwili przypomnisz sobie o bardzo potrzebnej rzeczy, której brakuje w walizce). Potrzebne są też kosmetyki i obuwie. Na szczęście są sposoby, by spakować dziecko na wyjazd szybko i sprawnie.

Pakowanie dziecka na wakacje wygląda podobnie, gdy jedziecie nad morze, w góry czy na działkę do dziadków. Wszędzie pogoda może być zmienna, przydadzą się wiec zestawy lekkich i ciepłych ubrań, buty na deszcz i do wody, kosmetyki do kąpieli i na słońce. Jak to wszystko ogarnąć i niczego nie zapomnieć? Zanim zaczniesz pakować dziecko na wakacyjny wyjazd, koniecznie stwórz listę potrzebnych rzeczy. Weź pod uwagę miejsce i długość pobytu (oraz to, czy maluch będzie spędzał czas z tobą, czy może jedzie na pierwsze samodzielne wakacje). Z gotową listą możesz wziąć się do pakowania dziecięcej walizki. Ubrania dla dziecka na wakacje Dzieci najczęściej spędzają wakacje na plaży, w lesie albo na przydziałkowej łące, warto więc skompletować zestaw takich ubranek, których nie będzie żal, gdy się pobrudzą, przedziurawią albo... zgubią. Wybieraj ubrania z przewiewnej bawełny oraz takie, które łatwo zakładać (bez zapięć, guzików na plecach czy zbyt obcisłych). Ile rzeczy zabrać? Bielizny i skarpetek powinno starczyć na każdy dzień, przyda się też sporo koszulek z krótkim rękawem. Pozostałe ubrania w razie potrzeby będzie można uprać.  Starsze dziecko zaangażuj do wakacyjnego pakowania: maluch może nie tylko zastanowić się nad liczbą potrzebnych ubrań, ale i samodzielnie wybrać i odhaczyć rzeczy z waszej listy. Wspólne pakowanie pewnie wydłuży czas spędzony nad walizką (i nadszarpnie twoją cierpliwość), ale nauka, jaką dziecko z tego wyniesie, będzie bezcenna! Jeśli wysyłasz starszaka na kolonie, do torby podróżnej schowajcie też listę rzeczy, z której korzystacie − przyda się podczas powrotnego pakowania! Lista ubrań na wakacje dla dziecka (na ok. 14 dni): 1 kurtka (z kapturem, przeciwdeszczowa) 2 bluzy 3 bluzki z długim rękawem 8 koszulek z krótkim rękawem (mogą też być sukienki z krótkim rękawem dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz