Reklama

Troska o bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy powinna być dla rodzica bezwzględnym priorytetem. Prezentujemy zasady przewożenia dzieci w samochodach, które pomogą uchronić malucha przed tragicznymi skutkami kolizji lub niebezpiecznych manewrów w trakcie jazdy.

Reklama

Jak przewozić dziecko w samochodzie: przepisy 2021

To, do kiedy dziecko powinno być wożone w foteliku, jeszcze niedawno regulował wiek dziecka. Rodzice byli wtedy zobligowani, by maluch jeździł w foteliku do ukończenia 12. roku życia. Teraz obowiązek wożenia dzieci w fotelikach jest związany ze wzrostem dziecka.

Do kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku?

W foteliku musi być przewożone dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy maluch nie mieści się w fotelikach dostępnych na rynku. Wtedy można zaprzestać użytkowania fotelika, jeśli dziecko osiągnęło już 135 cm wzrostu.

Przewożenie dziecka w foteliku jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeżeli dziecko nie mieści się w fotelikach dostępnych na rynkach europejskich – warto poszukać w internecie fotelika produkowanego w USA. Amerykanie produkują foteliki, w których dzieci mogą być przewożone aż do osiągnięcia przez nie wagi 50 kilogramów.

Obowiązek wożenia dzieci w foteliku nie dotyczy karetki pogotowia, radiowozu i taksówki (niektóre korporacje taksówkowe oferują taką możliwość swoim klientom, warto pytać o nią podczas zamawiania usługi).

W którym miejscu w aucie należy przewozić dziecko?

Dziecko może być przewożone na tylnej kanapie lub przednim fotelu obok kierowcy. Za najbezpieczniejsze miejsce uważane jest środkowe siedzenie na tylnej kanapie.

Jeżeli na tylnym siedzeniu nie ma możliwości przewożenia dziecka w foteliku (kanapa zajęta jest przez dwójkę innych dzieci w fotelikach), dziecko może jechać przypięte jedynie pasami, pod warunkiem że skończyło już 3 lata.

Trzeci rok życia to również moment, kiedy dziecko może zacząć jeździć na podstawce – należy jednak pamiętać, że nie zapewnia ona dziecku bezpieczeństwa!

Jak zamontować fotelik w samochodzie?

Fotelik w samochodzie można zamontować na 3 sposoby:

  • przodem do kierunku jazdy,
  • tyłem do kierunku jazdy (najbezpieczniejsze rozwiązanie polecane przez ekspertów),
  • bokiem do kierunku jazdy (gondole samochodowe oraz foteliki dla wcześniaków z pozycją boczną).

Jeżeli rodzic narazi dziecko na niebezpieczeństwo podczas jazdy samochodem – może zostać ukarany mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi. Taka kara grozi nie tylko rodzicom, którzy przewożą dziecko bez fotelika, ale także w sytuacji, gdy jest on nieprawidłowo przymocowany.

Najważniejsze zasady przewożenia dzieci w samochodach

Przedstawiamy podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy rodzic przewożący dziecko w samochodzie:

  1. Dobierz odpowiedni fotelika dla dziecka
  2. Przed zakupem przymierz go we własnym aucie,
  3. Przed podróżą sprawdź mocowanie fotelika i dopasuj pasy bezpieczeństwa,
  4. Pasy muszą szczelnie trzymać dziecko (zimą warto też pamiętać, by ściągnąć dziecku kurtkę i przykryć je kocykiem),
  5. Blokuj drzwi w aucie od strony dziecka,
  6. Woź dziecko na środku tylnej kanapy, to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie),
  7. Przewoź dziecko tyłem do kierunku jazdy (zabezpiecza to przed ryzykiem urazów kręgosłupa, szyi i głowy),
  8. Jeśli sadzasz dziecko w foteliku z przodu, wyłącz poduszkę powietrzną, ,
  9. Nie kładź luzem w samochodzie niezabezpieczonych przedmiotów (np. tabletu, butelki), podczas hamowania działają one jak pocisk,
  10. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w aucie (nawet na chwilę),
  11. Nie wyjmuj dziecka z samochodu od strony jezdni,
  12. Jedź bezpiecznie (nie spiesz się).

Jeśli wybierasz się w trasę z dzieckiem, wcześniej się przygotuj – zadbaj o odpowiednie zabawki do samochodu i przekąski na czas jazdy. Podczas długiej podróży rób przystanki (odrobina ruchu i świeżego powietrze przyda się też kierowcy).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama