Reklama

Runmaggedon Kids przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4-11 lat. Organizowany jest w różnych miejscach w Polsce. Trasa o długości około 1000 metrów poprowadzona jest w terenie, tak jak w przypadku biegów Runmaggedon dla dorosłych. W czasie biegu dzieci mają do pokonania zwykle 10 przeszkód. Oczywiście wygrywa to dziecko, które jako pierwsze dotrze do mety, ale satysfakcję i medale otrzymują wszyscy mali zawodnicy docierający do mety.

Reklama

Runmaggedon Kids:

Kategorie wiekowe Runmaggedon Kids

Startujące w zawodach dzieci najczęściej są dzielone na następujące kategorie wiekowe:

  • 4-5 lat,
  • 6-8 lat,
  • 9-11 lat.

Aby znaleźć się w konkretnej kategorii, dziecko musi mieć ukończone tyle lat, ile jest wskazane w dolnej granicy wiekowej kategorii. Zatem dziecko w wieku 8 lat i 11 miesięcy nadal będzie w kategorii 6-8 lat, a nie w wyższej.

Zapisy na Runmaggedon Kids

Do startu w zawodach dziecko zapisuje rodzic lub opiekun prawny. Musi on mieć założone konto na stronie runmaggedon.pl. Zapisy są także możliwe na miejscu, w dniu zawodów, o ile jeszcze będą wolne miejsca startowe.

Udział w zawodach jest płatny – opłaty można dokonać wcześniej przelewem lub przy zapisie na miejscu. Warto jednak zapisywać się i płacić wcześniej, gdyż wtedy ceny są niższe niż bezpośrednio przed zawodami. Udział jednego dziecka w Runmaggedon Kids to koszt ok. 60 zł, jeśli start zostanie wykupiony bezpośrednio przed zawodami.

W cenie, oprócz udziału w zawodach, jest tzw. pakiet startowy. Znajdują się w nim różne gadżety oraz bandana Runmaggedon Kids. Na mecie dziecko otrzyma medal, napój chłodzący lub rozgrzewający (malinowa herbatka lub kakao), jeśli w dniu biegu jest chłodno.

Jak wygląda start w zawodach Runmaggedon Kids

Dzieciaki są podzielone na grupy wiekowe i startowe. Dlatego trzeba z wyprzedzeniem sprawdzić, na którą godzinę planowany jest start grupy, w której znajduje się dziecko.

Na miejsce zawodów warto dotrzeć nie później niż na godzinę przed startem i w Biurze Zawodów odebrać pakiet startowy oraz wypełnić oświadczenie. Do odbioru pakietu upoważniony jest opiekun prawny dziecka, który wylegitymuje się dokumentem tożsamości. Dziecko z pakietem otrzyma specjalną opaskę, która upoważni je do udziału w biegu.

Na 15 minut przed startem dziecko musi znaleźć się w strefie startu. Tam wolontariusze będą wypisywać na buziach dzieci numery. Przed startem odbywa się obowiązkowa rozgrzewka w formie prostych ćwiczeń. Następnie dzieciaki ustawiają się za linią startu i na sygnał wyruszają na trasę. Można ją pokonać biegiem, marszobiegiem lub marszem.

Na trasie znajdują się przeszkody o różnym stopniu trudności, z którymi większość dzieci, z mniejszym lub większym wysiłkiem, radzi sobie samodzielnie. Dzieci, które mają problemy z pokonaniem przeszkód, mogą uzyskać pomoc od innych zawodników, a w trudniejszych sytuacjach pomogą dziecku wolontariusze. Rodzice nie mogą znajdować się na trasie biegu dzieci, nie mogą im pomagać w pokonywaniu przeszkód. Dlatego dobrym pomysłem jest, aby dziecko startowało w towarzystwie kolegów i koleżanek, którzy w razie potrzeby mu pomogą.

Po każdej grupie na trasę wyrusza wolontariusz, który sprawdza, czy wszystkie dzieci już pokonały trasę i w razie potrzeby pomaga małym maruderom.

Przeszkody na trasie Runmaggedon Kids

Najczęściej jest ich 10, a w czasie każdego biegu może to być nieco inny zestaw. Często dzieciaki muszą pokonywać odcinki pełne błota (bo dzieci kochają się brudzić!), niewysokie przeszkody, minitrasy linowe, przeszkody z opon, miniścianki wspinaczkowe, odcinki, na których trzeba się czołgać. To sprawia, że zawody są bardzo urozmaicone i dostarczają najmłodszym mnóstwa wrażeń. Każde dziecko po dotarciu do mety i otrzymaniu medalu jest z siebie bardzo dumne – czas pokonania trasy odgrywa tu naprawdę dużą mniejszą rolę niż zabawa.

Przygotowanie do startu w Runmaggedon Kids

Aby ukończyć bieg, nie trzeba się specjalnie szykować. Oczywiście szybciej pokona trasę i przeszkody sprawne fizycznie dziecko niż to, które unika na co dzień aktywności fizycznej.

Dla przeciętnie sprawnego dziecka pokonanie biegiem dystansu 1000 metrów z przerwami na pokonywanie przeszkód nie będzie wielkim problemem, choć do mety dotrze zasapane i zgrzane. Jeśli jednak maluch ma zacięcie sportowe i chce rywalizować z innymi dziećmi, może do startu w Runamaggedon Kids wcześniej się przygotować.

Przydadzą się treningi biegowe oraz sprawności ogólnej, które kształtują koordynację ruchową, siłę całego ciała i szybkość. Aby przygotować dziecko do startu, można poprosić o pomoc nauczyciela WF-u lub trenera, o ile dziecko trenuje np. karate czy inny sport. Rodzice z dzieckiem mogą też we własnym zakresie poprawiać swoją sprawność poprzez zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Runmaggedon – ryzyko kontra korzyści dla dziecka

Te drugie zdecydowanie przeważają. Trasa Runmaggedon Kids jest zawsze dobrze przygotowana, podobnie przeszkody i wolontariusze. To sprawia, że udział w zawodach nie niesie ze sobą większego ryzyka dla zdrowia dziecka. Oczywiście mogą przydarzyć się otarcia, czy stłuczenia, a nawet poważniejsze kontuzje, ale dochodzi do nich naprawdę rzadko.

Tymczasem start i ukończenie biegu jest dla dziecka wielkim przeżyciem i źródłem olbrzymiej satysfakcji. Tego typu aktywna zabawa może zachęcić dotąd mało ruszającego się chłopca czy dziewczynkę do tego, aby zacząć uprawiać jakiś sport odpowiedni dla dzieci. Obecnie wybór jest naprawdę duży, a każda godzina spędzona przez dziecko na aktywności ruchowej jest bezcenna.

Więcej o dzieciach i sporcie:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama