mecz piłki nożnej
fotolia.com
Gry i zabawy

Czego dzieci się uczą, gdy uprawiają sport? Sprawdź!

Chętnie zapisujemy przedszkolaki na basen, tenis, piłkę nożną i taniec. Chcemy, żeby zapoznały się z daną dyscypliną sportu i posiadły inne cenne umiejętności. Zobacz, jakie!

Mało kogo dziwi dzisiaj widok 4-latka w stroju do judo albo innego malucha w uprzęży do wspinaczki. Tak żyjemy i włączamy dzieci we własne pasje albo przynajmniej staramy się, żeby nasze dzieci miały więcej możliwości niż my w ich wieku. Bo sport to nie tylko ćwiczenie mięśni. To cała kultura bycia zdrowym i aktywnym. A także bezcenna szkoła charakteru, która zaprocentuje w dalszym życiu. 

Sport uczy dzieci zdrowej rywalizacji

Bycie dobrym w sporcie jest jednym z najważniejszych elementów działania drużyny sportowej. Ta umiejętność jest ważna także poza kortem czy boiskiem. Konkurencja w szkołach i pracy jest bardzo realna. Niektóre dzieci mają gen wygrywania z wdziękiem i pokorą, ale sport to nie tylko sukcesy. W drużynie mogą na ulgowych zasadach przećwiczyć zarówno zwycięstwa, jak i porażki. 

Sport uczy dzieci współpracy

Choć niektóre dyscypliny uprawia się indywidualnie, sporty zespołowe pomogą dziecku nauczyć się odpowiedzialności za innych. Poprzez sporty zespołowe dzieciaki zdają sobie sprawę, że są częścią jakiejś grupy i że wysiłki każdego poszczególnego jej członka się sumują. Ich prywatne lepsze lub gorsze momenty mogą zaowocować zwycięstwem lub porażką całej drużyny. 

Sport uczy dzieci przestrzegania zasad

Każda gra odbywa się według swojego własnego zestawu reguł, a każde dziecko w niej uczestniczące musi znać, zrozumieć i przestrzegać tych zasad. Inaczej nie ma szans na sukces. Nauka reguł piłki nożnej czy koszykówki to coś więcej niż zapamiętanie, który to spalony. To także nauka cierpliwości i uczciwości. 

Sport uczy dzieci komunikacji

Kiedy na boisku szukasz kogoś, do kogo możesz podać piłkę, musisz polegać na swojej drużynie i się z nią porozumiewać. Komunikacja zarówno werbalna, jak i niewerbalna, to ogromna część życia, nie tylko sportu. Dzieciaki grając na boisku, mogą nauczyć się wyrażać siebie, słuchać innych i korzystać z języka ciała w sposób skuteczny i odpowiedni.

Sport uczy dzieci przyjmowania uwag i krytyki

Trener sportowy na pewno będzie miał jakieś uwagi, poprosi któregoś z zawodników, żeby zrobił coś na rzecz całego zespołu albo wyznaczy do gry zawodnika, który dotąd siedział na ławce rezerwowych. Dziecko w ten sposób uczy się przyjmować polecenia, z którymi może się zgadzać bądź nie zgadzać. Ale prędzej czy później będzie musiało zmierzyć się z czyjąś krytyką własnego zachowania. Trener sportowy wygłosi krytykę konstruktywną, której celem jest poprawa gry.

Sport uczy dzieci cierpliwości w drodze do bycia mistrzem

Ćwiczenie czyni mistrza - dorośli to wiedzą, a dzieci muszą tę wiedzę dopiero przyswoić. Nie można być dobrym w sporcie, jeżeli się nie ćwiczy. Wrodzony talent może pomóc w byciu naprawdę świetnym zawodnikiem, ale nie zastąpi regularnego ćwiczenia.

Sport uczy dzieci osiągać cele

W każdym sporcie jest jakiś cel - żeby być najszybszym na całym basenie, żeby skoczyć dalej niż kolega itd. Dzieci, trenując, uczą się jak pracować, żeby osiągać swoje cele. To cenna umiejętność dla przyszłego ucznia i pracownika. 

Sport to ćwiczenia dla ciała i ducha

Sport to świetny sposób dla dzieci, aby zużyć swoją energię na zewnątrz, uwolnić trochę endorfin i utrzymać dobrą kondycję. Te pierwsze zajęcia sportowe to wczesna nauka o tym, jak należy traktować swoje ciało i jak dobrze można się poczuć, będąc aktywnym. W przyszłości może zainspirować młodego człowieka do prowadzenia aktywnego trybu życia. 

Sport uczy dziecko zarządzania czasem

Uprawianie jakiegoś sportu oznacza chodzenie na trening co najmniej raz w tygodniu, a bywa, że są to 2,3, a nawet 4 popołudnia. Rodzice muszą to wkomponować w rodzinny grafik, a dziecko musi się nauczyć, jak łączyć swoją pasję z pierwszymi obowiązkami, np. odrabianiem pracy domowej. 

Sport uczy, że wygrywanie to nie wszystko

Są dzieci, którym sprawia przyjemność samo granie i nie przeszkadza im, że w zawodach zawsze są na 4. miejscu. Ale te dzieci są w mniejszości. Większość chce wygrać zawody albo mecz. Sport uczy ich, że wygrywanie to nie wszystko i jest to dobra lekcja. To nic, że wiele razy wrócą do domu przybite. Dzięki temu dowiedzą się, jak dużo znaczy ćwiczenie, danie z siebie wszystkiego i osiągnięcie tego, co tylko możliwe. 

Czytaj też:

Czy zapisać dziecko na piłkę nożną? – zobacz film

Always
Always
Aktualności
Graj i wygraj #JakDziewczyna!
Wraz ze startem IV edycji kampanii Always #JakDziewczyna ruszył ogólnopolski konkurs skierowany do dziewczęcych szkolnych drużyn sportowych, w którym do wygrania jest 4000 zł w każdym województwie. Konkurs realizowany jest we współpracy z siecią TESCO.

Graj #JakDziewczyna i spełniaj swoje marzenia! Always i TESCO wspierając dziewczęce drużyny sportowe zapraszają do udziału w wyjątkowym ogólnopolskim konkursie . W każdym województwie zostanie wyłoniona jedna zwycięska drużyna, która otrzyma 4000 zł na rozwój działalności zespołu. Co zrobić, aby wziąć udział w akcji? To bardzo proste! Pierwszym krokiem jest rejestracja szkolnej drużyny na stronie alwaysjakdziewczyna.pl . Następnie należy zrobić zdjęcie lub film o swojej drużynie i zamieścić na stronie akcji. Zespół, który otrzyma najwięcej punktów, otrzyma nagrodę. Punkty można zbierać na dwa sposoby: Głosowanie z paragonem – wystarczy kupić dwa dowolne produkty i zachować paragon – jeden Always i drugi spośród czterech marek: Gilette Venus, Pantene, Oral-B, Blen-a-Med. Następnie na stronie  alwaysjakdziewczyna.pl należy znaleźć szkolę, wybrać opcję „głosuj z paragonem”, wprowadzić numer paragonu i zamieścić jego skan, następnie nacisnąć „głosuj”. Z głosowania tym sposobem wybrana szkoła uzyskuje 50 punktów. Głosowanie bez paragonu – na stronie konkursowej alwaysjakdziewczyna.pl należy wybrać szkołę, a następnie opcję „głosuj bez paragonu”. Z głosowania tym sposobem wybrana szkoła uzyskuje 1 punkt. Konkurs trwa od 9 stycznia do 14 marca 2018 roku. Więcej informacji na temat konkursu na stronie: www.alwaysjakdziewczyna.pl . Ponad połowa dziewczyn w okresie dojrzewania przestaje uprawiać sport Z badań nad Dojrzewaniem i Pewnością Siebie wynika, że ponad połowa dziewczyn w okresie dojrzewania (51%) przestaje uprawiać sport*. Aż 2/3 dziewcząt czuje, że nie przynależy do świata sportu*. Jak często zdarza się nam słyszeć opinie, że dziewczęta „nie powinny uprawiać tego sportu” lub oglądać mecze reprezentacji kobiet rozgrywane w prawie pustych obiektach?...

mały chłopczyk po meczu Polska-Kolumbia
screen/Twitter/@meiklejohn21
Aktualności
Ten mały chłopiec zalał się łzami po meczu Polska-Kolumbia. Co takiego zrobili kolumbijscy kibice?
Niemal każdy kibic polskiej drużyny zalał się łzami po ostatnim meczu polskiej reprezentacji. Mały Aleks, zagorzały fan polskiej drużyny, przeżył to jeszcze mocniej. To jak się zachowują kibicujący dorośli ma jednak olbrzymie znaczenie!

Czasami dorośli, którzy poddają się skrajnym emocjom w czasie kibicowania, zapominają, że one udzielają się też najmłodszym. I to ze wzmożoną siłą. Tylko, że dzieci nie do końca potrafią nad tym później zapanować. Zresztą niektórym dorosłym też to słabo wychodzi. Czarna rozpacz małego kibica na trybunach Do sieci trafiło nagranie ze stadionu w Kazaniu , na którym po przegranej Polaków w meczu Polska-Kolumbia mały kibic wpadł w totalną rozpacz. Mały chłopiec płacze i roztrzęsiony wtula się w ramiona taty. Nie może przestać. Jak zareagowali kibice przeciwnej drużyny, którzy stali obok? Kolumbijscy kibice widząc jak dziecko rozpacza po porażce ukochanej drużyny zaczęli skandować "Polska, Polska!" i głaskali je po głowie. Tak chcieli poprawić chłopcu humor. Czy im się to udało? "Nasze dziecko po wyeliminowaniu Polski z mundialu, zalało się łzami. Kolumbijscy fani zachowali się wobec niego absolutnie fantastycznie. To najlepsza grupa kibiców, z jaką kiedykolwiek miałem styczność. Niesamowite wsparcie" – podpisał filmik na Twitterze tata małego fana. Wyjątkowe zachowanie kolumbijskich kibiców Zobaczcie tę niesamowitą reakcję. Czy polskich kibiców też byłoby stać na taki gest? Wee man was in tears after Poland getting eliminated from the World Cup. The Colombian fans were absolutely fantastic with him after the game - easily the best group of supporters I’ve ever sat with. Amazing support 👏🏼🇨🇴🇵🇱 #monpolska #fifaworldcup #colombia pic.twitter.com/r1s6JYYWLJ — Iain Meiklejohn (@meiklejohn21) 24 czerwca 2018 Na szczęście mały kibic następnego ranka w pokoju hotelowym czuł się już znacznie lepiej. Tata małego fana polskiej reprezentacji opublikował na Twitterze zdjęcie uśmiechniętego już chłopca w kapeluszu w kolumbijskich barwach. Czy to znaczy, że nie należy zabierać dzieci na mecze, ani...

Nauka jazdy gry w hokej
AdobeStock
Gry i zabawy
Szkółki hokejowe czekają na małych sportowców
Jeśli twoje dziecko lubi jeździć na łyżwach, a do tego szuka adrenaliny, to będzie dla niego idealny sport!

Hokej na lodzie to bardzo popularny sport nie tylko w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, Europa nie pozostaje w tyle. Najlepsze drużyny możemy aktualnie podziwiać na Igrzyskach Olimpijskich. Czy wiedziałaś, że Polska reprezentacja ma na swoim koncie sukcesy także w tej dziedzinie? Niestety ostatni raz w turnieju brała udział w 1992 w Albertville. Mimo to widać wzrost popularności tego sportu w Polsce. Jeśli twoje dziecko lubi jeździć na łyżwach, może także zainteresuje je gra w hokeja. Jak wygląda nauka gry w hokeja? Każdy zawodnik, wyjeżdżający na lód musi być odpowiednio przygotowany. Potrzebne są: łyżwy - od 160 zł, kij - od 180 zł, kask - od 140 zł, rękawice - od 130 zł, komplet ochraniaczy - od 500 zł. Trening trwa ok. 90 minut i rozpoczyna się od rozgrzewki całego ciała, następnie są zabaw ożywające w grupach np. berek, a także zabawy zręcznościowe często przy użyciu piłki. Ćwiczona jest także technika jazdy na łyżwach . Sama gra z podziałem na drużyny początkowo zajmuje zaledwie kilka-kilkanaście minut. Na niektórych lodowiska podstawy gry w hokej są prowadzone darmo w okresie zimowym, możesz także zapisać dziecko na regularne zajęcia do klubu. W szkółkach hokejowych często istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu nawet na cały sezon. Sport również dla dziewczynek Hokej to sport ogólnorozwojowy, zwiększa refleks, szybkość, zwrotność. Wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko dla chłopców. W grupach dzieci i młodzieży 20-30 proc. to dziewczynki , które trenują razem z chłopcami. Szkółki prowadzone są dla dzieci od 4 roku życia. Zobacz także: Czy sport jest bezpieczny dla dziecka? Zbyt dużo zajęć dodatkowych dla przedszkolaków odbija się na ich zdrowiu Nauka jazdy na snowboardzie: czy to dobry pomysł dla dziecka?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj