Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziewczynka, fikołki
Fotolia
Czas wolny

Lato? Lekcje dla geniuszy

Ta pora roku kojarzy się z czasem wolnym od nauki. Ale umysł małego dziecka nie ma wakacji, intensywnie pracuje przez cały rok. Jadąc na urlop, też możesz rozwijać zdolności malucha, a przy okazji dobrze się bawić.

Gdy już zapakujecie walizki, włożycie je do bagażnika i zamkniecie drzwi domu na klucz, okazuje się, że teraz bez najmniejszych przeszkód możecie być ze sobą przez 24 godziny na dobę. Ten czas można wykorzystać na relaks, słodkie lenistwo, rozwijanie swoich pasji i zdolności własnego dziecka. Wakacje temu sprzyjają.

Podróże kształcą, czyli dziecko na wakacjach

Nie bój się, że dziecko nie skorzysta z wakacyjnego wyjazdu, tylko się umęczy albo rozchoruje. Nawet najmłodszy berbeć dowie się, że poza okolicą, w której zwykle spędza czas, jest jeszcze inny świat: z dużą wodą (jeziora, morze), z górami, z ciekawą architekturą (wieże, zamki, mosty), zwierzętami (wielbłądy, ale i krowy), a ludzie mogą mówić tam w nieznanym języku. Oczywiście turystyczne atrakcje lepiej maluchom dawkować. Ambitny maraton po kilku muzeach to mrzonka, ale zwiedzenie jednej ekspozycji, np. w muzeum historii naturalnej, może być ciekawym przerywnikiem.

Śpiewanie działa na myślenie

Nie masz pomysłu, czym zająć dziecko podczas długiej podróży? Zacznij śpiewać. To prosty i skuteczny sposób wpływania na rozwój dziecka. Melodię piosenki przetwarza prawa półkula mózgu (u osób praworęcznych), a tekst (lewa). Gdy dziecko śpiewa lub słucha śpiewu, współpracują ze sobą obie półkule, a to pobudza tworzenie się między nimi nowych połączeń. Im jest ich więcej, tym efektywniej pracuje mózg.

Wstęp do matury

Podobno brak talentu do matematyki ma korzenie w dzieciństwie. To wtedy kształtuje się wiedza o podstawowych pojęciach: liczbach, proporcjach, dodawaniu, mnożeniu, bryłach czy figurach. Przy braku dobrych podstaw trudno potem zrozumieć funkcje trygonometryczne czy logarytmy. Nie czekaj, aż dziecko pójdzie do przedszkola lub szkoły, bawcie się w matematykę także na wakacjach: liczcie mijane na spacerze drzewa, przelewajcie wodę z mniejszego wiaderka do większego (maluch pozna pojęcia „więcej”, „mniej”, „pełny”, „pół”, „ćwierć”), sprawdzajcie czas na ratuszowych zegarach.

Lekcja wyobraźni

Osoby z dużą wyobraźnią szybko rozwiązują problemy, tworzą nowe rozwiązania i idee. Warto dołożyć starań, by dziecko mogło ćwiczyć wyobraźnię. Choćby bawiąc się na plaży. Stawianie babek to tylko działanie odtwórcze, ale można zbierać kamyczki i doszukiwać się czegoś w ich kształtach lub podczas wylegiwania się na kocu, snuć historie o pochodzeniu znalezionej muszelki.


ZOBACZ TEŻ: 11 pomysłów na rodzinne wakacje


Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Śpiewanie przyspiesza rozwój mowy
Fotolia
Rozwój
Prosty sposób, aby nauczyć dziecko mówić
Nie możesz się doczekać pierwszych słów dziecka, postaraj się z nim jak najczęściej rozmawiać, a kiedy skończą ci się tematy, możesz mu śpiewać.

Śpiew, wbrew pozorom, to nie jest tylko taka dziwna rozrywka, którą uskuteczniają w domowych pieleszach niespełnieni artyści. Śpiewanie umili zasypianie, z powodzeniem zastąpi bajkę na dobranoc , zajmie malucha, który nudzi się na długim spacerze. Ale na tym nie kończą się korzyści. Przypomnij sobie kilka piosenek. Jeśli nie przychodzi ci do głowy żaden utwór z dziecięcego repertuaru , możesz nucić nawet piosenkę z filmu „Czterej pancerni". Śpiewanie wpływa na rozwój mowy Dzieci, którym się dużo śpiewa, więcej gaworzą , łatwiej też przychodzi im nauka mówienia. Jak to możliwe? Śpiew spowalnia dźwięki mowy, sprawia, że samogłoski brzmią dłużej niż podczas mówienia. Gdy śpiewasz piosenkę, dziecko ma szansę dobrze się w nie wsłuchać. Jego układ nerwowy opracowuje usłyszane dźwięki dwa razy wolniej niż w przypadku dorosłych. Gdy śpiewasz „Wlazł kotek na płotek",  dziecko uczy się, jak brzmią samogłoski a, o, e. Przyjdzie czas, że zacznie je samo odtwarzać. Stąd już tylko krok do doskonałej wymowy. Poszerza słownictwo Piosenki poszerzają zasób słów . Zwykle pewnie rozmawiasz z dzieckiem o kaszce z malinami, przygodach świnki Peppy, dinozaurach, wyjściu na plac zabaw lub spacerek – to dobrze. Bo każda rozmowa to okazja, aby poznawało znaczenie nowych słów. Ale o drzemocie, co razem z senkiem chodzi koło płota maluch może dowiedzieć się właściwie tylko z piosenki, podobnie jest z popielnikiem, z którego iskiereczka mruga, doboszem zuchem, królewną z marcepana, itp. Dzięki piosenkom nawet całkiem małe dziecko ma szansę stać się bardzo elokwentne. Udoskonala umysł Melodia piosenek jest przetwarzana w prawej półkuli, a tekst w lewej (u osób praworęcznych). Słuchanie śpiewu, ale także i samo śpiewanie, wymaga współpracy obu półkul, więc stymuluje tworzenie się między nimi połączeń. Dzięki zaangażowaniu...

dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
Wychowanie
Dlaczego warto z dzieckiem iść na plac zabaw?
Kawałek podwórka z huśtawkami i zjeżdżalnią to dużo więcej niż miejsce, gdzie można się wyszaleć. Warto bywać tam jak najczęściej. Dlaczego? Jest wiele powodów!

Jeśli zastanawiasz się, czy iść z malcem na spacer po osiedlowych alejkach, czy też lepiej pójść z nim na plac zabaw – wybierz drugą opcję. Nie jesteś do końca przekonana? To przeczytaj poniższe argumenty. Plac zabaw ćwiczy ciało dziecka Wspinając się na drabinki, kopiąc piłkę, jeżdżąc na rowerku czy biegając, smyk zwiększa objętość i siłę wszystkich mięśni , ćwiczy koordynację, szybkość, zwinność itd. Ćwiczy mózg dziecka Dziecko szalejąc na placu zabaw, ćwiczy zmysł równowagi , doskonali orientację w przestrzeni, spostrzegawczość, koncentrację, szybkość reagowania i podejmowania decyzji. Przygotowuje się także do... ładnego pisania . Tak, tak, bo aby dziecko mogło w przyszłości dobrze trzymać pióro i mieścić się w linijkach zeszytu, musi panować nie tylko nad dłońmi, ale też nad całym ciałem. A tego uczy się m.in. na placu zabaw. Plac zabaw uczy dziecko dobrych manier Maluch dowiaduje się, że: nie wolno wyrywać zabawek , huśtawka jest dla wszystkich, trzeba czekać na swoją kolej. Uczy się także trudnej sztuki dzielenia się z innymi. Jednocześnie dowiaduje się, że można oberwać od kolegi za nic, że czasem trzeba się postawić, innym razem ustąpić. Styka się z różnymi dziećmi: wychuchanymi jedynakami i maluchami z biedniejszych rodzin. Po prostu powoli poznaje życie . Uczy dziecko jak być bezpiecznym Smyk uczy się, że nie wolno wbiegać na jezdnię ani ścieżkę rowerową, oddalać się od mamy, podchodzić do huśtawki, z której ktoś korzysta, zjeżdżać ze zjeżdżalni głową w dół, brać do rąk i ust tego, co się znajdzie, zjadać roślin czy zaczepiać obcych psów... Nauka trwa długo, lepiej więc nie spuszczać smyka z oka. Plac zabaw pozwala poznać świat Smyk dotyka gładkiej zjeżdżalni, szorstkiego drewna, słucha śmiechów, warkotu samolotu i maluchów drących się wniebogłosy. Wącha piasek,...

dziecko, dziewczynka, rysowanie, kredki
Wychowanie
Jaki talent ma twoje dziecko? Sprawdź!
To naturalne, że myślisz czasem o tym, kim zostanie twoje dziecko. Chcesz dla niego jak najlepiej, więc uważnie je obserwuj. Po co? Żeby nie przegapić budzącego się talentu.

Jest taki pogląd, że większość dzieci rodzi się geniuszami, a rodzice przez pierwszych pięć lat życia tego geniuszu je pozbawiają. To prawda, że w tym czasie u dziecka rozwija się aż 50 proc. zdolności, które mogą ujawniać się w różnych sytuacjach. Twoja rola to jak najszybciej dostrzec talenty dziecka i dać mu szansę na ich rozwój: zapisać na dodatkowe zajęcia, lekcje gry na instrumencie, kursy językowe itp. Zwłaszcza jeśli chodzi o zdolności artystyczne, im wcześniej zacznie się je doskonalić, tym lepiej. Ale pod jednym warunkiem: dziecko będzie rozwijało je dla własnej, nie twojej przyjemności. A najlepiej na tym etapie rozwoju osiąga się to przez zabawę. Zobacz też: 5 pytań o inteligencję dziecka Jak rozpoznać talent dziecka? Przyszłość twojego dziecka zależy od splotu okoliczności, mody, wpływu znajomych, ale też od ciebie – jeśli szybko i trafnie rozpoznasz jego zdolności. • Talent matematyczny.  Zdolności matematyczne łatwo przegapić, bo dzieci, które je mają, w oczach ludzi uchodzą za mądre. Ma na to wpływ ich sposób rozumowania. Matematyczny umysł widzi przyczynę i skutek, potrafi też uogólniać. Jasno formułuje myśli i robi wszystko perfekcyjnie. Maluch lubi zadania, jest uparty w ich rozwiązywaniu (szuka nowych sposobów). Wcześnie interesuje się cyframi, wszystko liczy, rozumie pojęcia „mniejszy”, „większy”, dodaje, zna się na zegarze. Zwróć uwagę, którą rączką będzie posługiwać się dziecko. Zwykle jest to wyraźne w 5–6. roku życia. Większość geniuszy matematycznych była leworęczna. Zobacz też: 7 zabaw matematycznych dla dziecka • Talent j ęzykowy.  Maluch wcześnie nauczył się mówić pełnymi zdaniami, ma bogate słownictwo i doskonale rozumie, co się do niego mówi. Interesują go litery, szybko podejmuje próby czytania. Lubi słuchać bajek i opowiadać je. Jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz