Reklama

Wielu młodych rodziców marzy o wakacyjnym wyjeździe z niemowlakiem. Zmieniony styl życia, dopasowany do noworodka sprawia, że rodzice chcą odpocząć od kilkumiesięcznej rutyny i zbiera się w nich silna potrzeba, by się od niej oderwać i odpocząć. Sama zmiana otoczenia pozwoli złapać oddech i równowagę – szczególnie młodej mamy.
Mamy na forach internetowych podpytują, od kiedy można zabrać niemowlaka w podróż. Pediatrzy radzą, że warto odczekać mniej więcej 3-4 miesiące od narodzin dziecka, by móc udać się z nim na urlop. Wcześniej podróż nie jest zalecana, ponieważ maluszek musi przejść podstawowe szczepienia i wykształcić odpowiednią odporność. Przed wyjazdem dla pewności lepiej poradzić się lekarza pediatry, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do podróży. Gdy ten da zielone światło możemy rozpocząć przygotowania.
Jeśli nie masz pewności, jak twój maluch zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, jak zniesie podróż, na pierwszy wyjazd możesz udać się na krótszy weekendowy wyjazd około 80 km od domu. Wszystko jedno, czy chcesz wyjechać na dłużej w góry, nad morze, czy na Mazury do wyjazdu musisz się odpowiednio przygotować.

Reklama

Czytaj także: Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Jak się przygotować do wyjazdu z maluszkiem?

  • Podróż – koniecznie zaplanuj wcześniej wyjazd. Dzięki nawigacji możesz spokojnie zaplanować podróż tak, by nie była dla malucha zbyt męcząca. Podróżując samochodem – jeśli udajesz się w dalszą podróż – rób przerwy co 2 godziny. Zaplanuj postoje na odpoczynek i karmienie, żeby uniknąć stresu z płaczącym w aucie niemowlakiem. Zwracaj uwagę, by słońce nie świeciło maluchowi przez szybę podczas podróży. Kup wcześniej osłonkę na szybę.
  • Samochód – koniecznie sprawdźmy czy fotelik jest porządnie zamontowany. Ostre hamowanie na autostradzie, nie może być przyczyną swobodnego poruszania się fotelika. Pas musi być dobrze zapięty i zaciśnięty. Na tylnym siedzeniu warto położyć kocyk, aby w podróży nie pobrudzić tapicerki podczas jedzenia, czy przewijania. W czasie podróży, zwłaszcza w upalne dni, musimy zwrócić uwagę, by nie skierować nawiewu chłodnego powietrza na niemowlę – bardzo łatwo o przeziębienie. Nie wolno też z tego powodu przesadzać z klimatyzacją. Maluch może przez to nabawić się bólu gardła.
  • Bagaż – oprócz spakowania dużej torby podróżnej, koniecznie weźmy do samochodu bagaż podręczny z zapakowanymi mokrymi chusteczkami, pieluchami, smoczkami (drugi zapasowy- przypnij w podręcznej torebce), przekąskami, wodą, lub ulubionym soczkiem, kompletem ubranek na zmianę. Możemy nie mieć czasu na szukanie potrzebnych rzeczy w bagażniku, dlatego warto mieć taki zestaw zawsze pod ręką a nie czekać na możliwość postoju. Pod ręka też miej ulubioną zabawkę dziecka lub pieluchę terową do buzi dziecka – jeśli używasz. Do bagażnika zapakuj wózek, nosidełko, lub chustę i jeśli zmieścisz warto byłoby zabrać łóżeczko turystyczne.
  • Nocleg – wybierając miejsce noclegowe sprawdźmy, czy jest przystosowane do osób podróżujących z małymi dziećmi. W wyposażeniu dobrze, jak znalazły by się: wanienka, krzesełko do karmienia. Wcześniej dowiedz się również, czy miejsce hotelowe jest bardziej przyjazne rodzinom, czy młodym parom, które przyjechały poimprezować pijąc drinki i bawić się przy głośnej muzyce. Wcześniej sprawdź również lokalizację hotelu, czy pensjonatu. Warto zwrócić uwagę, by nocleg był z dala od hałaśliwej ulicy, czy ruchliwego deptaku, na którym gwarno jest nawet całą noc.
  • Ostrożnie ze słońcem – pamiętajmy o ochronie wrażliwej skóry dziecka przed słońcem. Nie wystawiajmy go na promienie słoneczne - wybierajmy miejsca zacienione. Jeśli już znajdziemy się na krótko w miejscu nasłonecznionym dbajmy o to, by ciało niemowlaka chronił krem z filtrem. Nie przegrzewajmy także malucha - w upalne dni wystarczy, że ubierzemy go w body z krótkim rękawkiem oraz koniecznie w cienką czapeczkę osłaniającą głowę i kark).
  • Środki ostrożności – zawsze w czasie wyjazdu mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności, na które nie mamy wpływu; np. choroba dziecka. Dlatego warto przed wyjazdem zorientować się, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia, czy szpital. Miejmy też przy sobie książeczkę zdrowia dziecka a co ważniejsze PESEL dziecka. Do podręcznej apteczki zapakujmy też lek przeciwgorączkowy i krople na katar do noska.

Polecamy: Pierwszy wyjazd z dzieckiem.

Reklama

Pamiętajcie, by nie bać się wyjazdu. Jeśli mama będzie zestresowana, maluch będzie czuł jej emocje i również będzie odczuwał niepokój. Może być wówczas marudny i płaczliwy w podróży. Pamiętaj, że jedziesz tam odpocząć, odetchnąć, więc spokojnie… Miłej podróży.

Reklama
Reklama
Reklama