Czas wolny

Widzę, czyli… o wzroku słów kilka [WEBINAR 2.]

Za nami drugi z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Tym razem ekspertka opowiadała o zmyśle wzroku i o tym, jaką rolę odgrywa on w rozwoju dziecka.
Czy wiesz, że około 80% tego, co pamiętamy i rozumiemy, wcześniej zobaczyliśmy? To właśnie wzrok jest zmysłem wiodącym, dlatego porządkuje nasz świat i pozwala m.in. zorientować się w przestrzeni oraz dostrzec np. niebezpieczeństwo lub piękno świata. Dzięki niemu możemy nie tylko zobaczyć, ale również doświadczyć, zapamiętać, nauczyć się i zrozumieć.

Co rodzic powinien wiedzieć o wzroku dziecka?

Każdy opiekun powinien pamiętać, że maluch nie wie, że widzi źle. Dlatego też to dorośli od pierwszych chwil życia pociechy muszą zwracać uwagę na ewentualne nieprawidłowości powstające w obrębie narządu wzroku. Warto m.in. przyglądać się, czy niemowlę śledzi palec, czy podąża wzrokiem za przedmiotem, który mu pokazujemy oraz czy w ogóle dostrzega jego pojawienie się w polu widzenia. Reakcje na bodźce wzrokowe należy obserwować także u starszych np. przedszkolaków. W przypadku wątpliwości, czy maluszek reaguje właściwe, należy udać się do specjalisty, który oceni, czy ze wzrokiem jest wszystko w porządku.

Dlaczego należy stymulować wzrok?

Przede wszystkim dlatego, że jest on zmysłem wiodącym, który odgrywa istotną rolę w rozwoju malucha, zdolności uczenia się i ogólnym stanie zdrowia. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że aż dwie trzecie funkcji mózgu jest związanych z widzeniem. Potwierdzają to badania, które dowodzą, że około 75% tego, czego dzieci uczą się we wczesnych latach życia, jest przetwarzane przez ich wzrok. Dlatego też, aby wspomóc malucha w nauce, a także prawidłowym postrzeganiu rzeczywistości, konieczne jest rozwijanie tego zmysłu.
Wybierając zabawy rozwijające wzrok, warto skupić się na takich, które ćwiczą m.in. spostrzegawczość, kierunkowość i pamięć wzrokową. Ważne są także zabawy związane z integracją sensoryczną, gdyż wspiera i rozwija ona zdolności mózgu do sortowania, organizowania oraz przetwarzania wrażeń zmysłowych.

A jak to jest ekranami… Czy dziecko powinno z nich korzystać?

Nie uciekniemy od technologii i nie sprawimy nagle, że dzieci nie będą używały tabletów, telefonów i komputerów. To przecież również w nich toczy się nasze życie, co bardzo łatwo można zauważyć szczególnie teraz, w dobie pandemii. Dlatego opiekunowie powinni przede wszystkim zwracać uwagę na prawidłową odległość oczu dziecka od urządzenia, natężenie i rodzaj emitowanego światła, ostrość kolorów oraz długość czasu spędzanego przed ekranem.
Pamiętajmy także, że oko lubi dal. Musimy pozwolić mu patrzeć i widzieć nie tylko to, co blisko, czyli np. na ekranie smartfona. Dlatego, aby ćwiczyć akomodację oka, czyli patrzenie naprzemiennie w bliż i w dal, zachęcamy do tego, by np. chodzić z dzieckiem na spacery.
WAŻNE: Dzieci do 2-3 roku życia w ogóle nie powinny korzystać z ekranów.

Jakie zabawy rozwijają wzrok?

  • zabawa w wyszukiwanie szczegółów w otoczeniu i na obrazkach
  • zabawa kolorami – sortowanie, wyszukiwanie
  • lusterkowe zajączki
  • zabawy z latarką
  • puzzle
  • układanki
  • zabawa w „Co się zmieniło?” (ubyło/przybyło)


Maffashion broni imienia swojego synka
Instagram/maffashion_official
Aktualności
Maffashion broni imienia swojego synka: „Ładne i nieprzekombinowane”​ (oraz „normalne" i „wyjątkowe"!)
Maffashion na swoim profilu instagramowym zorganizowała ostatnio serię pytań i odpowiedzi. Jednym z tematów było oryginalne imię jej synka. Fani byli ciekawi, dlaczego świeżo upieczona mama nadała dziecko akurat to imię. Maffashion broniła swojego wyboru, szczegółowo tłumacząc decyzję.

Kilka miesięcy temu Maffashion urodziła synka . Imię, jakie mu nadała, wzbudziło sporo kontrowersji . Teraz blogerka opowiedziała, dlaczego zdecydowała się tak  oryginalne imię . Zdradziła, że spodobała jej się „normalność, a zarazem wyjątkowość tego imienia”.  Wybór oryginalnego imienia Julka opowiedziała całą historię, dlaczego wraz z partnerem wybrali właśnie to imię dla synka. Zaznaczyła, że dla niej imię nie jest przekombinowane, prosto się je wymawia, a także ma urocze zdrobnienie.  „Młode pokolenie może całkowicie nie znać tego imienia. A nawet niektórzy mogą się dziwić, że jest „oddzielne" imię, a nie tylko zdrobnienie od imienia Sebastian. Ja pierwszy raz spotkałam się z nim jako malutka dziewczynka, oglądając ten kultowy i znany na całym świecie film (1984). I dla mnie to imię nie jest tak zaskakujące, bo wychowałam się z wiedzą o jego istnieniu. Tak! To imię jest rzadkością w naszym kraju, ale na świecie częściej się je spotyka. Jego „normalność", a zarazem wyjątkowość, była jednym z powodów wyboru. Imię jest ładne, nieprzekombinowane, ma urocze zdrobnienie, prosto się je wymawia, jest oryginalne i mam do niego od zawsze sentyment” - napisała Julka.  Bastian – popularne imię za granicą Jeden z fanów przyznał, że nigdy nie słyszał o imieniu Bastian. Z pewnością nie należy ono do najpopularniejszych imion w Polce . Maffashion na dowód tego, że Bastian jest bardzo znanym imieniem za granicą, przytoczyła kilka nazwisk sławnych osób. Są to między innymi: Bastian Schweinsteiger, Bastian Knittel, Bastian Swillims, Bastian Pastewka.  Imię Julia podobno kiedyś też było rzadkością Maffashion zdradziła także, że jej własne imię - Julia , mimo że teraz jest bardzo popularne, kiedyś należało do tych...

metoda Domana
Adobe Stock
Gry i zabawy
Metoda Domana – naucz dziecko czytania globalnego
Metoda Domana, inaczej: metoda globalnego czytania, służy nauce czytania oraz liczenia. Wykorzystuje naturalny pęd dziecka do nauki i poznawania świata w pierwszych sześciu latach jego życia. Polega na uczeniu dziecka całych wyrazów i zdań, a także liczb i działań matematycznych. Choć pierwsze kroki nauki czytania metodą Domana przebiegają obiecująco, to zwykle z czasem budzą frustrację u rodziców i nauczycieli.

Metoda Domana stworzona została początkowo dla dzieci z uszkodzeniami mózgu. Poprzez naukę czytania globalnego usprawniano funkcjonowanie ich centralnego układu nerwowego. Z czasem podjęto próby nauki czytania tą metodą u dzieci zdrowych. Miała być skuteczna i przynosić małemu człowiekowi szereg korzyści. Obecnie specjaliści kwestionują jej skuteczność i podkreślają jej wady w porównaniu np. do nauki czytania metodą dr Czerskiej. Spis treści: Na czym polega metoda Domana Wady metody nauki globalnego czytania Efekty nauki czytania metodą Domana Matematyka metodą Domana Na czym polega metoda Domana Nauka czytania metodą Domana polega na pokazywaniu dziecku, nawet niemowlęciu, kart z wyrazami, wyrażeniami, a później prostymi zdaniami napisanymi na karcie o rozmiarach 10 × 60 cm. Litery powinny mieć wysokość 8 cm i być pisane kreską o grubości nie mniejszej niż 1 cm. Początkowy etap nauki polega na pokazywaniu dziecku pojedynczych wyrazów. Pierwszy zestaw zawiera 15 wyrazów – trzy zestawy po 5 kart każdy. Wykorzystuje się je w następujący sposób: Pierwszego dnia dziecku pokazuje się trzykrotnie pierwszy zestaw kart w odstępie nie mniejszym niż pół godziny. Drugiego dnia ponownie pokazuje się dziecku pierwszy zestaw kart i dodatkowo trzy razy pokazuje się zestaw drugi. Od trzeciego dnia dziecku pokazuje się trzykrotnie wszystkie trzy zestawy, zachowując odstęp czasowy. Karty należy pokazywać, gdy dziecko jest w dobrym nastroju i jest spokojne. Pokazując kartę, trzeba z entuzjazmem wymawiać napisany na niej wyraz lub mówić „tu jest napisane’’. Po tym jak dziecko patrzy na kartę przez sekundę, odkłada się ją i pokazuje kolejną, ponownie wymawiając napisany na niej wyraz. Wśród pierwszych pokazywanych dziecku wyrazów powinny znaleźć się imiona członków rodziny, krewnych, zwierząt...

pompy insulinowe dla ciężarnych
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pompy insulinowe dla ciężarnych: dzięki nim pacjentka z cukrzycą typu 1 ma szansę urodzić zdrowe dziecko [WYWIAD]
Leczenie cukrzycy u ciężarnych jeszcze nigdy nie było takie skuteczne. O terapii nowoczesnymi pompami insulinowymi, zakupionymi przez WOŚP oraz o różnych typach cukrzycy, które mogą występować w ciąży, rozmawiamy z diabetologiem, dr Katarzyną Cyganek.

Pompy insulinowe dla kobiet w ciąży cierpiących na cukrzycę typu 1 refundowane są przez NFZ w 100 proc., nie obejmuje to jednak kobiet planujących ciążę, które skończyły już 26 lat. Z pomocą przychodzi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Stworzony przez WOŚP Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 pozwala zarówno kobietom z cukrzycą typu 1, które już są w ciąży, jak i tym, które dopiero ją planują, wypożyczyć nowoczesną pompę insulinową. Jeżeli kobieta jest w trakcie planowania ciąży, wypożycza pompę na rok, jeśli jest ciąży - musi ją oddać 6-8 tygodni po porodzie.    kliknij baner i wygraj zdjęcie swojego dziecka na okładce „Mamo, To Ja” Regulamin licytacji Pompy insulinowe dla ciężarnych: wypożyczalnie WOŚP O tym, jak ważne są pompy insulinowe dla ciężarnych cierpiących na cukrzycę typu 1 oraz o cukrzycy ciążowej rozmawiałam z dr hab.n.med. Katarzyną Cyganek , członkinią Rady Naukowej Programu WOŚP. Pierwotnie wywiad ukazał się w magazynie „Będę Mamą’ (2019 r., wyd. Edipresse). Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy ciężarne z cukrzycą typu 1 mogą wypożyczać pompy insulinowe. Co to oznacza dla przyszłych mam? dr hab.n.med. Katarzyną Cyganek: -  U zdrowych kobiet poziom cukru we krwi w ciąży jest niższy. W cukrzycy jest to bardzo trudno osiągnąć. Z pomocą przychodzi terapia pompowa i nowe technologie, np. systemy monitorowania glikemii. Dzięki temu pacjentka z cukrzycą typu 1 ma szansę bezpiecznie przejść przez całą ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Jak działają pompy insulinowe oferowane przez WOŚP? - Nowoczesne pompy insulinowe są zintegrowane z systemem monitorowania glikemii. Pacjentka nosi maleńki sensor do badania cukru we krwi. Informacja ta jest zbierana przez pompę. Te najnowsze technologicznie są wyposażone...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz