Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wieczór z filmem
Fotolia
Mama

Wieczór z filmem - 20 filmów dla mamy

Dziecko już śpi? Masz chwilę dla siebie? Obejrzyj film i pożyj trochę cudzym życiem. To odpręża, a czasem uczy, jak być lub (chyba jeszcze częściej) jak nie być mamą.


Nie wszystkie polecane przez nas filmy dotyczą rodzicielstwa. Jedne są nowe, inne sprzed wielu lat.  Jedne zabawne, inne smutne.  Łączy  je to, że naszym zdaniem każda mama powinna je zobaczyć.

Przeczytaj także: Mama na wagarach

 

1. Bejbi blues (reż. Katarzyna Rosłaniec)

Opowieść o siedemnastolatce, która chciała mieć dziecko.
– To kontrowersyjny film, ale świetnie pokazuje, że do rodzicielstwa trzeba dorosnąć a dziecko to nie zabawka – mówi Katarzyna, jedna z mam, z którymi konsultowaliśmy naszą listę.

 


2. Billy Elliot (reż. Stephen Daldry)

Billy to jedenastolatek z małego, górniczego miasteczka. Ojciec chce go wychować na twardziela, jednak chłopiec od boksu woli balet.
– Uważam, że ten film powinni obejrzeć wszyscy rodzice. Jest o stereotypach, dzieleniu świata na to, co męskie i kobiece, o rodzicielskich planach wobec dzieci i o tym, że warto spełniać własne (a nie cudze!) marzenia, nawet jeśli to bardzo trudne – poleca Iwona.

Przeczytaj także: Grzechy zbyt ambitnych rodziców

3. Boyhood (reż. Richard Linklater)

Opowieść o życiu Masona, jego rodziny i przyjaciół, kręcona przez 12 lat. Pokazuje życie chłopca od momentu, gdy był słodkim sześciolatkiem po wejście w dorosłość.
– Cudowny film o tym, jak szybko mija dzieciństwo naszych dzieci, o tym, jak niepostrzeżenie przestają być "nasze", bo coraz bardziej zagrania je świat. Scena, gdy matka Masona mówi "Jak to, top już wszystko?" spowodowała, że moje serce rozsypało się w drobny mak  – mówi Laryssa.
– Ten film sprawił, że uważniej patrzę na codzienność, na te wszystkie drobiazgi, które tak łatwo umykają – dodaje Beata.


4. Co gryzie Gilberta Grape’a (reż. Lasse Hallström)

Gilbert żyje w nudnym, małym miasteczku i ma na głowie całą rodzinę: zajmuje się chorym umysłowo bratem, postrzeloną siostrą i otyłą matką. Dopiero pojawienie się Becky odmienia jego życie.
– Dla mnie to m.in. film o tym, co się dzieje, gdy dzieci muszą być dorosłe, bo rodzice nie są w stanie sprostać swojej roli. A poza tym to fantastyczna historia, która wcale się nie starzeje – poleca Beata.
– A mnie poruszyła mnie miłość dzieci do matki. Chwyta za serce, że hej... – mówi Kasia.

5. Dziewczyny (reż. Lena Dunham)

Serial o życiu wkraczających w dorosłość przyjaciółek, o ich planach na przyszłość, miotaniu się, chłopakach, imprezach, seksie.
– Uwielbiam ten serial, bo odpręża mnie i przypomina mi, że życie bezdzietnej singielki wcale nie jest usłane różami. Choć trochę brakuje mi szaleństw (po)studenckiego życia i bycie mamą czasem daje mi w kość, za żadne skarby nie zamieniłabym się z żadną z bohaterek – śmieje się Karolina.

6. Dziewięć miesięcy (reż. Chris Columbus)

Wieczny chłopiec Samuel wpada w panikę, gdy jego dziewczyna, Rebeca, zachodzi w ciążę.
– Podoba mi się główna bohaterka: wie, co jest najważniejsze. Wie też, że nie warto palić
za sobą mostów… – mówi Iga.


7. Dzikie historie (reż. Damián Szifrón)

Absurdalna komedia o tym, jak niedocenionemu muzykowi, pannie młodej, milionerowi, kelnerce oraz specjaliście od materiałów wybuchowych puszczają nerwy.
– To nie jest film o byciu mamą, ale o złości, a właściwie o tym, co się może stać, gdy puszczą nam hamulce i pozwolimy emocjom (wściekłości, zazdrości itd) zapanować nad sobą. Jest zarazem śmieszny i straszny. Przypominam go sobie za każdym razem, gdy  czuję, że zaczyna się we mnie gotować. Powinien zobaczyć go każdy, kto łatwo wybucha czyli ma tzw. krótki lont  – poleca Beata.

Polecamy: Gdy puszczają nerwy - jak okiełznać emocje


8. Erin Brockovich (reż. Steven Soderbergh)

Erin ma trójkę dzieci i kosmiczne długi. Walczy o przetrwanie, a przy okazji wpada na trop wielkiej afery. – Choć bohaterka jest w rozpaczliwej sytuacji, walczy, zamiast popadać w depresję. Stara się pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci, ale zupełnie jej to nie wychodzi. Jej najmłodsze dziecko zaczyna mowić w czasie, gdy ona jest zajęta czym innym. Skąd ja to znam… – wzdycha Agnieszka.

Przeczytaj: Idealne matki nie istnieją!


9. Forrest Gump (reż. Robert Zemeckis)

Historia chłopca o bardzo niskim ilorazie inteligencji i z niedowładem nóg, który staje się biegaczem i  miliarderem.
– Polecam ten film, bo Forrest ma cudowną, mądrą matkę, która zawsze w niego wierzyła i potrafiła go przekonać, że nie jest gorszy od innych – mówi Iwona.

10. Jak urodzić i nie zwariować (reż. Kirk Jones)

Ciąża i macierzyństwo z perspektywy pięciu par.
– Długo wyczekiwana ciąża, która okazuje się drogą przez mękę, zestawiona z „lajtową” ciążą bliźniaczą, wpadka, poronienie, adopcja... To wszystko jest w tym filmie trochę przerysowane, nie zawsze najwyższych lotów, ale całkiem przyjemne i momentami poruszające – poleca Katarzyna.

Dorota Czaja: Miłość to najprostsza definicja macierzyństwa

Co robić, gdy przedszkolak ma jakiś problem?
Fotolia
Edukacja
Houston, mamy problem! O kłopotach w przedszkolu
Życie rodziców przedszkolaka nie zawsze jest usłane różami: bywa, że muszą się zmierzyć z różnymi problemami. Psycholog Beata Chrzanowska podpowiada, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

Co robić, gdy pojawiają się problemy w przedszkolu? Podpowiada   Beata Chrzanowska-Pietraszak, psycholog i psychoterapeuta z "Uniwersytetu dla rodziców " Moja córeczka nie chce chodzić do przedszkola. Co rano w szatni wpada w histerię, krzyczy „Nie zostawiaj mnie mamusiu! Błagam! Będę już z grzeczna!”. Pęka mi serce i czuję się jak kat. ( Dagmara, mama 3,5-letniej Marty) Zdaniem Beaty Chrzanowskiej są dwie możliwości: albo Marcie jest z jakiegoś powodu źle w przedszkolu albo jej mama tak naprawdę nie chce, by mała tam chodziła. Tak czy inaczej trzeba zrobić wszystko, by poprawić sytuację, zanim  Dagmara osiwieje ze zmartwienia, a jej dziecko na dobre zrazi się do przedszkola.   –  Myślę, że warto zacząć od spokojnej rozmowy z córeczką . Jeśli problem dotyczy przedszkola, trzeba go zidentyfikować. Może mała nie cierpi leżakowania? Albo pokłóciła się z najlepszą koleżanką? Warto  także porozmawiać z nauczycielką, być może z jej pomocą uda się rozwiązać zagadkę – radzi Beata Chrzanowska.  Także Dagmara powinna przyjrzeć się swoim uczuciom . – Zdarza się, że mamy tak naprawdę wcale nie chcą by ich dzieci chodziły do przedszkola. Posyłają je tam, ale mają ogromne poczucie winy, czują, że je krzywdzą. Dzieci to wyczuwają i mają w głowie bałagan: „Muszę iść w miejsce, którego moja mama nie lubi. Będzie strasznie!” Przeczytaj także: "Mamo, weź mnie stąd" - wywiad z psychologiem o pierwszych dniach w przedszkolu Moja córeczka próbuje rządzić innymi dziećmi. Gdy nie chcą jej słuchać, poszturchuje je, a nawet bije. Nie wiem, gdzie się tego nauczyła. (Ewa, mama 4-letniej Wiktorii) - Gdy dziecko jest agresywne , warto przyjrzeć się dorosłym, którzy je otaczają. Maluchy są jak lusterka, w których odbija się ich zachowanie.  Rodzice nie muszą...

Życie mamy jest jak jazda kolejką górską
Fotolia
Mama
Jesteś mamą i nie wyrabiasz na zakrętach? Przeczytaj!
Czujesz się czasem jak kolejka górska, która pędzi tak szybko, że ledwo wyrabia na zakrętach? Nie tylko Ty, ale są na to sposoby

Dbasz o wszystko, pamiętasz o wszystkim, nie masz chwili, żeby usiąść... Bawisz się w kosi-kosi łapci, ocierasz łzy, podajesz syrop, tulisz, robisz przelewy bankowe, pierzesz, sprzątasz, gotujesz, zawozisz, przywozisz, sprawdzasz, załatwiasz, rejestrujesz do lekarza, szukasz w internecie objawów gorączki trzydniowej, przypominasz mężowi o tym, że w waszym aucie coś stuka… Uffff, to tylko krótki fragment listy twoich (moich też) codziennych zajęć – zajęć każdej mamy . Jak nie oszaleć mając cały dom na głowie? Czasem sobie z tym nie radzę,  dlatego poprosiłam o pomoc zaprzyjaźnione mamy.  Może to, co od nich usłyszałam, przyda się także Tobie? Polecamy także: Gdy puszczają nerwy. jak okiełznać emocje? Mamo, odpocznij! – Gdy czuję, że niemoc i frustracja zbliżają się wielkimi krokami, po prostu przestaję robić to, co robię. Naczynia nie uciekną, pranie też poczeka– powiedziała Natalia. Ma rację: choćby się stanęło na rzęsach, nie da się być na najwyższych obrotach non stop. To po prostu fizycznie niemożliwe. Jak szybko zregenerować siły? Jak kto lubi.  Ewa przyciemnia światło, puszcza muzykę relaksacyjną i wyłącza się na chwilę. Iwona zamyka się w łazience. Beata ze słuchawkami w uszach ogląda na tablecie drugi sezon „Dziewczyn”. Jasne, zawsze możesz powiedzieć: „Jakim cudem mam znaleźć czas na odpoczynek, skoro trzeba jeszcze zrobić to i tamto?”  ale może przez kwadrans czy dwa świat się nie zawali? Mamo, ustal priorytety – Dzieci nakarmione, obiad ugotowany, pranie zrobione. To musi się zmieścić w grafiku. Na wiele więcej czasu nie wystarcza – mówi Jola. Trudno, reszta musi poczekać. Wiadomo: nie da się spędzić życia wyłącznie na przyjemnościach i czasem trzeba umyć okna. Ale czy koniecznie dzisiaj? Mamo, odpuść sobie coś Nie wszystko musi...

Zrzut ekranu 2015-03-9 o 15.18.33.jpg
www.annaangenend.com
Mama
Nie daj się zwariować czyli 7 zdań, które podkopują twoją wiarę w siebie
Raz po raz ktoś sprawia, że tracisz pewność siebie i czujesz się zagubiona, nie taka jak trzeba, niekompetentna, nieprzygotowana do bycia mamą? Nie ty jedna! Sprawdź, co podkopuje naszą wiarę w siebie i utrudnia nam cieszenie się macierzyństwem.

Prędzej czy później zetkniesz się ze słowami , które sprawią, ze poczujesz się kiepsko w roli mamy, a może nawet stracisz trochę wiary w siebie. Możesz je od kogoś usłyszeć, przeczytać na Facebooku czy  internetowym forum dla młodych mam, zaatakują cię z reklamy. Nie zawsze będą brzmieć dosłownie tak, jak je przedstawiliśmy, ale będą miały ten sam sens: "Coś z tobą nie tak". Nie daj się im!  Prawdopodobnie nie zdołasz ich całkiem uniknąć, więc spróbuj się na nie uodpornić. Pomogą ci w tym nasze zaprzyjaźnione mamy oraz psycholog, Beata Płażewska. Jakie to zdania? Słowa, które odbierają mamom pewność siebie: „Bądź supermamą” Wszystkie mamy jakąś wizję matki doskonałej . Budujemy  ją z  naszych wspomnień, pragnień i fragmentów tego co widzimy w piaskownicy (wyspana, uśmiechnięta sąsiadka,  świetnie radząca sobie z dwójką dzieci), na Facebooku i w TV (świeżo upieczone znane mamy, które dwa miesiące po porodzie wyglądają jak modelki  i łączą opiekę nad maleństwem z graniem w filmach). – Obiecywałam sobie, że ja też będę mamą idealną : cierpliwą, zadbaną,  fajną, taką co to nigdy  nie krzyczy, z przyjemnością biega z dzieckiem po drabinkach i zna odpowiedź na każde pytanie.  I co? I guzik! Wcale taka nie jestem i mam z tego powodu potworne wyrzuty sumienia – mówi Kasia. Co robić? Będzie ci łatwiej, jeśli zrozumiesz, że matki doskonałe nie istnieją . I nie ma w tym nic złego,  bo dziecku wystarcza mama „wystarczająco dobra ”: taka, która dostrzega jego potrzeby, stara się je zaspokajać, ale nie zapomina o sobie i jest po prostu człowiekiem (a więc nie jest wszechmocna i czasem popełnia błędy). Przeczytaj także: Mama nieidealna – Róbmy wszystko najlepiej jak się potrafimy i jak się da w konkretnej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz