Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niania, niemowlę, czytać
Panthermedia
Niemowlę

Jak poznasz, że trafiłaś na odpowiednią nianię dla malucha?

Kończy ci się urlop macierzyński i wkrótce będziesz musiała wrócić do pracy. Zastanawiasz się, kto przez te osiem godzin zaopiekuje się twoim maleństwem? Jest kilka rozwiązań. Wybór jednego z nich należy do ciebie.

Już zdecydowałaś, że wracasz do pracy. Teraz pozostaje jeszcze decyzja, komu powierzysz swój największy skarb podczas twojej nieobecności. Zatrudnienie niani to twardy orzech do zgryzienia. Przed tobą trudny wybór opiekunki, która zaopiekuje się dzieckiem. Tylko jak znaleźć taką nianię, do której będziesz miała zaufanie? Istnieje kilka możliwości. Zobacz jakich.


Zobacz, jak wychować szczęśliwe dziecko w duchu duńskiego hygge

Cechy idealnej niani dla dziecka

Musisz się zastanowić nad tym, jakiej osoby szukasz.

• WIEK. Na początek, określ wiek idealnej kandydatki; czy ma to być osoba starsza czy młodsza, np. studentka pedagogiki lub innego pokrewnego kierunku. Pamiętaj jednak o tym, że wiek często idzie w parze z doświadczeniem (choć i metody wychowawcze z czasem się zmieniają). Jeśli zdecydujesz się na starszą, doświadczoną osobę, nie zawsze jej sposoby wychowania dziecka muszą odpowiadać tobie. Tutaj należy wziąć pod uwagę również kondycję fizyczną potencjalnej kandydatki, czy wystarczy jej sił na bieganie cały dzień za twoim ruchliwym szkrabem i wymyślanie nowych zabaw. W tej sytuacji osoby młodsze mają pewną przewagę (choć nie jest to regułą!).

• OBOWIĄZKI. Musisz się zastanowić nad tym, co będzie należało do obowiązków niani. Czy będzie to tylko opieka nad dzieckiem, czy jeszcze dodatkowo sprzątanie, pranie, prasowanie czy gotowanie dla dziecka (a być może i całej rodziny?). Pamiętaj jednak, że jeśli w grę wchodzą dodatkowe obowiązki, siłą rzeczy taka osoba ma mniej czasu na to, by zająć się dzieckiem.

• NAŁOGI. Kolejnym ważnym punktem przy wyborze niani jest to, czy kandydatka ubiegająca się o pracę posiada jakieś nałogi, np. palenie papierosów. Jeśli jest to osoba paląca (a u was w domu nikt nie pali) nie wierz temu, że podczas opieki nad dzieckiem zapomni o swoim nałogu. Nawet jeśli wyjdzie na chwilę na balkon na papierosa, dziecko pozostanie przez ten krótki czas bez opieki (zimą może nawet przeziębić dziecko!).

• POPRAWNA WYMOWA. Dziecko już od wieku niemowlęcego uczy się języka, dlatego tak ważne jest, by ten język był poprawny pod każdym względem. Nawet jeśli zatrudniając nianię innej narodowości zdecydowałaś się na tzw. "wychowanie dwujęzyczne", dobrze byłoby, gdybyś znała język swojej niani i dodatkowo, oprócz posługiwania się językiem ojczystym, "ćwiczyła" go z dzieckiem. Oprócz czystości języka, warunkiem koniecznym jest nie używanie wulgaryzmów - jeśli taka osoba nie potrafi się pohamować w obecności dziecka, już na stracie powinna być skreślona z listy kandydatek.

• HIGIENA OSOBISTA. Zachowanie higieny osobistej i czystości da się zaobserwować już na pierwszym spotkaniu. Nieświeżego ubrania czy brudu za paznokciami nie da się niczym usprawiedliwić.Gdzie znaleźć nianię dla dziecka?

• RODZINA. Jeśli w opiece nad dzieckiem możesz liczyć na swoją rodzinę (mamę, babcię czy teściową), to jesteś w komfortowej sytuacji. Raz, że dziecko dobrze zna tą osobę, dwa - zaoszczędzisz pieniądze, trzy - wiesz, że zawsze jest pod ręką na każde twoje zawołanie (np. kiedy zechcesz wieczorem wyjść z mężem do kina). Ale jest jeden mały minus - może dojść do konfliktu w rodzinie, kiedy mama/teściowa będzie chciała wychowywać "po swojemu", a tobie nie do końca będzie to odpowiadało.

• ZNAJOMI. Możesz "rozpuścić wici" wśród znajomych, że poszukujesz opiekunki do dziecka. Być może jest ktoś, kto mógłby polecić ci osobę godną zaufania, która kiedyś opiekowała się jego dzieckiem. Pamiętaj jednak, że taka osoba, która była idealną nianią dla twoich znajomych nie zawsze musi odpowiadać twoim wymaganiom.

• AGENCJE OPIEKUNEK. Plusem tego sposobu jest to, że panie zatrudniane przez agencje posiadają referencje, a czasem dyplomy ukończenia szkoły pielęgniarskiej czy szkoły związanej z opieką nad małym dzieckiem. Decydując się na wynajęcie niani przez agencję, musisz zapłacić agencji jednorazową prowizję za pośrednictwo w kwocie 300-700 zł.

• OGŁOSZENIA. Możesz zamieścić swoje ogłoszenie w lokalnej gazecie lub rozwiesić kilka ogłoszeń na przystanku, u fryzjera, w sklepie czy przychodni w swojej okolicy. Być może zgłosi się osoba, która mieszka zaledwie tylko kilka kroków od ciebie, co niewątpliwie okaże się dużym plusem.
• INTERNET. To najszybszy, najprostszy i bezpłatny sposób na znalezienie niani. Istnieje kilka portali, jednak aby uniknąć stresu i rozczarowania warto skorzystać z tych sprawdzonych, np. www.niania.pl. Wystarczy, że założysz konto rodzica i dodasz ofertę pracy, a otrzymasz dziesiątki e-maili od zainteresowanych ofertą opiekunek. Aby wybrać najlepszą warto zapoznać się z profilem niani i dowiedzieć się, jakie ma wykształcenie, doświadczenie w opiece nad dziećmi, czym zajmuje się w wolnych chwilach. Rejestracja w serwisie jest bezpłatna, informacje o doświadczeniu i kwalifikacjach opiekunek, a także referencje od byłych pracodawców są dokładnie sprawdzane przez administratorów serwisu. Najlepiej jeśli dokładnie sprecyzujesz jakiej niani szukasz oraz co będzie należało do jej obowiązków. Zanim zdecydujesz się na zatrudnienie opiekunki, warto umówić się na rozmowę i osobiście poznać osobę, której powierzymy swój największy skarb.Pierwsze spotkanie dziecka z nianią

Dobrze byłoby gdybyś wcześniej przygotowała sobie pytania, które chcesz zadać swojej kandydatce na nianię (np. Dlaczego chce pracować w charakterze opiekunki? Co robić, gdy dziecko płacze? Czy karanie klapsami jest dozwolone? itp.). Bacznie obserwuj jej reakcje i zachowanie, czy jest cierpliwa, opanowana, serdeczna, uśmiechnięta. Ważna jest też pierwsza reakcja malca na opiekunkę. To, że malec rzuci się niani na szyję już na pierwszym spotkaniu graniczy z cudem, ale niania powinna umieć nawiązać kontakt z dzieckiem. To normalne, że na początku dziecko będzie onieśmielone jej obecnością, ale z czasem powinno się oswoić i coraz chętniej z nią przebywać.

Zobacz też: Dziecko w żłobku rozwija się lepiej niż w domu? 
 

Ta niania ma bardzo dużą wiedzę i doświadczenie, a i tak rodzice nie chcą jej zatrudnić. Dlaczego? [WIDEO]

Jak wybrać opiekunke do dziecka?
Fotolia
Niemowlę
Śmierć 9-miesięcznego dziecka powinna otworzyć oczy rodzicom zatrudniającym nianie
Czy dopiero tragedia dziecka zwróci naszą uwagę na problem niewłaściwego wybierania opiekunki dla naszego dziecka?

Co jakiś czas media donoszą nam o przypadkach dzieci, które były pod niewłaściwą opieką niań . Ale informacja o śmierci 9-miesięcznego chłopca, który zmarł, bo niania nie potrafił udzielić mu odpowiedniej pomocy, wstrząsnęła mną osobiście, zwłaszcza, że sama zatrudniam opiekunkę dla swojego dziecka. Ta sytuacja, ale też i wiele innych powinna dać do myślenia rodzicom, czego powinni oczekiwać od osoby, w której ręce oddają swój największy skarb. Dlaczego w Polsce większość niań pracuje bez umowy? W Polsce podpisywanie umów z nianiami należy do rzadkości. Zgodnie z najnowszymi danymi, w naszym kraju w charakterze opiekunki pracuje około 350 tys. osób, z czego w ZUSie zarejestrowanych jest 8,5 tys. niań .  Zdecydowana większość rodzin nie zatrudnia więc opiekunek do swoich dzieci legalnie, a przecież istnieje tzw. "umowa uaktywniająca", która pozwala na legalne zatrudnienie opiekunki . Część rodziców od 2011 r. dodatkowo może korzystać z przywileju ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, zgodnie z którą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne , obliczone od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, finansuje budżet państwa . Dlaczego zatem rodzice zatrudniając nianię, nie podpisując z nią umowy? Powodów jest wiele. Jedni nie mogą skorzystać z ulg państwa, a sami nie chcą podjąć się zatrudnienia, inni po prostu nie zdają sobie sprawy, że brak umowy z nianią, tak jak nielegalne zatrudnienie każdego innego pracownika, jest przestępstwem. Zatrudniamy nianie bez kwalifikacji Niania w świadomości społeczeństwa wciąż funkcjonuje jako zajęcie, często dodatkowe, a nie pełnoprawny zawód, do którego wykonywania należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Również prawo w Polsce nie określa profilu zawodowego tej grupy. Nie wymaga od opiekunek m.in. konkretnego wykształcenia pedagogicznego oraz kwalifikacji jak np. posiadania kursów udzielania...

Zarobki niań w Polsce
AdobeStock
Aktualności
Ile zarabiają nianie? Płacimy im więcej, niż same oczekują!
Dlaczego rodzice decydują się na zatrudnienie niani, choć posłanie dziecka do przedszkola byłoby tańsze i czemu płacą im aż tyle? Przeczytajcie!

Kilka miesięcy temu pisałyśmy o tym, ile obecnie wynoszą stawki godzinowe dla niań w Polsce. Średnio jest to kilkanaście złotych netto, najwięcej opiekunki mogą zarobić oczywiście w dużych miastach. W Warszawie płacimy opiekunkom średnio 16,51 zł za godzinę pracy. Jeśli zsumujemy liczbę godzin w miesiącu, za które trzeba zapłacić, kwota jest naprawdę spora. Co ciekawe, nianie wcale nie oczekują, że będą zarabiały aż tyle. Dlaczego więc sami tak łatwo uszczuplamy nasze portfele? Dobra niania to skarb Choć ogłoszeń dotyczących chęci podjęcia pracy w roli opiekunki do dzieci jest wiele, znaleźć tę odpowiednią jest naprawdę trudno. Nie chodzi tylko o to, że część kandydatek zwyczajnie nie ma odpowiednich kwalifikacji i liczy na łatwy zarobek, ale też o to, że niania musi być osobą, której w pełni zaufamy . Tu nie chodzi przecież o wykonanie jakiejś pracy, ale o opiekę nad własnym potomstwem. Dlatego tym bardziej cenimy opiekunkę, która jest sprawdzona, być może ktoś ją nam polecił i która z pewnością dobrze zajmie się naszymi dziećmi. Wówczas jesteśmy w stanie zapłacić nawet ponad miarę. Różnice między proponowanymi a oczekiwanymi Stawki godzinowe dla niań pokazują, że również w przypadku tej profesji mamy obecnie rynek pracownika. Przeciętnie opiekunka może zarobić o kilka złotych za godzinę więcej, niż oczekiwała, w skali Polski różnica ta wynosi 4,17 zł . W województwie mazowieckim jest to nawet 4,32 zł, a w dolnośląskim aż 4,73 zł. Okazuje się zatem, że podczas gdy oczekiwania opiekunek plasują się na poziomie ok. 8-13 zł netto za godzinę (w zależności od regionu), rodzice proponują im ok. 11-18 zł za godzinę pracy. Zobacz też: Szukasz niani na własną rękę? Rób to pod jednym warunkiem! Nianie korzystają na braku żłobków i przedszkoli Koszt zatrudnienia niani w pełnym wymiarze godzinowym jest zazwyczaj wyższy niż...

mama, niania, niemowlę, zabawki, zabawa
Niemowlę
”Aaaa… aby zatrudnić supernianię” – na co zwracać uwagę przy wyborze niani? Radzą mamy
Pod opieką niani zostawiamy nieraz bardzo małe i zupełnie bezbronne dzieci. Dlatego wybór opiekunki dla bobasa musi być naprawdę przemyślany. Jak znaleźć ideał?

Która z nas nie słyszała historii o nianiach, które podają dzieciom środki uspokajające, aby szybciej zasnęły, albo o tych, które biją pozostawione pod ich opieką maluchy ? Nie wiem, czy te opowieści są prawdziwe, ale mogę powiedzieć jedno: nie ułatwiają one powrotu do pracy. Być może pod ich wpływem, w każdej kandydatce na nianię dla mojej córki dopatrywałam się wad nie do zaakceptowania: a to upodobanie do papierosów, a to skłonność do ostrego karcenia półrocznego bobasa, a to niechęć do mycia rąk... Tę właściwą nianię znalazłam po pół roku. Nie było łatwo, ale warto pokaprysić, aby potem móc wychodzić do pracy ze spokojnym sercem. O tym, czym kierować się podczas wyboru niani, opowiadają doświadczone mamy: „Niania dla dziecka? Najlepiej ktoś z rodziny!” Na początku byłam pewna, że szybko znajdę opiekunkę dla Majki. Ale po każdej rozmowie z kolejną kandydatką rosła moja desperacja. Wiedziałam, kogo szukam. Energicznej dziewczyny, najlepiej studentki, która miała rodzeństwo. I nie chodziło mi o to, aby umiała przewijać – tego łatwo się nauczyć, ale raczej o to, żeby wiedziała, w co się pakuje. Zamieściłam ogłoszenie na www.niania.pl i rozdzwonił się mój telefon. Najpierw odrzuciłam pielęgniarki: takie, które przez lata pracowały na dziecięcych oddziałach (one często poszukują pracy niani). Wydaje mi się, że te panie przez lata spędzone w szpitalach mogły, chcąc nie chcąc, przyzwyczaić się do płaczu dzieci . Umiem to zrozumieć, ale wolałam, żeby moim jedynym i wyjątkowym maleństwem opiekował się ktoś, dla kogo płacz dziecka nie jest normą. Umówiłam się z kilkoma kandydatkami, ale żadna z nich nie była tą właściwą. Jedna opowiedziała mi z dumą, że kiedyś tak utemperowała „rozwydrzonego” dwulatka, że potem chodził jak w zegarku. Od razu odrzuciłam jej kandydaturę....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta