mama ma wolne
Fotolia
Mama

Wymarzony wieczór mamy – mówią mamy z Facebooka

Zapytałyśmy nasze fejsbukowiczki, jak wygląda wieczór ich marzeń. Dostałyśmy wspaniałe, szczere opowieści. Wbrew pozorom młode mamy wcale nie marzą o spa albo całonocnej imprezie. O czym natomiast marzą? Sprawdźcie koniecznie.


Joanna Wybraniec Pinocy:

Wymarzony wieczór? Hmm, byłby wtedy, kiedy wiedziałabym, że wszystko w naszym życiu toczy się po mojej myśli, kiedy miałabym pewność, że każdy z nas jest zdrowy i niczego nam nie brakuje. A także wtedy, kiedy byłabym pewna, że następny dzień będzie szczęśliwy i bez zmartwień. Wymarzony wieczór to też taki, kiedy córeczka słodko śpi, a my z mężem przeglądamy zdjęcia od chwili poznania się po narodziny Ani i wspominamy piękne chwilę i planujemy następne. Jest to czas kiedy możemy spokojnie porozmawiać pośmiać się, obejrzeć film, albo po prostu poprzytulać się...

Agata Gałka:

A ja bym chciała, aby czas się zatrzymał, kiedy mój synek zaśnie, abym mogła się nim w końcu nacieszyć. Abym mogła na niego patrzeć, tak długo, jak chcę. Abym nie musiał mieć takiego poczucia: „zaśnij szybko, no odbij już maleńki, muszę jeszcze Amusię wykąpać i położyć spać, no śpij śpij”. Abym mogła tą moją starszą córę potrzymać w wannie tak długo, aż stópki się jej pomarszczą, abym mogła jej czytać tak dużo bajek aż zaśnie. Abym mogła tak jak kiedyś gładzić ją po jej długich blond włoskach i słuchać jak pochrapuje ze zmęczenia. Abym nie musiała szybko wyskakiwać z jej łóżka, bo młodszy synek się przebudził. Chciałabym się nimi nacieszyć, tak po prostu, zatrzymać się i móc wszystkimi zmysłami ich zapamiętać, właśnie teraz, kiedy jedno jest ode mnie tak zależne, a drugie staje się coraz mniej zależne.
Chciałabym aby mój wieczór nie był jednocześnie przygotowaniem do dnia następnego, ale aby był dla nas, dla mnie i dla taty moich dzieci. Chciałabym słuchać co do mnie mówi, a nie „hmkać" jemu, że niby uważam a tak naprawdę obmyślam listę zadań na jutro... Chciałabym dostać taki jeden wieczór, tylko jeden, by nacieszyć się moją rodziną tak, jak tego pragnę najbardziej na świecie, bez spieszenia się. Chyba nie chcę za wiele?

 

Joanna Pełkowska:

Wymarzony wieczór – może być i wymarzony, i raczej taki codzienny, może to dziwne ale dla mnie magiczne jest to że mogę przeczytać dziecku książkę, że możemy pośmiać się i połaskotać. Nie muszę odprężać się w wannie, fajnie jest zawsze słyszeć: „mamo kiedy wyjdziesz?” Cudowne jest dla mnie to że każdy wieczór mogę spędzić tak wesoło... bo przecież dzieci dorastają, a ja chcę pamiętać najcudowniejsze chwile, każdy uśmiech na twarzy, każdą przeczytaną bajkę czy zakładaną piżamkę... Każde leżenie w łóżku i słowa: „Mamusiu, dobranoc, miłych snów”.

Czytaj więcej: 5 sposobów na releks

 

 

Elżbieta Kmiecik:

Wymarzony wieczór mamy to takie zjawisko nadprzyrodzone, niestety zbyt rzadko występujące w przyrodzie. A mianowicie w taki wieczór jestem nie zmęczona i nie padam na twarz, wszystkie zabawki są poukładane w skrzyni i na półkach, pranie wywieszone i nic aktualnie do prasowania. Obiad na następny dzień już podszykowany i śmieci wyniesione, a podłogi takie czyste i okna lśniące jak kryształ. Do tego drogi mąż cierpliwie zajmuje się naszym kochanym dzieckiem i świetnie sobie radzi ze wszystkim. W taki wieczór wcale nie martwię się niezbyt zasobnym portfelem i listą najpotrzebniejszych rzeczy do pilnego kupienia, a moje odrosty na głowie mogą poczekać parę dni. Nie mam wyrzutów sumienia nad zjedzoną paczką ciastek w czekoladzie i wypitymi trzema kawami przez cały Boży dzień, żeby jakoś nie ryć nosem po ziemi. Puszczam w niepamięć niezbyt miłe uwagi szefowej w pracy, złośliwości pani na poczcie i mały zapał mojej mamy przy pomocy przy dziecku.

Taka jestem wyluzowana tym wymarzonym wieczorem, że nic nie może zmącić oazy spokoju i wyciszenia, jaką się staję. W wymarzony swój wieczór gdy pociecha już słodko lula w objęciach taty, biorę do ręki ulubione książki do popłakania i romantycznych uniesień, jest to ,,Pożegnanie z Afryką'' Karen Blixen lub ,,Co się wydarzyło w Madison County'' Roberta J. Wallera – to moje wytchnienie od wszystkiego. A gdy jakaś nowa książka szybko się kończy to zaglądam na kanał TVP Kultura i jestem na bieżąco z dobrymi filmami oraz koncertami, zapisuję tytuły książek do wypożyczenia. Przy książkach relaksuję się i ładuję akumulatory na kolejny długi dzień mamy, pracownicy i żony, co nie zawsze daje się łatwo i bez stresu ogarnąć, no i wymaga nie lada posunięć logistycznych, aby nasz dom miał ręce i nogi. Wymarzony wieczór mamy takiej jak ja upływa jeszcze na marzeniach i planach, co zrobię dla siebie i dla rodziny ciekawego, gdy wreszcie trafię te właściwe liczby w LOTTO...

Poznaj sekrety zrelaksowanych mam
 

 

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

zachód słońca, dłonie
fotolia
Mama
Potwór dopadł moje dzieci, więc walczę! Nie spędzę życia na żałobie - prawdziwe historie
Podobno każdy dostaje tyle, ile jest w stanie znieść. Przeczytaj o kobietach, które znoszą więcej z miłości do swoich dzieci. Dowiedz się, co czuje matka wychowująca dziecko wymagające wyjątkowej opieki.

Izabella Różańska – mama bliźniąt Jasia i Stasia "Mój dom to moje miejsce na ziemi. Mój dom to dom z bajki, ale jak to w bajkach bywa czasem, pojawia się w nich zło. W 2013 roku zaatakował nas potwór , dopadł mojego synka Jasia. Nazywa się Dystrofia Mięśniowa Duchenne'a . Jest naprawdę straszny, ale postanowiliśmy walczyć ."   Co czuje matka wychowująca niepełnosprawne dziecko? Wyobraźcie sobie taką sytuację.... Kiedy planujesz dziecko , to jakbyś zaczął właśnie planować najbardziej fantastyczne wakacje. Wakacje życia . Do pięknej słonecznej Italii Nic się nie liczy, wszystkie przeszkody, niedomówienia idą w kąt. Liczą się tylko te plany.(...) Walizki spakowane i jesteś gotów do podróży, wsiadasz do samolotu, lecisz i marzysz o nowej przygodzie . Kilka godzin później, samolot ląduje. Piękna stewardesa przychodzi i mówi: "WITAMY W HOLLANDII" "Hollandia"???!!?? Co masz na myśli, mówiąc "Hollandia"??? Przecież wykupiłem bilety na lot do Italii?? Ja mam być dzisiaj we Włoszech!! Całe życie marzyłam o słonecznych Włoszech!!! Niestety nastąpiła zmiana w planie lotu. Samolot wylądował już i musisz tu zostać ... Ważne jest to, że samolot nie wylądował w jakimś okropnym i parszywym miejscu pełnym zarazy, głodu i brudu. Nie... To po prostu inne miejsce ... Więc musisz iść po nowe przewodniki, nauczyć się nowego języka. Spotkasz ludzi, których wcześniej nie miałbyś szans poznać. To po prostu inne miejsce... Tu jest nieco mniej słonecznie, nieco mniej krzykliwie, czas płynie inaczej. Po chwili, po kilku dniach pobytu zaczynasz rozglądać się wokół i łapać oddech. Zaczynasz dostrzegać nową rzeczywistość... że Hollandia ma wiatraki... i Hollandia ma tulipany.... Hollandia ma nawet Rembrandta... Jednak wszyscy Twoi znajomi wciąż ciągle podróżują do Italii w tę i z powrotem....

Fotolia
Mama
Co się zmieniło po porodzie – mówią facebookowe mamy!
W sondzie na Facebooku zapytałyśmy nasze czytelniczki, co się zmieniło w ich życiu po porodzie. Przeczytajcie – i porównajcie! Czy te same zmiany dotyczą także was?

Dostałyśmy ponad 100 wypowiedzi, z których każda to oddzielna opowieść o życiu po porodzie. Co się zmienia wokół? Co się zmienia w nas samych? Przeczytajcie opowieści trzech mamy i jednego ojca. Edyta Chmura: 1. Nigdy nie czułam w sobie instynktu macierzyńskiego, a po urodzeniu synka okazało się, że doskonale potrafię się nim zająć. 2. Małe dzieci uważałam za hałasujące, egoistyczne, ciągle czegoś potrzebujące szkodniki... teraz w każdym dziecku widzę aniołka. Każdym – nie tylko w swoim. 3. Kolejna zmiana powiązana jest z dwoma poprzednimi, a mianowicie: kiedyś dzieci mnie nie lubiły, bo nie wiedziałam jak się mam wobec nich zachować, co powiedzieć, żeby ich nie wystraszyć... Teraz nie mam obaw i chętnie zabawiam czyjeś dzieci. 4. Marnowałam mnóstwo czasu na siedzenie przed komputerem czy inne niekonstruktywne zajęcia, nieustannie twierdząc, że na nic nie mam czasu... Po urodzeniu dziecka zrozumiałam, czym jest faktyczny brak czasu! 5. Kiedyś najważniejszymi rzeczami w mojej torebce był: puder, błyszczyk, lusterko i szczotka do włosów... teraz w torebce nie może mi zabraknąć: minizabawek, smoczka, ubranka na zmianę i innych dzieciowych akcesoriów   Elżbieta Kmiecik: 1. Przekonałam się na własnej skórze jak w ciągu dnia można od euforii przejść do totalnego załamania nerwowego z powodu przepełnionej pralki, braku snu i płaczącego malucha, a z dołka znów wyjść na prostą, gdy słodko zaśnie nasze młode. 2. Wszystkie złote rady koleżanek i kuzynek nie sprawdzają się ani na jotę, a ja zostałam sama na placu boju z domowym pobojowiskiem. Już teraz wiem, że lepiej zaufać sobie i swojej intuicji. 3. Nigdy nie uwierzę w reklamy z zadbanymi i sztucznie uśmiechniętymi mamuśkami i niemowlakami, bo moja rzeczywistość jest zupełnie inna. 4. Dopiero z dzieckiem w domu zdałam sobie sprawę, że na dobry rok wypadam z towarzystwa i...

mama, maluch, ciąża, dziewczynka
Wychowanie
Jak pokonałam zazdrość córeczki
Sylwia nawet nie przypuszczała, że jej czteroletnia córeczka, tak mocno przeżyje pojawienie się konkurentki do maminego serca. Zazdrość dziecka o rodzeństwo mocno ją zaskoczyła. Przeczytaj, jak sobie z tym poradziła.

Mamuś, a kiedy urodzi się Nina? – przed narodzinami drugiej córeczki Iga potrafiła godzinami wpatrywać się w mój brzuch. Podekscytowana sprawdzała, czy dzidziuś kopie , albo coś cicho śpiewała prosto do mojego pępka. Już planowała, jak to się będą razem bawić. Między porodowymi skurczami z uśmiechem myślałam o pierwszym spotkaniu dziewczynek. Ten dzień z pewnością zapamiętam na zawsze. Miało być tak słodko... Pierwsza reakcja dziecka na rodzeństwo Pierwsza jaskółka nadchodzących trudności pojawiła się już w szpitalu. Ninka dostała żółtaczki i nasz pobyt w szpitalu przeciągnął się do tygodnia. Iga w słuchawce marudziła, że nie może się doczekać, kiedy przyjadę. Przyjadę, nie – przyjedziemy. Do tej pory nie rozstawała się ze mną na dłużej niż kilka godzin. A teraz z opowieści taty rozumiała jedno: ta nieznana siostra śpi sobie teraz z mamą, a ona, Iga, musi zasypiać sama. Kiedy wreszcie wróciłyśmy do domu, Iga była w przedszkolu. Marcin zaplanował, że pójdzie po nią dopiero jak trochę wypocznę. Kiedy wreszcie usłyszałam jej głos w przedpokoju, wyskoczyłam z łóżka jak z procy. – Cześć, kochanie! Stęskniłam się za tobą! A wiesz, że Ninka też ze mną przyjechała! I coś ci przywiozła! – rozłożyłam ramiona, czekając aż Iguśka wpadnie w nie z radosnym kwikiem. Wtedy miałam odpowiednio wolno poprowadzić ją do śpiącego tobołka, aby Marcin mógł nagrać pamiątkowy film. Tymczasem Iga stała nieruchomo. Ani myślała o powitaniu. – Chcesz zobaczyć Ninkę? – zapytałam, czując niepokojącą gulę w gardle. Odchyliłam kocyk, aby Iga zobaczyła twarzyczkę noworodka. Ale ona ledwie rzuciła okiem na to przerażająco małe obce dziecko i pędem wybiegła z naszej sypialni. – Nie! Nie chcę, żeby ona tu była! – wrzasnęła. Usiadła na podłodze i zaniosła się płaczem . Czytaj też: Życie z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz