Bolesna owulacja – objawy, jak zmniejszyć ból
Bolesna owulacja dokucza wielu kobietom. Dolegliwości spowodowane są rozciąganiem się i pękaniem ścianki pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową. Sprawdź, ile trwa bolesna owulacja i jak sobie z nią radzić.
Dolegliwości związane z bolesną owulacją mogą dokuczać w każdym wieku – i nastolatkom, i kobietom dojrzałym. Nie są rzadkością także u kobiet po 40-tce (choć u nich rzadziej dochodzi do owulacji). Mimo to nie u każdej kobiety występuje ból owulacyjny. Niektóre panie mają z nim do czynienia tylko czasami, a większość owulacji odbywa się u nich bezboleśnie. Inne – zaczynają się skarżyć na bolesną owulację dopiero po porodzie.
Ból owulacyjny może trwać od kilku minut do 2-3 dni. Zazwyczaj pojawia się jeszcze przed owulacją – zwykle mniej więcej 24 godziny przed jej wystąpieniem. Potrafi utrzymywać się przez jakiś czas, po tym jak komórka jajowa opuści jajnik.
Spis treści:
Objawy bolesnej owulacji
Ból owulacyjny występuje mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, a więc u kobiet regularnie miesiączkujących co 28 dni, może pojawić się ok. 13-14 dnia. Często towarzyszy mu lekko podwyższona temperatura ciała, która jest normą podczas owulacji.
Cechy charakterystyczne bólu owulacyjnego:
- ból w dolnej połowie brzucha po lewej lub prawej stronie – tzw. ból jajnika
- promieniowanie bólu do pleców i miednicy
- wydzielina z pochwy przypominająca konsystencją białko jaja kurzego
- ból nasila się po wysiłku fizycznym i stosunku
- ból najczęściej na początku jest ostry, kłujący, a później tępy
- bolesnej owulacji może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie i nudności.
U niektórych kobiet podczas bólu owulacyjnego występuje plamienie z pochwy. Aby sprawdzić, czy ból rzeczywiście towarzyszy owulacji, można zrobić test owulacyjny dostępny bez recepty.
Czasami ból w dole brzucha może być objawem stanu chorobowego. Wtedy może być trudno odróżnić go od bólu owulacyjnego. Tak może się zdarzyć w przypadku: endometriozy, torbieli jajnika, zapalenia przydatków, zrostów po cesarce, stanów zapalnych narządów położonych w miednicy mniejszej. Jeśli ból dołu brzucha jest bardzo dokuczliwy, należy skonsultować się z ginekologiem.
Bolesna owulacja – przyczyny
Przyczyn bolesnej owulacji może być kilka. O powodowanie bólu owulacyjnego podejrzewa się krew, która może wydostawać się z pękniętego pęcherzyka Graafa i drażnić otrzewną, czyli łącznotkankową wyściółkę jamy brzusznej.
Innym powodem wystąpienia bólu podczas owulacji jest silne przekrwienie i pulsowanie jajowodu, który transportuje jajeczko w kierunku jamy macicy.
Plamienie, które występuje u niektórych kobiet podczas owulacji, jest spowodowane pękaniem naczyń krwionośnych w silnie ukrwionej śluzówce macicy.
Jak łagodzić ból owulacyjny?
Nie ma sposobu, który w sposób celowany zlikwidowałby ból owulacyjny. Można jednak pomagać sobie naturalnymi i farmaceutycznymi środkami rozkurczowymi. Na bolesną owulację można wypróbować:
- przykładanie do podbrzusza rozgrzanego termoforu
- picie naparów ziołowych, np. z nagietka lub krwawnika
- mocno ciepłą kąpiel
- leki działające rozkurczowo (zapytaj w aptece).
Około 2 procent kobiet doświadcza bardzo silnego bólu owulacyjnego. Jeśli dokucza on regularnie, a doraźne środki rozkurczowe nie przynoszą ulgi, jedynym sposobem na jego uniknięcie jest przyjmowanie hormonów, które powstrzymają owulację. Może przepisać je lekarz, po wykluczeniu innych przyczyn silnych bólów podbrzusza.
Zobacz także: