Dla dobrego snu warto przyjrzeć się temu, co twoja rodzina je wieczorami. To oczywiste, że nie wysypiasz się, bo masz małe dziecko, ale może wpływ na to ma też jedzenie, które zjadasz przed snem? Może twoje dziecko przesypiałoby noce spokojniej, gdyby nie jadło wieczorem rzeczy, które nie są wskazane przed snem? Spójrz na listę pokarmów, których lepiej unikać wieczorem i tych, które powinniście jadać, żeby lepiej się wysypiać.

Reklama

Czego nie jeść wieczorem?

Kolacja powinna być lekkostrawna. Spójrz, czego unikać przed snem:

 • Burgery – cheeseburger, frytki, smażony kurczak to nieodpowiednie jedzenie na kolację. Unikaj fast foodu wieczorem i nie pozwalaj członkom rodziny na jedzenie takich potraw przed snem. Dzieci w ogóle nie powinny jadać fast foodu, chociaż domowy burger od czasu do czasu nie będzie zły – byle nie na kolację! Poza tym burgery są tłuste, a badania wykazały, że tłuste jedzenie wpływa niekorzystnie na sen i sprawia, że częściej się w nocy budzimy (czyt.: nie pozwól dziecku jeść niczego tłustego wieczorem!). Powoduje też zgagę.
 • Pizza – ulubione danie wielu dzieci i dorosłych jest niewskazane na kolację. Nie jedzcie pizzy przed snem, ponieważ ser na jej wierzchu jest ciężkostrawny, a sos pomidorowy, jak dowiedziono w badaniach, może powodować ból brzucha w nocy i działać moczopędnie.
 • Płatki śniadaniowe – nie bez powodu nazywamy je "śniadaniowymi", ale faktem jest, że dzieci (a czasem też dorośli!) chętnie zjadają miseczkę płatków przed snem, kiedy dopadnie ich głód. To szybka w przygotowaniu przekąska, niestety większość płatków zawiera za dużo cukru, który działa pobudzająco. Jeśli więc nie chcesz, żeby twoje dziecko skakało po łóżku prze pół nocy – nie dawaj mu wieczorem płatków!
 • Ostre jedzenie – nawet jeśli lubisz kuchnię meksykańską lub indyjską albo po prostu ostro przyprawiasz dania, bo kochasz pikantne potrawy – nie rób tego wieczorem. Ostre dania mogą podrażniać żołądek, powodować zgagę i skończyć się nieprzespaną nocą!
 • Napoje gazowane – najlepiej w ogóle zrezygnować z picia gazowanych napojów, a już na pewno nie powinnaś dawać ich dzieciom. Przede wszystkim jednak unikajcie picia gazowanych napojów przed snem – często zawierają kofeinę i zawsze mają za dużo cukru! (patrz: płatki śniadaniowe)
 • Alkohol – jeśli już nie karmisz i lubisz wieczorem napić się wina albo piwa, pamiętaj, że nawet jeśli po lampce wina czujesz się senna, alkohol tak naprawdę sprawia, że jakość snu jest gorsza, częstsze są też nocne pobudki na wizytę w toalecie!
 • Kurczak – unikajcie jedzenia wieczorem kurczaka, który zawiera dużo białka, co spowalnia trawienie o 50 proc. Zamiast więc smacznie spać w nocy, twój organizm będzie zajmował się trawieniem kolacji...

Co jeść przed snem?

Jeśli dopadnie cię głód przed snem albo zastanawiasz się, co powinniście dziś zjeść na kolację, rozważ którąś z tych rzeczy:

 • Banany – zawierają dużo wapna i magnezu, które pomagają mięśniom się rozluźnić, dzięki czemu po bananach sypiamy lepiej. Może więc dziś na kolację zaproponujesz dzieciom banana?
 • Mleko – szklanka mleka przed snem pozostaje aktualną wskazówką dla osób, które chcą dobrze spać. Mleko pomaga spać spokojniej i dłużej (choć niemowlęta wydają się mieć inne zdanie na ten temat, prawda?).
 • Ryż jaśminowy – ryż stopniowo uwalnia glukozę do krwi, co powoduje, że śpimy spokojniej i nie budzimy się głodni po kilku godzinach.
 • Czereśnie – to być może zaskakujące, bo w dzieciństwie często słyszeliśmy, że czereśnie są ciężkostrawne. Jednak okazuje się, że zawierają melatoninę, która korzystnie wpływa na sen. To samo dotyczy wiśni.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama