Reklama

Wśród wielu rodzajów diet znajdziemy takie, które opierają się na kluczowym działaniu jednego składnika, takie, które polecają całkowite wykluczenie z diety części produktów i takie, które opierają się na indywidualnym dopasowaniu. Dieta zgodna z grupą krwi to właśnie dieta, która mówi, że nie wszystko, co jest dobre dla innych, będzie dobre dla ciebie. Twórcy diety, lekarze D’Adamo, ojciec i syn, przeprowadzili badania, na podstawie których dowodzili zależności między grupą krwi a schematem żywienia, który jest dla danej osoby odpowiedni.

Reklama

Na czym polega dieta zgodna z grupą krwi?

Dieta zakładająca związek między trawieniem pożywienia i posiadaną grupą krwi opiera się na zasadzie, że między krwią i żywnością zachodzi podobna reakcja chemiczna jak między różnymi grupami krwi. Ponad sto lat temu odkryto grupy krwi i to, że w zależności od grupy krwi można lub jest zabronione np. dokonywanie transfuzji. Jest to związane z antygenami produkowanymi przez czerwone ciałka poszczególnych grup krwi.

Przeczytaj też, czy sól w diecie naprawdę jest taka szkodliwa

Twórcy diety opierającej się na grupach krwi stwierdzili, że podobne antygeny znajdują się również w żywności i dlatego w zależności od grupy krwi dany organizm w inny sposób trawi różne pokarmy.

Jakie są zasady diety zgodnej z grupą krwi?

Podstawowa zasada brzmi, że aby być zdrowym i zachować dobre samopoczucie, należy jeść produkty z grupy wskazanej dla danej grupy krwi. Każda z tych grup dzieli żywność na trzy kategorie: wysoce wskazaną, obojętną i tę, której należy unikać. I tak dieta dla grupy 0 to wysokobiałkowa dieta oparta na białkach zwierzęcych, grupa krwi A powinna być na diecie wegetariańskiej grupa krwi B to dieta zrównoważona i urozmaicona, produkty roślinne i zwierzęce a grupa krwi AB powinna unikać tego, czego przy grupie krwi A i B.

Zobacz też: Dziedziczenie grupy krwi

Reklama

Czy dieta zgodna z grupą krwi jest skuteczna?

Wiele najnowszych badań wskazuje, że nie ma związku między odżywianiem i grupą krwi. Badacze z Uniwersytetu w Toronto przeprowadzali badania na grupie ochotników i nie stwierdzili zależności między stanem ich zdrowia, samopoczuciem a dietą i grupą krwi. To, co zaobserwowano, to że dany rodzaj diety ma związek ze stanem zdrowia, ale bez względu na grupę krwi. Okazuje się więc, że najzdrowsza jest zbilansowana dieta i unikanie produktów mięsnych, czyli stara rada, by odżywiać się zdrowo, różnorodnie i z głową, jest nadal aktualna.

Reklama
Reklama
Reklama