Ile trwa okres – na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Okres trwa zwykle kilka dni, ale zależy to od różnych czynników i może się zmieniać na przestrzeni lat. Inaczej wygląda pierwszy okres u dziewczynki, a inaczej u dorosłej kobiety, np. po założeniu spirali czy podczas stosowania innej antykoncepcji. Wyjaśniamy, jak długo może trwać okres i jak go odróżnić od krwawienia.

Reklama

Ile trwa okres?

Okres to potoczne określenie krwawienia miesiączkowego, które występuje w cyklu miesiączkowym kobiety dojrzałej płciowo. Okres, czyli miesiączka (lub menstruacja), to pierwsza faza całego cyklu, podczas której następuje złuszczanie błony śluzowej macicy i oczyszczenie dróg rodnych kobiety, jeśli nie doszło do zapłodnienia.

Okres trwa zazwyczaj od 3 do 8 dni (średnio 5 dni). Jego długość zależy od indywidualnych czynników, w tym od wieku kobiety. W czasie jednego okresu intensywność krwawienia jest różna: na początku okres jest bardziej obfity, bo przez pierwsze 2-3 dni jego trwania zostaje wydalona większość wydzieliny (krwi i resztek śluzu). Pozostałe dni zaś to jedynie lekkie krwawienie bądź plamienie. W sumie podczas jednego okresu kobieta traci od 35 do nawet 150 ml krwi.

Ile trwa pierwszy okres?

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle ok. 11-12. roku życia i na początku jest mniej obfita. U dziewczynki i nastolatki okres może więc być nieco krótszy niż u dorosłej kobiety, nie powinien jednak trwać krócej niż 3 dni.

Ile najdłużej trwa okres?

Przyjmuje się, że okres powinien trwać nie dłużej niż 7-8 dni i wiązać się z utratą nie więcej niż ok. 80 ml krwi. O ile czas trwania okresu u każdej kobiety może się różnić i małe wahania od 3 do 8 dni nie powinny budzić niepokoju, o tyle zbyt długie (lub zbyt krótkie) krwawienie bywa objawem zaburzeń i chorób.

Zobacz także

Jeśli krwawienie menstruacyjne się przedłuża albo pojawia się między miesiączkami, warto zapytać o poradę lekarza ginekologa. Zbyt długi okres, poza tym, że może oznaczać zmiany patologiczne, może również prowadzić do niedokrwistości.

Okres trwa zbyt długo (dłużej niż 8 dni) – możliwe przyczyny:

  • mięśniaki macicy,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • przyjmowanie niektórych leków obniżających krzepliwość krwi,
  • nowotwór szyjki macicy.

Okres trwa zbyt krótko (mniej niż 3 dni) – możliwe przyczyny:

Poza tym na to, ile trwa okres, może wpływać stosowana antykoncepcja:

  • okres przy tabletkach antykoncepcyjnych zwykle trwa krótko i jest skąpy,
  • okres po założeniu spirali może trwać dłużej i być bardziej obfity.

Uwaga! U niektórych kobiet po zapłodnieniu (w czasie spodziewanej miesiączki) występuje tzw. plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżaniem się zarodka. To raczej skąpe krwawienie, które trwa nie dłużej niż 1-2 dni i może być mylone z okresem. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Ile trwa okres po porodzie?

Każda kobieta po porodzie ma krwawienie, nie jest to jednak okres, a tzw. odchody poporodowe. To krwawienie trwa do 6 tygodni. Pierwsza miesiączka po porodzie zaś pojawia się zwykle po odstawieniu dziecka od piersi (choć może pojawić się wcześniej, jeśli np. zmniejszysz częstotliwość karmień) lub w ciągu 8 tygodni od porodu, jeśli kobieta nie karmi piersią.

Okres po porodzie może przebiegać inaczej niż przed ciążą: może trwać krócej i być bardziej obfity albo przeciwnie – być skąpy lub wydłużony. Nie ma co do tego reguły, ale wszelkie wątpliwości należy zgłosić lekarzowi podczas rutynowej wizyty.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama