Jak odciążyć kręgosłup
Codziennie wykonujesz przy dziecku mnóstwo czynności, które obciążają twój kręgosłup. Nic dziwnego, że w końcu może on zacząć boleć. Dlatego od dziś postaraj się robić to lepiej. Radzi Przemysław Nietubyć, specjalista rehabilitacji, terapeuta ortopedycznej terapii manualnej OMT.
- Aleksandra Sobieraj
1 z 7
Po ciąży i porodzie możesz mieć osłabiony kręgosłup
Był to przecież nie lada wysiłek dla całego organizmu, a w czasie ciąży twoja waga mogła się zwiększyć o kilkanaście lub nawet więcej kilogramów. To było poważne obciążenie także dla twojego kręgosłupa. Dlatego dobrze jest tak wykonywać codzienne czynności, by jak najmniej obciążać kręgosłup.
Dobre nawyki
Gdy wykształcisz w sobie odpowiednie nawyki, zwłaszcza podczas schylania się (bo to najczęstsza pozycja, którą wykonujesz), nie będzie to wcale takie trudne. Ważne jest też odpowiednie zorganizowanie sobie przestrzeni, w której wykonujesz zabiegi pielęgnacyjne przy dziecku. Sprawdź, jaką przyjąć wtedy postawę, by chronić kręgosłup.
ZOBACZ TEŻ: Sposoby na prosty kręgosłup u dziecka
2 z 7
Noszenie dziecka
Choć noszenie dziecka na biodrze wydaje się wygodne, długo go tak nie dźwigaj. Każda pozycja, zwłaszcza długo trwająca, jednostronnie obciąża mięśnie, więzadła, stawy, co może prowadzić do przeciążeń, napina mięśnie grzbietu i kręgosłupa. Jeśli już nosisz malucha na biodrze, zmieniaj je od czasu do czasu. Zasada przerwy, odpoczynku czy zmiany ustawienia ciała dotyczy zresztą każdej czynności.
Jak to robić najlepiej?
Dobrze jest nosić dziecko przytulone do ciebie. Jeśli nie chce tak siedzieć, powiedz, by cię przytuliło lub objęło za szyję. Na dłuższych przechadzkach sprawdza się pozycja „na barana” – dziecko siedzi na twoim karku, ramionach, a ty przytrzymujesz je za rączki lub – gdy jest starsze – za nóżki.
ZOBACZ TEŻ: Ćwiczenia na ból w dolnym odcinku pleców
3 z 7
Podnoszenie lub kładzenie niemowlaka
Aby podnieść z podłogi leżące dziecko, musisz maksymalnie się do niego zbliżyć. Wysuń jedną nogę do przodu, stań w wykroku i klęknij na jedno kolano, a potem na nim usiądź. Wsuń jedną rękę pod główkę dziecka, drugą zaś pod plecki i pupkę – chwyć je pewnie. Gdy je podniesiesz, trzymaj je jak najbliżej siebie. Teraz możesz wstać. Kładąc malucha, wykonaj te czynności w odwrotnej kolejności
ZOBACZ TEŻ: Wzmocnij mięśnie grzbietu – ćwicz z Zosia Budkiewicz (filmy)
4 z 7
Kąpanie maluszka
Wanienkę ustaw na stojaku na takiej wysokości, byś nie musiała się schylać podczas kąpieli dziecka. Stój na całych stopach, na lekko rozstawionych nogach, nie zaokrąglaj pleców. Jeśli jednak masz wanienkę nakładaną na łazienkową wannę, lepiej przy kąpieli uklęknij lub usiądź na niskim stołeczku.
ZOBACZ TEŻ: Mama niemowlęcia dba o zdrowy kręgosłup
5 z 7
Wkładanie lub wyjmowanie z łóżeczka
Wkładając lub wyjmując dziecko z łóżeczka, zwłaszcza jeśli jego dno jest opuszczone nisko, ustaw jedną stopę na podnóżku lub niskim stołeczku – dzięki temu odciążysz kręgosłup podczas pochylania się.
ZOBACZ TEŻ: 5 minut dla zdrowia – proste triki na poprawę samopoczucia
6 z 7
Pchanie wózka
Spacerując z wózkiem, nie pochylaj się, ale staraj się utrzymywać naturalną postawę, wciągając brzuch i prostując plecy. Jeśli rączki od wózka powodują, że musisz się pochylić, spróbuj je wydłużyć – większość modeli wózków ma już taką możliwość.
ZOBACZ TEŻ: Ciężarki Kegla na nietrzymanie moczu
7 z 7
Przewijanie dziecka
Najlepiej przewijać na stojąco – na przewijaku lub na stole. Ważne jest, by miał odpowiednią wysokość – powinien sięgać ci do pasa, ale nie może być wyższy niż twoje łokcie. Przewijając, ugnij trochę ciało w biodrach, kolanach i kostkach, rozstaw lekko nogi, ale cały czas staraj się kontrolować ustawienie kręgosłupa, nie dopuszczając, by pojawił się dyskomfort czy ból. Od czasu do czasu możesz się wygiąć do tyłu lub do przodu. Jeśli przewijasz dziecko na podłodze, nie kucaj, tylko uklęknij – będzie stabilniej. Kolana skieruj na zewnątrz.
ZOBACZ TEŻ: Dlaczego warto iść na masaż ciała po urodzeniu dziecka?