Zanim wyciągniesz rower i buty do biegania: o czym warto pamiętać?
Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca i pączkami na drzewach, kiełkować zaczynają również myśli o aktywności fizycznej. Pora na rozwój osobisty! Chcemy wrócić do formy sprzed zimy, dobrze wyglądać w kostiumach kąpielowych, być zdrowsi. Zobacz, jak wygląda uprawianie sportów przez Polaków. Też tak masz?
Przyszła wiosna. Wyciągamy z piwnic rowery, odkurzamy rolki, zapisujemy się na zumbę i pilates. W szafie kolorowe buty do biegania, a w głowie decyzja: w tym roku pobiegnę w maratonie! Rozwój osobisty wiosną to dla wielu z nas chęć prowadzenia aktywniejszego życia. Czy jednak samo postanowienie, że będziemy ćwiczyć wystarczy? Niestety nie. Równie ważne, co podjęcie wyzwania, jest to, czy rozsądnie podchodzimy do planu treningów. Szczególnie istotne jest odpowiednie przygotowanie do zawodowego uprawiania sportu lub do treningów do tak modnych w ostatnich latach maratonów.
Pamiętajmy o tym, żeby brać pod uwagę swoją kondycję, możliwości i stan zdrowia. Przed wzmożonym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza po zimie, kiedy większość czasu spędzaliśmy mało aktywnie, a także po przebytej chorobie, warto zasięgnąć konsultacji u lekarza, przyjrzeć się swojemu sercu i kręgosłupowi – to ważne podczas wysiłku. Pamiętajmy, że sport ma nam służyć, a nie skończyć się kontuzją. Dlatego zanim włożycie nowe buty do biegania, rozsądnie zaplanujcie plan treningów, rozpiszcie odpowiednią dietę i nie róbcie niczego ponad swoje siły. I nie zapominajcie o rozgrzewce!
Niedobrze wyglądają statystyki z przeprowadzonego na zlecenie LUX MED badania "Jak Polacy uprawiają sport" - codziennie aktywnych fizycznie jest tylko 10 proc. z nas, a 43 proc. Polaków nie uprawia w ogóle żadnych sportów.
Odpowiedzi dotyczące ulubionych sportów nie są niespodzianką: najbardziej lubimy jazdę na rowerze, bieganie i piłkę nożną.
Mężczyźni ćwiczą intensywniej od kobiet, ale i tak Polacy wolą umiarkowany wysiłek.
Z odpowiednim przygotowaniem do rozpoczęcia sezonu aktywności sportowej jest u nas krucho.
Mamy dużą wiedzę, ale niewiele robimy, żeby uniknąć kontuzji.
Większość z nas nie łączy uprawiania sportu z wizytą u lekarza.
Infografiki: LUX MED