Reklama

W jodze praktyki oddechowe zwane pranajamami odgrywają równie istotną rolę, co asany, czyli ćwiczenia. Pomagają oczyszczać organizm i wpływają na działanie organów wewnętrznych. Regularna praktyka sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. W zeszłym tygodniu pochodzący z New Delhi w Indiach nauczyciel jogi, Jimmy z Yoga Retreatment w Pałacu Komierowo pokazywał w naszym wideo, jak wykonać pierwszą pranajamę, zwaną Kapalabhati (oddech ognia). Dziś mamy dla was Pranajamę 2, czyli oddychanie naprzemienne, znaną też w jodze jako Anuloma Viloma.

Reklama

Spis treści:

Na co pomaga oddychanie naprzemienne praktykowane w jodze?

Ta pranajama stworzona została dla osób, które zmagają się z migrenami czy zatkanymi zatokami. Pomaga stymulować pracę tarczycy. Jest remedium na kaszel, zwłaszcza związany z zapaleniem oskrzeli. Najlepiej praktykować ją rano, po kapalabhati. Szybko odczujesz, jak świetne efekty daje.

Jak wykonać pranajamę Anuloma Viloma?

Podnieś prawą dłoń (lub tą, z którą jest ci wygodniej) i zegnij ją do wishnu mudry (czyli po prostu zegnij do środka palec wskazujący i środkowy). Złącz palec wskazujący i kciuk drugiej dłoni i oprzyj ją na kolanie. Połóż prawy kciuk na prawym skrzydełku nosa i przytkaj nim dziurkę. Weź wdech lewą dziurką, a potem przytkaj ją palcem serdecznym i małym. Weź wydech prawą dziurką. Weź wdech prawą dziurką. Przytkaj prawą dziurkę. Weź wydech lewą dziurką.

Praktykę Anuloma Viloma zawsze zaczynaj od wdechu lewą dziurką i kończ wydechem także lewą dziurką. Możesz zacząć od ośmiu powtórzeń dziennie.

Przypominamy, że w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja przedstawiamy co tydzień instrukcję wykonania kolejnych podstawowych sekwencji jogi. Co poniedziałek o 18.30 na naszym profilu na Facebooku pojawia się nowy film z cyklu joga dla początkujących, w sam raz na miły początek każdego tygodnia. Zapraszamy do korzystania!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama